روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 308
  • 807
  • 1,127,795
تمرکز گرایی یا تمرکز زدایی در آموزش عالی ؟

عضو کمیسیون صنایع، مخالف منطقه ای شدن دانشگاه پیام نور

یک بار هم که دولت می خواسته تمرکز قوا در پایتخت را به نفع استان ها بشکند نمایندگانی همچون محمد حسین فرهنگی بودند که مخالفت کردند تا دولت همچنان به سمت تمرکز گرایی بیشتر حرکت کند.
البته جالب اینجاست که خود این نماینده اصولگرای مجلس روزگاری در واحد منطقه ای دانشگاه آزاد مسئولیت داشت و اکنون که دیگر در آن سمت منطقه ای نیست در مذمت مدیریت های منطقه ای، دادسخن سر میدهد.
وزیر علوم می گوید دانشگاه‌های بزرگ استانی با عنوان دانشگاه معین مشخص می‌شوند و این دانشگاه‌ها در طرح آمایش، بازوی نظارتی وزارت علوم در منطقه هستند؛ این دانشگاه‌ها ضمن نظارت و ارزیابی، اطلاعات را با سرعت بیشتری به وزارت علوم منتقل می‌کنند.
اما فرهنگی نماینده تبریز که البته به گنگ گوئی و عدم صراحت در بیان مشهور است گفته است این اقدام وزارت عجیب است چرا که محلی اعلام کردن برخی دانشگاه‌های معتبر کشور در مراکز استان‌ها و برخی شهرستان‌ها منجر به تضعیف این دانشگاه‌ها و موجب کاهش استقبال از این دانشگاه‌ها شده است.
وی معتقد است وزارت علوم در منطقه‌ای کردن دانشگاه‌ها و اجرای طرح آمایش، تشریفات غیر ضروری ایجاد کرده است که این مهم به توسعه آموزش عالی در کشور منجر نمی‌شود.
وی که عضو کمیسیون صنایع است در مصاحبه ای به اقدام خود برای طرح سئوال از وزیر علوم در در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اشاره نموده بود که نهایتا به حضور وزیر علوم در صحن مجلس منجر شد.
بهرحال فرهنگی بدون اینکه مبنای مخالفت خود با طرح منطقه ای کردن دانشگاه پیام نور را ذکر کند تنها به این نکته بسنده کرده است که این امر موجب عقب ماندگی استان ها خواهد گردید.
برای بررسی بیشتر موضوع با اعزازی عضو کمیسون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تماس میگیریم تا نظر وی را جویا شویم.
وی می گوید: وضع موجود دانشگاه ها و سیستم آموزش کشور به هیچ وجه مورد قبول نیست چرا که اگر کمی صریح و صادق باشیم دانشگاه ها فقط وقت دانشجو را تلف میکنند و مدرکی به دستشان می دهند بدون اینکه ما به ازایی از آن مدرک نصیب شان شود.
وی در خصوص منطقه ای کردن دانشگاه ها گفت: این جمله صحیح نیست که منطقه ای شدن کلا به ضرر استان هاست. چرا که در برخی از مواقع میتوان با استفاده از این ظرفیت به رشد و توسعه استان کمک کرد.
مثلا با هدایت مراکز آموزش فنی و حرفه ای میتوان مهارت آموزی ها را جایگزین مدرک فروشی های بی خاصیت فعلی کرد.
وی با اشاره به اینکه با نظر آقای فرهنگی موافق نیستم گفت: بومی کردن رشته ها و حرفه ها می تواند به رشد صنایع کمک کند چرا که با در نظر گرفتن مزیت های نسبی میتوان از ظرفیت دانشگاه به نحو احسن استفاده نمود.
دکتر بهبودی در مصاحبه با روزنامه ساقی آذربایجان میگوید: رتبه بندی دانشگاه ها از ده سال پیش مورد توجه قرار گرفته است . بناست که دانشگاه ها به سه دسته ملی، منطقه ای و استانی تقسیم گردند. این تقسیم بندی میتواند دست استان را برای مدیریت بهتر منابع باز بگذارد. وقتی دانشگاه تبریز با علمی کاربردی فلان شهرستان یکسان مورد توجه قرار میگیرد باعث بدکارکردی و اتلاف منابع میشود .
وضع موجود این است که پیام نور و علمی کاربردی با همین نگاه یکسان حمایتی، دچار انحراف از ماموریت خود شده اند و همین مسئله موجب اتلاف منابع میشود. رتبه بندی دانشگاه ها میتواند دست ما را باز بگذارد که در ورزقان فقط رشته معدن یا کشاورزی مورد توجه قرار گیرد ولی چون با اشل یکسان کشوری پیش میرویم دروسی ارائه میشود که هیچ خروجی ای نه برای کشور و نه برای دانشجو نخواهند داشت و عملا دچار اتلاف منابع میشویم.
مخالف
دکتر حسین زاده دلیر معاون آموزشی دانشگاه تبریز می گوید: اگر همه اجزای سیستم کشور مثلا اقتصاد، برنامه ریزی و سیاستگذاری ها، غیرمتمرکز بود اداره دانشگاه ها هم میتوانست این گونه باشد اما وقتی که همه چیز از پایتخت کنترل میشود و منابع مالی از آنجا مدیریت میشود ، منطقه ای کردن مدیریت دانشگاه تقریبا معادل به حاشیه رفتن دانشگاه های استان ها میشود.
نتیجه گیری
هرچند در منطقه ای کردن برخی از دانشگاهها بخصوص دانشگاه پیام نور، توانایی دخالت استان ها برای برنامه ریزی های تحصیلی مبتنی بر نیازهای منطقه ای میتواند افزایش یابد اما بهرحال این دغدغه و نگرانی سر جای خود باقی است که دانشگاه هایی چون پیام نور و علمی کاربردی دقیقا در نقش فروشندگان مدرک عمل میکنند که نقش چندانی در حرفه آموزی و مهارت آموزی افراد ایفا نمیکند و فارغ التحصیلان باید برای ورود به بازار کار دوباره مهارت های لازم را بیاموزند اما منطقه ای شدن برخی از دانشگاه می تواند دست استان را برای مدیریت منابع در راستای دست یابی به بهره وری باز بگذارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز