روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۱۸
روزنامه ساقی آذربایجان
ثبت ۱۲ اثر میراث ناملموس آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از ثبت ۱۲ اثر میراث ناملموس استان آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی خبر داد.
محمد فتحی در این خصوص اظهار کرد: در نشست کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی، ۱۲ اثر میراث ناملموس استان پس از بررسی و تائید نهایی در فهرست آثار ملی قرار گرفت.
وی ادامه داد: با ثبت آثاری اعم از داستان عاشیقی« عاشیق غریب و صنم »، مهارت ساخت ساز « قوپوز » تبریز، مهارت سنتی منبت چوب تبریز، مهارت سنتی آهنگری بازار تبریز، مهارت فنون سنتی چاقو سازی در شهر بناب، تبریز خاستگاه خط نستعلیق، رسم چهارشنبه خاتون «چهارشنبه ننه در روستای آق منار شهرستان ملکان»، مهارت پخت نان محلی «کوکه» شهرستان خامنه، مهارت پخت فطیر سنتی بستان آباد، مهارت سنتی پخت آش قوروت قیله ارس (جلفا)، مهارت تهیه کفش سنتی و دست دوز تبریز و ثبت «عاشیق سلجوق شهبازی» به‌عنوان گنجینه زنده بشری در موسیقی ایرانی در فهرست حاملان میراث ناملموس (نادره‌کاران)، مجموع آثار ثبتی استان به بیش از ۱۸۰۰ اثر رسید.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان با اشاره بر اینکه ثبت بیش از ۱۸۰۰ اثر میراث ملموس و ناملموس استان، نشان از توانمندی، ارزش و اهمیت میراث آذربایجان در کشور دارد، ادامه داد: آذربایجان بواسطه تاریخ و فرهنگ اصیل خود علاوه بر ابنای ثبت شده تاریخی خود، همواره از طریق توانمندی های هنرمندان و ادیبان خود در کشور شهرتی بی بدیل داشته و نقش موثری را در ذخیره گنجینه های فرهنگی ایران ایفا کرده است.
فتحی در پایان اظهار کرد: با توجه به اینکه تبریز و آذربایجان در فرصت مغتنم و طلایی رویداد بزرگ ۲۰۱۸ قرار گرفته است، لذا معاونت میراث فرهنگی استان بر آن است تا آثار بیشتری از میراث ماندگار تبریز و آذربایجان را به ثبت ملی برساند.
گفتنی است، نشست کمیته ملی ثبت میراث ناملموس فرهنگی با حضور فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی، در تهران برگزار شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز