روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 179
  • 852
  • 1,331,419
توجه به احیای ربع رشیدی در برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: در مورد ربع رشیدی تاکنون اقدام عملی چندانی صورت نگرفته و تبریز ۲۰۱۸ می‌تواند فرصتی برای شناساندن و احیای این مجموعه تاریخی و نقطه شروع و عطف فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد.
مرتضی آبدار در دیدار با دکتر لواسانی قائم مقام مجتمع علمی فرهنگی تاریخی ربع رشیدی از تملک ۱۰۷ واحد مسکونی در محدوده ربع رشیدی و آغاز کاوش‌های باستان شناسان ربع رشیدی در سال آینده خبر داد و اظهار کرد: همایش بین‌المللی ربع رشیدی در تبریز ۲۰۱۸ برگزار می‌شود.
توجه به احیای ربع رشیدی
در برنامه‌های تبریز ۲۰۱۸
وی با اشاره به تبریز ۲۰۱۸ گفت: در مورد ربع‌رشیدی تاکنون اقدام عملی چندانی صورت نگرفته است ولی تبریز ۲۰۱۸ می‌تواند فرصتی برای شناساندن و احیای این مجموعه تاریخی و نقطه شروع و عطف فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد.
آبدار افزود: با توجه به اینکه تبریز ۲۰۱۸ یک رویداد نه تنها ملی بلکه بین‌المللی است از این رو سازمان میراث فرهنگی بر همین اساس اقدام به تعریف برنامه و طرح جامعی کرده است و از طرف استاندار طرحی با نام اینفوگرافی تبریز ۲۰۱۸ طراحی و به همراه آیین‌نامه اجرایی تبریز ۲۰۱۸ که در کمیسیون فرهنگی هیأت دولت بوده و بعد از تصویب به عنوان یک رویداد ملی از طرف دولت جهت اجرا ابلاغ می‌شود.
وی به برنامه‌های اجرایی تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: ما براساس سیاست‌های تعیین شده توسط استاندار، تبریز ۲۰۱۸ را از کلانشهر تبریز به استانی تعمیم داده‌ایم و با تعریف پنج مسیر گردشگری تبریز ۲۰۱۸ را استانی کرده‌ایم.
انعقاد قرارداد چهار جانبه با موسسه
باستان شناسی آلمانی
مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی استان افزود: به منظور احیا و مرمت همچنین برای انجام کارهای باستان‌شناسی و کاوش در ربع رشیدی با موسسه باستان‌شناسی آلمانی یک قرارداد چهار جانبه بین سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تبریز، دانشگاه هنر اسلامی و موسسه باستان شناسی آلمانی منعقد کردیم .
تملک ۱۰۷ واحد مسکونی در محدوده ربع رشیدی
وی اظهار داشت: کار تملک ۱۰۷ واحد مسکونی در محدوده ربع رشیدی با اعتباری بالغ بر ۲۰میلیارد تومان پایان یافته است و مقدمات آغاز عملیات‌های باستان‌شناسی در مجموعه ربع رشیدی فراهم شده است و برای این کار ردیف اعتباری تخصیص و چهار میلیارد تومان اعتبار برای کاوش و تحقیق گروه‌های باستان‌شناسی در مجموعه ربع رشیدی اخذ شده است.
برگزاری همایش بین‌المللی ربع رشیدی
در تبریز ۲۰۱۸
آبدار در ادامه از برگزاری همایش‌های متعدد در قالب برنامه تبریز ۲۰۱۸ خبر داد و گفت: برای تبریز ۲۰۱۸ همایش‌های بین‌المللی متعددی از قبیل برگزاری همایش بین‌المللی صائب تا شهریار، برگزاری همایش بین‌المللی مکاتب تبریز، نگارگری نقاشی موسیقی و خط، برگزاری همایش بین‌المللی شمس تبریزی، برگزاری همایش بین‌المللی مشروطه و برگزاری همایش بین‌المللی ربع رشیدی در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: برای نوروز امسال اطراف مجموعه ربع رشیدی پاکسازی و برای دید عموم باز خواهد بود و عملیات‌های کاوش ربع رشیدی با اعتبار چهار میلیارد تومان از سال آینده شروع خواهد شد.
در این دیدار دکتر محمد حسن لواسانی قائم مقام مجتمع علمی فرهنگی تاریخی ربع رشیدی گزارشی از تاریخچه ربع رشیدی ارائه و بر لزوم احیای این مجموعه علمی تاریخی با کمک تمام دستگاه‌ها و نهادهای مسؤول تاکید کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز