روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 448
  • 1,087
  • 1,361,447
توهمی بنام لیبرالیسم در ایران

با رو به وخامت گذاشتن اوضاع اقتصادی کشور، گزاره ای را بصورت مکرر از زبان برخی از سیاسیون و مسئولین غیرانتخابی می شنویم . آنها مدام اینگونه وانمود می کنند که اوضاع اسفناک اقتصادی بوجودآمده ناشی از رویکرد لیبرالیستی دولت و یا عمل کردن دولت به آموزه های این مکتب فکری است. برخی ها هم دریک پرده بالاتر بحث را اینگونه طرح می کنند و می گویند که عده ای در مراکز تصمیم گیری دولت نفوذ کرده اند تا با پیاده کردن آموزه های لیبرالیسم کشور را اینگونه دچار مخاطره نمایند. اینکه نفوذی صورت پذیرفته یا نه را به نهادهای امنیتی واگذار می کنیم اما برای رد آن گزاره می توانیم دلیل اقامه کنیم و به حضرت عباس قسم بخوریم که ابدا در کشور ما لیبرالیسمی بخصوص از نوع اقتصادی آن وجود ندارد.
ناگفته پیداست اغلب منتقدین وضع موجود که کارشان را با تاختن علیه لیبرالیسم پیش می برند رگه هایی از پوپولیسم را هم در ذهنیت ها و نوشته های خود بروز می دهند که یکی از دلایل حمله به لیبرالیسم را می توان در ماهیت آنها معنی کرد.
اما واقعیت ها چیز دیگری است. اقتصاد کشور ما، دقیقا در نقطه مقابل اقتصاد لیبرال ایستاده. یعنی ما صاحب یک اقتصاد بسته و تا حدود زیادی سوسیالیستی هستیم که فاصله زیادی با استانداردهای لیبرالیسم دارد. برای اینکه پی ببریم کشور ما چقدر به لیبرالیسم نزدیک است بهتر است شاخص های جهانی را در نظر بگیریم.
هریتیج ، مرکز معتبر بررسی های اقتصاد جهان، رتبه آزادی اقتصاد ایران را ۱۵۵ عنوان نموده. یعنی در کنار ممالکی چون افغانستان، مالاوی و چند کشور آفریقایی.
اگر بخواهیم کمی ریزتر بحث کنیم باید گفت: بنیان لیبرالیسم بر آزادی اقتصادی است و این آزادی ، خود ۴ زیر شاخه دارد که وضعیت آنها در مجموع شاخص کل را مشخص می کند:
۱٫ حاکمیت قانون نخستین اصل است.لابد همه شنیده ایم که در ادارات ما رابطه حاکم است و نه ضابطه. یا ببینید همین قوانین اقتصادی در عمل چقدر ضمانت اجرایی دارند. آستان قدس و دهها بنیاد بزرگ و کلان عملا فراتر از قانون مالیاتی کشور هستند و.. عملا در کشور ما قانون چندان محل اعراب ندارد.
۲٫ اندازه دولت . دولت لیبرال ژاپن برای جمعیت ۱۵۰ میلیون نفری خود فقط ۴۰۰هزار کارمند دارد اما کشور ما با نصف همان جمعیت بیش از ۲/۵ میلیون نان بر دولتی دارد. این تعداد کارمند و دولت به این بزرگی تقریبا یعنی مسخره کردن لیبرالیسم .
۳٫کارایی قوانین. برای ارزیابی درست این مولفه فقط به این مطلب توجه کنید که برخی از قوانین تجارت ایران مربوط می شود به سال ۱۳۰۶حال خود حدیث مفصلی بخوانید از این مجمل . یا بنگرید به قوانین مبارزه با فساد که احدی از این ملت از آن رضایت ندارد. یا همین قوانین مربوط به پیمان سپاری ارزی که هر دو سه هفته یک بار تغییر می کنند و پدر تاجران را در آورده است.
۴٫ باز بودن بازارها آخرین محور این بحث است. همه دیدید در خصوصی سازی ها چه اتفاقی افتاد و اصالتا در ایران آیا بخش خصوصی وجود دارد و یا همه آنها خصولتی هستند؟ آیا این وضع نماینده یک اقتصاد لیبرال هست یا یک اقتصاد رانتی و مریض؟ و یا باز، برای مقایسه منصفانه فقط به بانک ها نگاه کنید که آنها نه خصوصی هستند نه دولتی. نه اختیار دارند و نه آزاد هستند. هیچ کدام اجازه تعیین نرخ سود ندارند و در عوض عملا تعهدی هم برای کمک به چرخه اقتصادی کشور ندارند. درکدام سیستم لیبرال بانک ها می توانند این قدر خلق پول بدون پشتوانه کنند؟
اینها فقط گوشه هایی از یک بحث مفصل بود. همین یارانه ای که آخر هر ماه برای گرفتنش مقابل عابربانک ها صف می بندیم بخوبی همه چیز را روایت میکند.
این شوخی بزرگ را باید همه متوجه شویم که اقتصاد ما به هیج وجه لیبرال نیست و در عوض تا دلتان بخواهد سوسیالیستی است.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز