جابه‌جایی روزانه ۶۰۰ هزار مسافر توسط اتوبوسرانی تبریز

مدیرعامل اتوبوسرانی تبریز و حومه می گوید: روزانه ۶۲۵هزار نفر توسط ناوگان اتوبوسرانی تبریز جا‌به‌جا می‌شوند که ۱۵۰هزار نفر از این تعداد با اتوبوس‌های تندرو، ۳۰هزار نفر از طریق واحد گشت و دربستی و ۴۷۵هزار نفر نیر توسط بخش خصوصی صورت می گیرد.
به گزارش شهریار، این‌روزها مردم می‌خواهند از ترافیک فرار کنند، به هر نحوی، به هرشکلی. در شهر ما تبریز، آسان‌ترین و در دسترس‌ترین راه برای فرار از ترافیک همان مسیری است که با عنوان خط ویژه بی‌آرتی از آن یاد می‌کنیم.
چندسالی است که اتوبوس‌های شرکت واحد و مشخصا اتوبوس‌های موسوم به بی‌آرتی مردم را از معرکه ترافیک دور می‌کنند. سال‌هاست که مردم عادت کرده‌اند اگر این‌ور شهر زندگی می‌کنند و آن‌ور شهر کاری دارند، از اتوبوس‌های بی‌آرتی استفاده کنند. سال‌هاست یاد گرفته‌ایم با کمترین هزینه می‌توان از ترافیک و آلودگی هوا کاست و بر سرعت حمل و نقل افزود.
هرچند سیستم قطار شهری یا همان مترو در تبریز هنوز تکمیل نشده و میان شهروندان از مقبولیت آن‌چنانی برخوردار نیست اما این اتوبوس‌های شرکت واحد هستند که سال‌هاست جور مترو را می‌کشند و روزانه هزاران هزار شهروند و مسافر را در داخل شهر جابه‌جا می‌کنند.اهمیت و تاثیرگذاری بالای اتوبوس‌های واحد در تبریز بهانه خوبی است تا برای دریافت آخرین اطلاعات از این شیوه حمل و نقل عمومی و مشکلات این حوزه، پای صحبت‌های فرخ جلالی، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تبریز بنشینیم. گفتگوی مشروح ما را در ادامه می‌خوانید.
*اگر ممکن است با بیان برخی اطلاعات و آمار، شهروندان را بیش‌تر با شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تبریز آشنا کنید.
شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تبریز۵۲۷نفر کادر دارد که ۲۳۷نفر آن رسمی و ۲۸۱ نفر از این تعداد با قراردادهای مختلف مشغول همکاری با ما هستند. از زمانی که بنده به عنوان مدیرعامل در شرکت حضور دارم، ۱۳۷نفر از پرسنل بازنشسته شده‌اند اما متاسفانه جایگزینی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است و می‌توان گفت که با کمبود نیرو مواجه هستیم.
کل بودجه ما در سال ۹۷، ۲۱۴میلیارد تومان است که ۷۳درصد بودجه جاری یعنی ۱۴۱میلیاردتومان صرف هزینه‌های عمرانی می‌شود. هم‌اکنون ۷۷۵دستگاه اتوبوس در شرکت واحد اتوبوسرانی مشغول ارائه خدمت به شهروندان هستند که ۲۸۵دستگاه از این تعداد دولتی یا ملکی می‌باشند.
همچنین باید اعلام کنم که ۱۲۰دستگاه اتوبوس بی‌آرتی و ۱۰۷دستگاه برای ارائه خدمت در حوزه‌های گشت نظارتی، خانواده شهدا، مشکلات ادارات و… ارائه خدمت می‌کنند.
* به نظر می رسد استقبال مردم از اتوبوس‌های شرکت واحد بسیار بالاست. شما با زبان ارقام و اعداد این استقبال را چگونه توصیف می کنید؟
روزانه در ناوگان اتوبوسرانی تبریز ۶۲۵هزار نفر مسافر جا‌به‌جا می‌شوند که ۱۵۰هزار نفر از این تعداد با اتوبوس‌های تندرو و ۳۰هزار نفر از طریق واحد گشت و دربستی و ۴۷۵هزار نفر نیر توسط بخش خصوصی جابه‌جا می‌شوند.
تعداد خطوط اتوبوسرانی تبریز۷۲خط است که ۶۲خط از این تعداد درون‌شهری و ۱۲خط حومه‌شهر در حومه شهر وجود دارند.
* از هزینه‌هایتان کمی برایمان صحبت کنید.
شرکت واحد اتوبوسرانی ماهانه ۵میلیاردتومان هزینه دارد که این مبلغ شامل حقوق و بیمه کارکنان، جیره پیمانکاران، لوازم مصرفی و درمان و مسکن و… می‌شود. باید بگویم که ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان از این رقم، صرفا برای حقوق کارکنان هزینه می‌شود.
گفتنی است سالیانه ۸۲/۵میلیاردتومان توسط دولت برای خرید اتوبوس کمک می‌شد که متاسفانه با این وضعیتی که بر اقتصاد کشور حاکم شده است، این کمک از سال ۹۲قطع شده است؛ اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، مدیریت وضع فعلی دشوار خواهد بود.
* برای حفظ وضع موجود چه باید کرد؟
اولا حداقل باید ۹۰درصد از بودجه ما تحقق یابد که سالانه ا ۴۰میلیاردتومان کمک بلاعوض دولت از سال ۹۵ ریالی نمی‌دهند. البته این وضعیت نه‌تنها در تبریز بلکه در تمام کلانشهرها حاکم است و یک مسئله عمومی و ملی است. در کنار این با توجه به افزایش قیمت خودرو، نوسازی ناوگان حمل و نقل اتوبوسرانی به سختی امکان‌پذیر است.
متاسفانه از لحاظ مالی از وضعیت خوبی برخوردار نیستیم و باید اعلام کنم که ۵۷میلیاردتومان به بیمه بدهکاریم و تا هشتم ماه هم حقوق کارکنان را نداده بودیم اما با این حال من تشکر می‌کنم از پرسنل شرکت واحد که از خدمت‌رسانی به مردم دلسرد نمی‌شوند.
* انتقادهای زیادی به مسیر بی‌آرتی تبریز شد. نظر شما چیست؟
مشکلات مسیر بی‌آرتی از سالیان گذشته همچنان وجود داشته اما اخیرا با دستور شهردار محترم کلانشهر تبریز خوشختانه شاهد آغاز اقدامات اساسی برای ترمیم این مسیر هستیم. اما واقعیت این است که عدم سلامت آسفالت باعث می‌شود مصرف لاستیک اتوبوس‌ها دوبرابر شود و ماشین‌ها متحمل آسیب‌های زیادی شوند. عمر متوسط اتوبوس‌ها در شهر ما ۸سال است که باید این را به ۵ سال کاهش بدهیم و همه‌این‌ها بخاطر کمبود اعتبارات است.
* تجهیزات اتوبوس‌های شرکت‌ واحد در چه سطحی قرار دارد؟
متاسفانه چندصد دستگاه از اتوبوس‌ها مجهز به سیستم کولر نیستند اما ادعا می‌کنم که در مسیر بی‌آرتی تمام اتوبوس‌ها مجهز به کولر هستند و اگر کار نکنند ما پاسخگو هستیم. در اتوبوس‌های مسیر شهر جدید سهند نیز تمامی اتوبوس‌ها به جز دو دستگاه مجهیز به کولر هستند.
وضعیت سایه‌بان‌های ایستگاه‌هایمان نیز مساعد نیست و به سختی توانستیم ۱۷سایه‌بان نصب کنیم درحالی که حداقل به ۲۰۰سایه‌بان نیازمندیم.
*آیا شرکت واحد اتوبوسرانی خود نمی‌تواند هزینه‌هایش را از طریق تبلیغات و… تامین کند و درآمدزایی داشته باشد؟
موضوع اول این است که در تمام کشورهای پیشرفته جهان، روی حمل و نقل سرمایه‌گذاری می‌کنند و بودجه‌های خوبی اختصاص می‌دهند و هرگز انتظار درآمدزایی از حمل و نقل را ندارند.
اما درمورد تبلیغات روی اتوبوس‌ها نیز سالیانه ۳ میلیاردتومان از بودجه ما را از طریق تبلیغات در نظر گرفته‌اند که حتی متاسفانه به دلیل پیچدگی‌هایی که در فرایند تبلیغات صورت گرفته، ما از کسب درآمد از آن طریق نیز عاجز مانده‌ایم.
*اما سخن آخر.
واقعیت این است که شرکت واحد اتوبوسرانی شهرداری تبریز به صورت شبانه‌روزی مشغول ارائه خدمت است که در دو شیفت همکاران ما کار می‌کنند و واقعا با این شرایط اقتصادی، پرسنل شرکت واحد با صبر و تحمل کارها را پیش می‌برند و قابل تحسین است.
در بودجه برای شرکت واحد اتوبوسرانی مبلغ خوبی در نظر گرفته‌اند اما مهم این است که برای تامین این بودجه نیز فکری بکنند. در هرحال با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی حاکم، توانستیم ۵۸ دستگاه اتوبوس در بخش خصوصی در نیمه دوم سال ۹۶ و سه‌ماهه اول سال ۹۷ بازسازی بکنیم که در نوع خود خدمات ماندگاری به شمار می‌آیند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از