تکلیف وزارت بهداشت برای پیشگیری از ایدز

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، با اشاره به برنامه کنترل و پیشگیری از ایدز، تاکید کرد که وزارت بهداشت مکلف است با همکاری اعضای کارگروه کنترل و پیشگیری از ایدز، وسایل پیشگیری از انتقال بیماری را به قیمتی ارزان در دسترس مردم قرار دهد.
دکتر پروین افسر کازرونی در همایش روز جهانی ایدز اظهار کرد: شعار امسال روز جهانی ایدز “سلامتی حقی برای همه” انتخاب شده که بر موضوع اطلاع‌رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و کنترل HIV تاکید می‌کند. کنفدراسیون بین‌المللی حقوق اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در سال ۱۹۶۶ حق سلامتی را برای همه تایید کرد. این حق برای همه انسان‌ها از جمله افراد مبتلا و متاثر از HIV درباره تصمیم‌گیری در زمینه سلامت خود، پیشگیری و درمان تایید شد.
وی ادامه داد: افرادی که به حاشیه رانده شده‌اند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به HIV (ایدز) قرار دارند. افراد مبتلا به این بیماری به دلیل انگ و تبعیض از وضعیت ابتلای خود اطلاعی ندارند. حق سلامتی برای همه با اطلاع‌رسانی گسترده و راه‌های پیشگیری، باید پیگیری شود.
رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به بی‌اطلاعی ۶۰ درصد مبتلایان به HIV (ایدز) از بیماری خود اظهار کرد: یکی از دلایل بروز این موضوع به انگ اجتماعی بازمی‌گردد. ما رویکرد نوینی را در زمینه آموزش با تاکید بر مزمن و قابل کنترل بودن بیماری آغاز کرده‌ایم. هدف این رویکرد کاهش انگ و تبعیض نسبت به بیماران است تا آنها بتوانند از وضعیت خود مطلع شوند و از فرصت برابر درمان، تشخیص و مراقبت استفاده کنند.
کازرونی همچنین با اشاره به بند ۹ مصوبات چهاردهمین شورای عالی سلامت در سال ۹۴ اظهار کرد: هدف اصلی از این مصوبه، اجرای برنامه چهارم استراتژیک کنترل ایدز با هدف کاهش موارد جدید و ۲۰ درصد مرگ و میر منتسب به HIV (ایدز) است که سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها نیز به اجرای این برنامه متعهد شده‌اند.
رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، همچنین اضافه کرد: وزارت بهداشت با همکاری اعضای کارگروه کنترل و پیشگیری ایدز مکلف است تمام وسایل لازم برای انتقال بیماری از راه تماس جنسی و سایر راه‌ها را با قیمتی ارزان و دسترسی راحت فراهم کند.
رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، افزود: وزارت بهداشت به عنوان دبیر نظارت و اجرای این برنامه استراتژیک مکلف است، حمایت‌طلبی‌های لازم برای اجرای برنامه آموزش، کاهش آسیب، تشخیص، مراقبت و درمان را انجام دهد. علاوه بر این وزارتخانه‌های تعاون، آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و زندان‌ها نیز باید اقداماتی همچون آموزش، حمایت، توانمندسازی، تشخیص، کاهش آسیب و مراقبت و درمان را انجام دهند. صداوسیما نیز مکلف است برنامه‌های آموزشی برای کاهش انگ و تبعیض را در دستور کار خود قرار دهد.
کازرونی درباره اقدامات ویژه وزارت بهداشت در سال اخیر توضیح داد و گفت: یکی از این فعالیت‌ها قراردادن برنامه کنترل ایدز در اعتبارات آسیب‌های اجتماعی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها است. علاوه بر آن معاونت آسیب‌های اجتماعی این وزارتخانه در پیش‌بینی تخصیص اعتبارات همراهی کرد. پررنگ شدن سازمان‌های مردم نهاد، تقویت و گسترش همکاری‌های آزمایشگاه مرجع سلامت، مرکز مدیریت شبکه، دفتر سلامت خانواده و… نیز در دستور کار قرار گرفت.
رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ادامه داد: حمایت و تلاش برای توانمندسازی و تقویت برنامه کشوری استراتژیک کنترل HIV (ایدز) نیز جزو نقش آژانس‌های بین‌المللی قرار دارد. یکسان‌سازی استانداردهای آموزشی با تاکید بر کاهش انگ بیماری و همچنین یکسان‌سازی دستورالعمل‌های اجرایی کاهش آسیب، مراقبت، درمان و حمایت نیز بخشی از ساختار مهیا شده برای رسیدن به اهداف و تعهدات بین‌المللی است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz