روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 2
  • 137
  • 1,087
  • 1,361,136
تکریم سلطان جناس

۱۱/۱۱/ ۱۳۱۱ روز مهمی برای اهالی فرهنگ و هنر تبریز و آذربایجان است .روز تولد استاد نصیر پایه گذار که حقا به سلطان جناس ایران زمین معروف است. ظریفی می گفت: در عالم هنر، نخستین ظلم به خود هنرمند روا داشته می شود آنهم نه از سوی دیگران بلکه از جانب خود هنر.
بله واقعیت دارد ، هنر می تواند ظلم کند اما نه به دیگران بلکه به خود هنرمند . زمانی که هنر ها زاده می شوند، خالق آنها فراموش می شود. مانند همین جناس که استاد نصیر پایه گذار آن را زنده کرد ، اما خود استاد تا حدودی مورد غفلت قرار گرفت و این امر فراموش شد که این پایه گذارها هستند که جناس ها را می آفرینند پس باید فریاد کشید زنده باد استادها و هنرهایشان.
یکشنبه همین هفته ، به همت انجمن ادبی شهریار در ۱۳۸ امین جلسه این انجمن، جشن تولدی برای استاد پایه گذار ترتیب داده شده بود تا از سلطان جناس ایران تجلیل شود ، جلسه ای که هم موجب خوشحالی بود و هم موجب تاثر.
دوستداران استاد بخصوص اعضای انجمن ادبی شهریار برای تکریم او سنگ تمام گذاشتند ، اما متاسفانه متولیان امر فرهنگ از غائبان برجسته این مراسم مهم بودند. هرچند شخص مدیرکل ارشاد در آن لحظه، کنفرانس خبری داشت تا از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه هنر بعد ازانقلاب اسلامی در آذربایجان شرقی دفاع نماید، اما عدم حضور مسئولین در مراسم تکریم استاد ، علامت سئوال هایی را بر می انگیخت.
بهرحال مراسم جز نیکی و خوشی چیز دیگری نداشت و مهمتر از همه ، حضور نسل جوان علاقمند به هنر بخصوص از نوع جناس آن در این مراسم بود.
سرتیپی یکی از هنرمندان تبریزی در این مراسم، استاد را گومراه خطاب نمود و اذعان کرد گومراه در ادبیات قدیم به شیفته وشیدا گفته می شود و یقینا پایه گذار شیفته وشیدای ادبیات آذربایجان بلکه ایران است. استاد قره باغی ، استاد آواز انقلاب نیز در این مراسم به ذکر خاطره هایی از دوران کودکی تا بزرگسالی خود در معیت استاد پرداخت و از او به عنوان سلطان جناس ایران یاد نمود.
در انتهای این مراسم، استاد به قرائت چند نمونه از آثار زیبا و دلنشین خود پرداخت که بارها وبارها از سوی حاضران مورد استقبال و گرمترین تشویق ها قرار گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز