روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
توجه به ظرفیت‌های درونی ضرورتی مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: توجه به ظرفیت‌های درونی حرف اول را در تحقق اقتصاد مقاومتی می‌زند و ظرفیت‌های هر منطقه سرمایه‌ای عظیم در این زمینه است.
داود بهبودی در جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کمیته برنامه‌ریزی شهرستان شبستر اظهار کرد: توسعه یک امر چند بعدی است که برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی یکی از ابعاد آن است.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر موضوع اقتصاد مقاومتی در چهارچوب فرمایشات رهبری و سیاست‌های ابلاغی مطرح است، افزود: در رابطه با اقتصاد مقاومتی ظرفیت‌های درونی حرف اول را می‌زند و بحث دوم موضوع برون نگری است؛ یعنی اگر تولیدی اتفاق می‌افتد به صادرات آن بیاندیشیم واگر ظرفیتی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد به جذب سرمایه‌گذار خارج از منطقه بیاندیشیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: بعد سوم اقتصاد مقاومتی دانش بنیان کردن اقتصاد است؛ دانش بنیانی صرفا به معنی تکنولوژیک کردن صنعت نیست بلکه جریان یافتن تولید دانش در تمام حوزه‌ها است.
بهبودی عدالت‌محوری و مردمی بودن را ابعاد دیگر اقتصاد مقاومتی خواند و ادامه داد: با بررسی این ویژگی‌ها مشاهده می‌شود همه این ابعاد را تماما در یک اقتصاد توسعه یافته می‌توان یافت.
وی اذعان داشت: توسعه درونزا و مستمر که همان ادبیات روز توسعه دنیا است با آنچه که مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی می‌فرمایند کاملا منطبق بوده و لازمه تحقق این ویژگی‌ها رجعت به پتانسیل‌های داخل شهرستان است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: در شهرستان شبستر حس مشارکت مردم بسیار بالاست و از موضع برون نگری، این شهرستان می‌تواند محصولات خود را در کلانشهر تبریز عرضه نماید.
وی با بیان اینکه شبستر به دلیل همجواری با تبریز دومین شهر صنعتی استان به شمار می‌رود که این یک مزیت برای شهرستان شبستر و عامل جهش توسعه‌ای است، افزود: این موضوع مسئولیت مدیران، نخبگان و مراجع ذی نفوذ را بیشتر می‌کند چرا که دولت در این فضا صرفا نقش تسهیل‌گری داشته و بار اصلی توسعه شهرستان بر دوش گروه‌های مرجع و ذینفوذان و نخبگان است.
بهبودی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد: در گذشته و در برنامه سوم توسعه کمک‌های فنی و اعتباری وجود داشت ولی از برنامه‌های چهارم و پنجم این کمک‌ها لحاظ نشد؛ تا اینکه در برنامه ششم توسعه دوباره مطرح و باعث حمایت‌های خاص از بخش‌های مختلف می‌شود.
وی با بیان اینکه در کنار این کمک‌ها اگر مردم در رفع برخی مشکلات مثل بحران آب همراه نشوند اتفاق خاصی نخواهد افتاد، اضافه کرد: باید در توسعه واحدهای صنعتی ملاحظات زیست محیطی و تغییر کاربری بیشتر در نظر گرفته شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با طرح این سووال که چرا پروژه‌های نیمه تمام را به بخش غیردولتی واگذار نمی‌کنیم؛ تصریح کرد: باید نگرش خودمان را از اساس تغییر بدهیم؛ چرا که دیگر دولت برای این امور اعتباری تخصیص نخواهد داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز