روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
توقف صدها تن کاغذ بالکی در گمرکات کشور

یک واردکننده کاغذهای بالکی با اشاره به گذشت بیش از ۳ هفته از وعده بانک مرکزی درمورد تأمین ارز برای واردات این نوع کاغذ، از توقف صدها تن از محموله‌های کاغذ در گمرکات کشور خبر داد.
علی واضحی مدیر فروش یک شرکت واردکننده کاغذهای بالکی و موزع این نوع کاغذها در ایران در این باره به خبرنگاران گفت: پیرو آشفتگی‌های اخیری که به واسطه اختلال در اداره نظارت بر ارز بانک مرکزی پیش آمده است، بیش از ۳ هفته است که پرداخت ارز کاغذ کتاب بالکی نه با نرخ ۳۸۰۰۰ ریالی وعده داده شده و نه حتی با نرخ ۴۲۰۰۰ ریالی از طرف بانک مرکزی انجام نمی‌پذیرد.
وی افزود: همین امر سبب قفل شدن صدها تن از محوله‌های این کاغذ در گمرکات و ایجاد بازار سیاه توسط عرضه‌کنندگان غیرمعتبر شده است.
بر اساس همین گزارش، در همین راستا شرکت یادشده نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته که واضحی یک نسخه از آن را در اختیار مهر قرار داده است. در این نامه خطاب به سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:
پیرو تاکید جنابعالی در مورد تخصیص ارز با نرخ قبلی مبادله‌ای به کاغذ بخش فرهنگ و نظر به استقبال قابل توجه خوانندگان و ناشران کتاب از تنها کاغذی که فقط در چاپ کتاب کاربرد دارد (کاغذ کتاب بالکی) و با توجه تائید مقام معظم رهبری و اهمیت تامین مستمر این کاغذ، به استحضار می‌رساند درخواست‌های تخصیص ارز اخیر مربوط به این نوع از کاغذ با کد تعرفه ۴۸۰۲۶۱۰۰ علی‌رغم تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، کماکان از طرف بخش نظارت بر ارز بانک مرکزی رد می‌شود و نه تنها تاکنون ارزی با نرخ قبلی به این کاغذ اختصاص پیدا نکرده است، بلکه در موارد اخیر از تخصیص ارز بانکی با نرخ مصوب ۴۲۰۰۰ ریال هم به این نوع از کاغذ خودداری می‌گردد.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: این مساله سبب اختلال جدی در ترخیص این محموله‌ها و گرفتار شدن صدها تن از موجودی این کالا در گمرکات را فراهم آورده است و عدم تامین آن موجب ناخشنودی و اعتراض ناشران و واردآمدن خسارت به مجموعه نشر کشور شده است.
یادآوری می‌شود، اواخر فروردین ماه امسال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی اعلام کرد که کاغذ در لیست کالاهای اساسی چون مواد غذایی و دارویی قرار گرفته و از تفاوت ارزی که دولت تامین می‌کند، برخوردار خواهد بود.
اما چند روز بعد سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس و عضو کمیته کنترل بحران کاغذ، با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص کالاهای اساسی، گفت: متاسفانه طبق این گزارش کاغذ جزء لیست کالاهای اساسی قرار نمی‌گیرد و اشاره‌ای به کاغذ نشد لذا این ایراد و انتقاد جدی به مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد است چراکه نتوانست از حقوق مولفین و ناشران و اهالی مطبوعات صیانت کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز