روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 280
  • 1,066
  • 1,388,348
توجه ویژه شهرداری به هویت تاریخی تبریز

با سپری شدن روزهای سال قدم به قدم به تبریز ۲۰۱۸ نزدیک می شویم و شهرداری تبریز این روزها با توجه به نزدیک شدن این رویداد مهم بین‌المللی در حال مهیا شدن برای میزبانی و استقبال از آن است.
به گزارش شهریار؛ اقداماتی از طرف سازمان ها و شهرداری های مناطق تبریز در حال انجام است که هر یک از آن ها در نوع خود می تواند تحولی بزرگ را در حوزه گردشگری ایجاد کند.
احیای جایگاه هویتی سه محله تاریخی شهر
در چشم‌انداز گردشگری تبریز ۲۰۱۸
چندی پیش سه محله تاریخی در تبریز انتخاب شدند که با احداث المان های ویژه در این محلات به بازمعرفی جایگاه تاریخی تبریز پرداخت خواهند کرد.
محلات تاریخی صاحب‌آباد، راسته‌کوچه و شنب‌غازان، یادآور دوره‌های درخشانی از تاریخ کشور هستند که در برای استقبال از تبریز ۲۰۱۸ باید به جایگاه تاریخی این محلات توجه ویژه ای شود.
تبریز به گواه اسناد تاریخی، در مجموع سه حکومت مهم ایلخانیان، ترکمانان و صفویان، حدود ۱۸۵ سال پایتخت کشور بوده و جهت‌دهی‌های اقتصادی و سیاسی کشور را بر عهده داشته است؛ بعلاوه در برخی دوره‌های تاریخی از قبیل قاجار نیز تبریز در نقش ولیعهدنشین، نقش تعیین‌کننده در مدیریت نظام حاکم داشته است.
به جرات می‌توان گفت این جایگاه ارزنده، در میان شهرهای تاریخی کشور کم‌نظیر است؛ به همین خاطر، شهرداری تبریز با همکاری میراث‌فرهنگی استان، ایجاد نمادهای زیبای سازه‌ای را در سه محله صاحب‌آباد (مرکز حکمرانی ترکمانان)، شنب‌غازان (مرکز حکمرانی ایلخانیان) و راسته‌کوچه (مرکز حکمرانی صفویه) مدنظر قرار داده و مصمم به معرفی سیما و هویت تاریخی این محلات تاریخی است.
المان‌های پیش‌بینی‌شده به تناسب نقوش تاریخی و سبک معماری هر یک از این سه دوره طراحی، و در هر یک از این محلات احداث خواهد شد.
احیای جداره‌های تاریخی مغازه های سنگی
جداره‌های تاریخی مغازه های سنگی همسو با اهداف تبریز ۲۰۱۸ مرمت و احیا می شوند و همزمان با آن پیاده‌راهی نیز به عنوان منطقه گردشگری در این مکان ساخته می شود.
با اجرای این طرح این بافت قدیمی از شهر که به ثبت ملی نیز رسیده است، احیا و زمینه حضور گردشگران داخلی و خارجی را در کنار ایجاد جلوه های بصری فراهم خواهد آورد.
طراحی و بدنه سازی شهری و ایجاد منظر شهری مناسب و مطلوب با هدف ایجاد محیطی دلنشین جهت گذران اوقات فراغت و جذب گردشگری بخش دیگری از نکات مورد توجه در اجرای این طرح است.
برای تامین زیرساخت های مورد نیاز پیش بینی های لازم صورت گرفته و هماهنگی های لازم با سایر دستگاه های خدمات رسان صورت پذیرفته است.
این طرح که توسط کارشناسان سازمان زیباسازی ارائه شده است توسط شهرداری منطقه ۴ اجرایی خواهد شد و انتظار می رود در ماه های آینده شاهد افتتاح و بهره برداری از آن باشیم.
پل تاریخی آجی چای مرمت و نورپردازی می شود
عملیات مرمت و نورپردازی پل تاریخی آجی چای در راستای اهداف تبریز ۲۰۱۸ نیز با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد ریال آغاز شده است.
۳ میلیارد ریال اعتبار برای مرمت و نورپردازی این پل تاریخی پیش بینی شده که در حال حاضر عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
ناظران سازمان میراث فرهنگی به منظور نظارت بر عملکرد اکیپ مرمت، حضور مستمر دارند.
بناهای تاریخی سرگذشت وقایع و پشتوانه ای برای کسب موفقیت های آینده است و باید در حفظ و احیای آن تلاش کنیم.
قدمت پل آجی چای به دوران صفویه و قاجاریه نسبت داده می شود و این پل دارای ۱۶ دهنه است و طول آن ۱۰۵ متر و عرض آن ۵ متر ثبت شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز