تنش نفتی-گازی روسیه و بلاروس بیشتر شد

اختلاف های نفتی-گازی روسیه و بلاروس بر سر بدهی انباشت شده و همچنین درخواست کاهش قیمت، افزایش یافته و مسکو در تازه ترین تصمیم از کاهش میزان صادرات نفت به همسایه خود خبر داده است.
وزارت انرژی فدراسیون روسیه برنامه جدید فروش نفت با حجم چهار میلیون تن در فصل اول (سه ماهه) به جای ۴،۵ میلیون را در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.
خبرگزاری ریانووستی به نقل از منابع خبری نوشت: بلاروس نارضایتی خود را از این اقدام اعلام کرده است.
اگر اجرای این تصمیم تا پایان سال جاری میلادی ادامه یابد، بلاروس به جای ۱۸ میلیون تن، ۱۶ میلیون تن نفت از روسیه دریافت خواهد کرد.
هنوز وزارت انرژی روسیه در این باره اظهار نظر نکرده است.
بلاروس نفت خریداری شده از روسیه و دیگر کشورها را در پالایشگاههای خود به فرآورده های مختلف تبدیل کرده که بخش اصلی آن صادر می شود و از این راه درآمد ارزی کسب می کند.
پایگاه رادیو اسپوتنیک هم نوشته است: مسکو و مینسک نتوانستند تا پایان سال ۲۰۱۶ بر سر بدهی بلاروس برای خرید گاز از روسیه به توافق برسند.
بنا به این گزارش، بلاروس در حالیکه بدهی های انباشته شده گازی دارد و از ماه ژانویه تا پایان نوامبر ۲۰۱۶ به حدود ۴۲۵ میلیون دلار رسیده، همچنان کاهش قیمت را درخواست می کند.
مسکو نیز با ادغام معامله گازی و نفتی به جای ۵،۳ میلیون تن وعده داده شده، حجم نفت صادراتی به بلاروس را به ۳،۵ میلیون تن کاهش داد و ماه دسامبر و اکتبر هم سه میلیون تن شد.
هر چند ماه اکتبر دو طرف بدون ورود به جزییات، اعلام مصالحه کردند. اما تاکنون مساله حل نشده است.
اواخر سال ۲۰۱۶ نیز بلاروس اعلام کرد که در پی راه حل مسالمت آمیز برای خرید نفت و گاز از روسیه است و تا پایان فصل اول صادراتی ۲۰۱۷ نیز راه آن پیدا خواهد شد و مذاکرات هم ادامه دارد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz