روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 420
  • 826
  • 1,439,686
توسعه ‌اقتصاد پایدار در روستاها با راه‌اندازی مراکز بوم‌گردی

راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی راهکار مناسبی برای توسعه گردشگری و اقتصاد پایدار در شهرهای تاریخی بوده و در شهرستان مراغه نیز اقداماتی در زمینه راه اندازی مراکز اقامتی بوم گردی شهری و روستایی درحال انجام است.
احداث اقامتگاه‌های بوم گردی راهکاری مناسب برای توسعه گردشگری و ایجاد یک اقتصاد پایدار است که امروزه مورد توجه کشورهای گردشگرپذیر قرارگرفته است که خوشبختانه در ایران نیز با تلاش مسئولان و برنامه ریزی‌های انجام شده اقدامات خوبی در برخی از شهرهای تاریخی کشور آغاز شده است. شهرستان ویژه مراغه درجنوب استان آذربایجان شرقی ودرجنوب غربی کوه زیبای سهند واقع شده است و ازبزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استان آذربایجان شرقی پس از تبریز است. شهر تاریخی و فرهنگی مراغه با غنای بیش از ۵۳۰ اثر تاریخی و گردشگری ثبت شده ملی از دوره‌های مختلف باستانی بستری مساعد برای توسعه گردشگری داشته و در این راستا حمایت مسئولان کشوری و استانی برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری بیشتر احساس می‌شود.
مراغه در دوران حکومت ماناها جزوسه ایالت مهم آذربایجان قدیم و با نام اوئشدیش شناخته شده است و درحال حاضر نیز جزء ده شهرتاریخی و فرهنگی کشور است. این شهرستان به دلیل قرارگرفتن درکنارکوه همیشه دارای برف سهند، عروس کوه‌های ایران، از آب و هوای بکری برخوردار بوده و همه ساله مسافران زیادی را برای استفاده از طبیعت زیبای خود جذب می‌کند. یکی از مهم‌ترین شیوه‌های علمی توسعه گردشگری وایجاد اشتغال برای جوانان درکشورهای توسعه یافته احداث اماکن بوم گردی باهدف جذب گردشگران خارجی و داخلی است. امسال اقدامات خوبی در زمینه ارائه مجوز فعالیت اقامتگاه‌های بوم گردی باهدف توسعه گردشگری در شهرهای تاریخی و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان ایرانی آغاز شده که امید است این طرح‌ها با حمایت مسئولان میراث فرهنگی در کشور به خوبی اجرا شود.
حکیمه انتظاری بخشدار بخش مرکزی مراغه با اشاره به ضرورت احداث اقامتگاه‌های بوم گردی در روستاهای تاریخی در این شهرستان اظهارداشت: باهدف توسعه گردشگری در این شهرستان مجوز ۱۲ اقامتگاه بوم گردی به منظور توسعه گردشگری و رونق اقتصادی دربخش‌های روستایی این شهرستان صادر شده است. باهدف تشویق روستائیان به راه اندازی مراکز بوم گردی در این شهرستان ۲۵ میلیون تومان تسهیلات از سوی بنیاد مسکن و ۱۵ میلیون تومان از سوی میراث فرهنگی برای اقامتگاه‌های بوم گردی درنظرگرفته شده و درکمترین زمان به متقاضیان پرداخت می‌شود.
انتظاری با اشاره به اقدامات انجام شده در این شهرستان برای توسعه گردشگری اظهارکرد: در اقامتگاه بوم گردی تا کنون برای یکی از متقاضیان تا کنون بیش از ۶۰ میلیون تومان هزینه شده و برای تکمیل آن بیش از ۳۴۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که پیگیری‌های لازم برای تخصیص اعتبار باقی مانده ادامه دارد. نخستین مرکز اقامتگاه روستایی و تاریخی در این شهرستان متشکل از ۱۱ اتاق برای اسکان گردشگران خارجی و داخلی راه اندازی شده است.
وی با اشاره به اهداف راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی در این شهرستان اظهارکرد: اقامتگاه‌های بوم گردی با هدف تقویت زیرساخت‌های اقامتی و پذیرایی، ایجاد اشتغال در روستاها، احیاء فرهنگ، آداب و رسوم بومی، رونق اقتصادی جوامع محلی و آشنایی گردشگران با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کمتر شناخته شده درمناطق روستایی راه اندازی می‌شود.
وی با اشاره به ویژگی‌های مراکز بوم گردی اظهارکرد: احیای خانه‌های بوم گردی متناسب با ویژگی‌های بومی در این بخش، موجب افزایش اشتغال و جلوگیری ازمهاجرت و ترغیب روستاییان به زندگی در روستاها خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز