روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 818
  • 1,066
  • 1,388,886
توصیه‎های مهم مدیر کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی به مرغداران

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی بر ضرورت بیمه مرغداری‌ها با توجه به برودت هوا و احتمال تضعیف سیستم ایمنی طیور تاکید کرد.
امیر حسین بهداد گفت: یکی از عوامل تضعیف کننده سیستم ایمنی طیور پرورشی استرس سرمایی است که می‌تواند طیور پرورشی را در معرض عوامل ویروسی و باکتریایی بیماری‌زای تنفسی قرار دهد. با توجه به مهاجرت پرندگان آزاد پرواز در فصل سرما، عوامل بیماری زا که عمدتاً ویروسی می‌باشند، می‌توانند در اثر عدم رعایت شرایط قرنطینه‌ای و بهداشتی، به واحد های پرورشی طیور صنعتی و طیور بومی روستایی منتقل شوند.
وی با اشاره به اینکه در صورت تلف شدن طیور پرورشی و بومی مرغداران و روستائیان در اولین اقدام موارد تلفات را باید به اداره کل دامپزشکی استان اطلاع دهند، افزود: عدم اطلاع به موقع موارد بیماری موجب گسترش و پراکنده شدن عوامل بیماری زا در بین جمعیت طیور پرورشی مرغداران شده و همچنین ممکن است دیگر مرغداری ها را نیز دچار بیماری کند، لذا از مرغداران درخواست می‌شود جهت جلوگیری از شیوع و انتقال هرگونه عوامل بیماری زا، ضمن رعایت دستورالعملهای بهداشتی دامپزشکی در زمینه موارد قرنطینه ای، حتما حوضچه‌های ضدعفونی در مبادی ورودی به سالنهای مرغداری را با مواد ضدعفونی کننده پر کرده و تردد افراد، تجهیزات و مواد غذایی مورد استفاده را کنترل کرده و سالن های مرغداری را به صورت مداوم در بین و طول دوره های پرورشی شستشو و ضدعفونی کنند تا از میزان اجرام بیماری زا در محیط کاسته شده و ضمن کنترل این عوامل، بتوانند دوره های پرورشی را به سلامتی طی کند. ممانعت از دسترسی پرندگان آزاد پرواز به خوراک طیور پرورشی، یکی از عمده راه های جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زای حاد تنفسی به طیور پرورشی است.
وی استفاده از دان آماده انبار شده در سیلو های بسته، انتقال بهداشتی دان از سیلو ها به داخل سالن ها و نصب توری بر روی پنجره های سالن ها را از جمله تمهیداتی دانست که دان مورد استفاده طیور را از دسترس حشرات، جوندگان و پرندگان آزاد پرواز، دور نگه داشته و باعث تامین بهداشت دان و نهاده های تغذیه ای در طول دوره پرورش می شود.در صورت بروز بیماری های تنفسی در گله های طیور پرورشی و در طیور بومی روستایی، مراتب باید بلافاصله با شماره تلفن ۱۵۱۲ به ادارات دامپزشکی شهرستان ها، اطلاع داده شود تا با بررسی به موقع، از گسترش احتمالی بیماری ها و ایجاد خسارتهای بیشتر جلوگیری بعمل آید.با عمل به توصیه های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور، در سالیان گذشته، مرغداران استان توانسته اند موفقیتهای بزرگی در کنترل و پیشگیری از بروز بیماریها بدست آورند و آسیب های اقتصادی ناشی از آن را به حداقل ممکن برسانند، لذا لازم است امسال نیز مرغداران حتما به توصیه ها و اخطار های بهداشتی دامپزشکی کاملا توجه نمایند تا از بروز بیماری ها در واحد های پرورشی جلوگیری به عمل آید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز