روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۰۹/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 160
  • بازدید دیروز: 618
  • کل بازدید ها: 488,985
تمرکز پویش جهانی سازمان ملل بر “کشنده‌های نامرئی”

تمرکز پویش جهانی سازمان ملل بر “کشنده‌های نامرئی”

آلودگی هوا محیط زیست تغییرات جوی فارن

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از اجرایی شدن پویش آگاهی‌بخشی جهانی در رابطه با خطرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامت انسان و سیاره زمین خبر داد.

به گزارش ایسنا، سازمان جهانی بهداشت با مشارکت ائتلاف اقلیم و هوای پاک (CCAC) و دولت نروژ پویش آگاهی‌بخشی جهانی را در مورد خطرات آلودگی هوا به خصوص کشنده‌های نامرئی همچون کربن سیاه، متان و گاز اوزون در جو برای سلامت به راه انداخته است.

این پویش به دنبال آن است تا شهرها و ساکنان آنها را در موضوع سلامت و حفظ زمین در برابر تاثیرات آلودگی هوا بسیج کند. همچنین قرار است کارشناسان و شرکایی که می‌توانند با تاثیرات آلودگی هوا بر آب و هوا و سلامت مقابله کنند گردهم جمع شوند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا هر سال به مرگ نزدیک به هفت میلیون نفر یعنی حدود ۱۲ درصد مرگ و میرهای جهانی منجر می‌شود. همچنین آلودگی هوا علت ۳۵ درصد فوتی‌های ناشی از بیماری ریه، ۲۷ درصد فوتی‌های ناشی از بیماری‌های قلبی، ۳۴ درصد فوتی‌های ناشی از سکته مغزی و ۳۶ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه است.

سطح آلودگی هوای مناطق شهری در بسیاری از شهرهایی با درآمد پایین و متوسط و مناطق حومه‌ای شهرهایی با درآمد بالا به میزان قابل توجهی بیش از اندازه است. در نتیجه کاهش سطح آلاینده‌ها می‌تواند فوائد گسترده‌ای بر سلامت گروه‌هایی با درآمد پایین، کودکان، افراد مسن و زنان داشته باشد.

به گزارش مرکز اطلاعی رسانی سازمان ملل متحد، این پویش به دنبال آن است که تا سال ۲۰۳۰ تعداد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا به نصف کاهش پیدا کند. همچنین در این پویش به سیاست‌های کاربردی که شهرها می‌توانند از طریق ساختمان‌سازی مطلوب، زیرساخت‌های حمل و نقل، مدیریت بازیافت و همچنین سیستم‌های انرژی، وضعیت آلودگی هوا را ارتقا دهند اشاره شده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
همگام با تبریز 2018
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز