روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۰۸/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 958
  • بازدید دیروز: 907
  • کل بازدید ها: 463,562
توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب و خاک بهتر استفاده کنیم

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب و خاک بهتر استفاده کنیم.
ایوب ایرانی فام در مراسم روز مزرعه شهرستان تسوج که با حضور مسئولین سازمان جهادکشاورزی استان، خانه کشاورز، پیشکسوتان عرصه کشاورزی، مروجین پهنه، رئیس، معاون پژوهشی و محققین مرکز در ایستگاه تحقیقاتی تسوج برگزار گردید، با اشاره به اینکه نقل محافل عمومی بحران آب در کل کشور است گفت: وضعیت بحرانی کشور از لحاظ آب بر کسی پوشیده نیست و در آبهای زیر زمینی بحران خیلی جدی است و درمنطقه شبستر سال به سال، بیلان آب با افت مواجه می شود و از این رو است که کیفیت آب پایین می آید و این به ضرر کشاورزان است.
وی یادآور شد: توسعه پایدار زمانی اتفاق می افتد که از منابع آب و خاک بهتر استفاده کنیم، ما هیچوقت به تعادل نخواهیم رسید و باید وضع موجود را حفظ کنیم چرا که ما بی رویه از آب استفاده کرده ایم و لایه های زمین نشست کرده است و در این وضعیت برای حفظ وضع موجود پشتوانه تحقیقی و علمی لازم است.
ایرانی فام ضمن اشاره به هدف وزارت جهادکشاورزی که تحقیق، ترویج و اجرا باید به صورت سیستماتیک با هم پیوند یابند گفت: تمام یافته های تحقیقی باید پس از ترویجی شدن به مرحله اجرا درآید و به کشاورز و بهره بردار انتقال یابد.
وی خاطر نشان ساخت: عمده ترین تامین آب برای کشاورزی ، تغذیه سفره های زیر زمینی است و ما با استفاده بهتر می توانیم ذخیره سفره های زیر زمینی را افزایش د هیم و در این راستا ما نیازمند تحقیقات هستیم.
مدیر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: تمام طرحهای تحقیقاتی با دید کشاورزی پایدار انجام می گیرد.
دکتر حسن منیری فر افزود: هدف از برنامه های آبخوانداری که در عرصه ایجاد شده این است که پس از تحقیق و پژوهش به بخش خصوصی واگذار گردد و این تحقیقات انجام یافته در این آبخوان به اتمام رسیده و آماده واگذاری است.
مصطفی قنبری دبیرخانه کشاورز استان نیز با اشاره به اینکه روز مزرعه ابزار کار کشاورزی است گفت: روز مزرعه در ترویج نوین دنیا جا افتاده است و یکی از شیوه های توسعه، ترویج و اشاعه تحقیقات و یافته های تحقیقی بخش کشاورزی برگزاری این جلسات است و ترویج باید از روز مزرعه به عنوان ابزار استفاده کند چرا که آموزش در فضای مزرعه است و عوامل و مسائل ذیربط در صحنه حضور دارند و جوابگو هستند و به نوعی ارزیابی و پشتیبانی افرادی است که سالیان دراز زحمت کشیده اند و اکنون قابل مشاهده است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
همگام با تبریز 2018
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز