روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 199
  • 801
  • 1,047,245
توپ دریاچه در زمین مجلس

هجدهمین جلسه شورای فرهنگی اجتماعی دریاچه اورمیه به ریاست استاندار و با حضورشهاب الدین بیمقدار، نائب رییس فراکسیون احیای دریاچه اورمیه در مجلس دهم برگزار گردید و در همان دقایقی که بیمقدار وارد جلسه شد نشانه های یک چالش فکری بین ذهنیت نمایندگان و مدیران دولتی آشکار شد.
خدابخش استاندارآذربایجان شرقی گزارش جامع و حیثیتی از اقدامات انجام گرفته در طول ۴ سال گذشته را بیان کرد و گفت: قبل از تشکیل ستاد ملی احیای دریاچه ، سالانه بیش از ۴۰ سانتی متر از عمق دریاچه کاسته می شد که اکنون این رقم به یک سانتی متر کاهش یافته است و این در حالی است که با افزایش دمای هوا ، شاهد تبخیر بیشتر نیز هستیم.
وی به لایروبی و مسیر گشایی ۵۰ کیلومتری اشاره کرد و گفت: ممنوعیت ساخت سد جدید در استان و همچنین راه اندازی ۲۳ اکیپ گشت کنترل برای آبهای سطحی و جمع آوری پمپ ها و پلمپ استخرها از جمله اقداماتی بوده است که درواقع خروجی ستاد محسوب می گردد.
وی گفت : فقط در حوزه جمع آوری پمپ ها و مسدود کردن چاه ها ۸/۵ میلیون مترمکعب از اتلاف آب ممانعت گردیده است.
ادعای استاندار عملکرد قابل قبول و رو به رشد ستاد ملی احیای دریاچه اورمیه بود اما بیمقدار همچنانکه روزنامه ساقی آذربایجان دو روز پیش از این جلسه نیز گزارش مفصلی در مورد آن نوشته بود، افزایش ۲۱۰۰۰ هکتاری سطح زیر کشت در حوزه دریاچه اورمیه را مطرح نمود و همین موضوع سبب طرح برخی از واقعیتهای موجود در خصوص دریاچه شد که اغلب در گزارش ها و نشست های رسمی مورد توجه نیست.
بیمقدار این مسئله را بحرانی می داند و می گوید: باید دنبال کشت های کم آب بر مانند زعفران باشیم .
وی معتقد است دولت نظارت کافی در زمینه استفاده مناسب از آب کشاروزی را نداشته است چرا که آمار نشان از ان دارد که برداشت آب کشاورزی کاهش نیافته است.
دفاع معاون استاندار
مدیران دولتی میگویند از ۲۱۰۰۰ هکتار سهم استان زیر ۱۵۰۰ هکتار است و در مقایسه با ۱۸۰۰۰هکتار استان آذربایجان غربی نشان از آن دارد که استان ما تا حد زیادی توانسته است موفق عمل کند و در برابر این ناهنجاری مقاومت کند.
موضوع دومی که دولتی ها بر آن اصرار داشتند و به نوعی توپ را به زمین مجلس انداختند موضوع عدم تامین اعتبارات لازم برای طرح های مفید ستاد است.
استاندار می گوید ۲۷ راهکار برای احیای دریاچه داریم که بسیاری از آنها بدلیل بی پولی به فرجام نرسیده است .
دکتر رحمتی معاون عمرانی استاندار می گوید اگر مجلس اعتبار هوشمندسازی کنتورهای چاه ها را تصویب و تامین میکرد، امروز به میزان بسیاری میتوانستیم اضافه برداشت آبها را متوقف کنیم .
رحمتی با اشاره به اینکه ۷۰درصد مردم میزان مصرف آب استاندارد دارند گفت : وقتی مجلس برخی ازارگان ها را از پرداخت تعرفه آب مستثنی میکند مسابقه مصرف را در بین آنها رواج میدهد .
رحمتی با اشاره به موضوع افزایش سطح زیر کشت ۲۱۰۰۰ هکتاری گفت: این امر ناشی از دو موضوع است . ابتدا اینکه این رقم صرفا یک برآورد اولیه است و قطعی نیست. ثانیا این مقدار یا سطح زیر کشت جدید است و یا تغییر کاربری از کشت به باغ هست که باید آمار آن تفکیک شده و دقیق مطرح گردد.
با اظهار این نکات اشاره رحمتی به خلا قانونی دیگری بود که نیازمند ورود مجلس است و ساقی آذربایجان در گزارش خود از سومین شورای فنی استان با مدیریت دکتر رحمتی به صورت مفصل بدان پرداخته بود.
موضوع ابلاغ قانونی مبنی بر ممنوعیت تغییر کاربری زراعی به باغ که دستگاه قضائی محل استناد محکمی برای آن ندارد و باید طرحی در این خصوص توسط مجلس آماده و تصویب گردد.
با این اوصاف نتیجه این جلسه ، انداختن توپ در زمین مجلس بود، حال باید منتظر ماند و دید نائب رییس فراکسیون دریاچه اورمیه چه اقدامی درراستای حل مشکلات دریاچه که در حوزه مجلس قرار دارد انجام خواهد داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز