جای خالی وزیر ترک زبان در کابینه

صدای گلایه ها از بهارستان به پاستور، این روزها بلندتر از گذشته به گوش میرسد. دامنه انتقادات صریح و جدی از رییس جمهور به لیست امید هم رسیده است. بخصوص امیدی هایی که از شهرستان به بهارستان راه یافته اند و علاوه بر مطالبات ملی و سیاسی و اجتماعی ، مطالبات بومی و محلی را هم باید گوشزد کنند. بخصوص مطالباتی از جنس فرهنگ که امروزه به مقدار زیادی با سیاست عجین شده است.
این بار مطالبه تقسیم مناسب و عادلانه کیک سیاسی قدرت از امیدی های استان آذربایجان شرقی در بهارستان مطرح گردید. مطالبه ای به حق که در دولت یازدهم و دوازدهم متاسفانه با بی تفاوتی حلقه تصمیم گیرندگان دولت مواجه بوده است.
مطالباتی مانند تدریس زبان ترکی درمدارس، انتخاب وزیر زن و بالاتر از همه، انتخاب یک وزیر ترک زبان محورهای اساسی سخنان معصومه آقاپور در نطق میان دستورش در مجلس شورای اسلامی را تشکیل میداد.
او با صراحت خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور، اصل ۱۵ و تدریس زبان مادری در مدارس، انتخاب وزیر زن و یک وزیر ترک زبان و یک وزیر اهل تسنن را به جد خواستاریم.
هرچند اغلب این مطالبات، با فراز و فرودها و سختی هایی در مقام اجرا مواجه است اما بدیهی ترین مطالبه ای که در این بین طرح شد انتخاب وزیر ترک زبان بود.
فضای سیاسی که این مطالبه در آن مطرح میگردد نیز بسیار مناسب است .این روزها که نوبت تغییرات در کابینه وانتخاب وزرای جدید رسیده است به نظر می رسد فرصتی ویژه خلق شده است تا دولت به یکی از وعده های محقق نشده خود نگاهی دوباره بیندازد و تلاش کند تا انتظارات مردم آذربایجان را محقق نماید.
تحقق مطالبات قومی
اخبار حاشیه ای که بر مدار معرفی اعضای ترمیمی کابینه می چرخد اما نشان میدهد، مسیر شنای دولت تناسبی با خواست و مطالبه مردم آذربایجان ندارد. ۴ گزینه ای که تا کنون برای تصدی وزارت خانه های بلاتکلیف مطرح شده اند هیچ کدام ترک زبان نیستند. دژپسند، شریعتمداری، حاجی محمدی، ویسه که برای وزارت خانه های اقتصاد و دارایی ، کار وتعاون، راه و شهرسازی و وزارت صمت در نظر گرفته شده اند هیچ کدام نمی تواند تحقق مطالبات مردم آذربایجان را به همراه داشته باشد.
ذکر این نکته ضروری است که مطالبه وزیری از یک قومیت خاص، هرگز نمیتواند معنایی خاص داشته باشد چرا که دولت مفهومی عمومی است و متعلق به همه آحاد مردم ، فرهنگ ها و قومیت های کشور. واز این روی طبیعی است که حداقل همه فرهنگ ها و قومیت ها متناسب با ظرفیت هایی مانند ظرفیت سیاسی ، فرهنگی و جمعیتی خود سهمی عادلانه از مناسبات قدرت را با خود داشته باشند.
باید منتظر ماند و دید که مجمع نمایندگان استان که دیروز رییس خود را هم شناخت در رابطه با معرفی وزاری جدید دولت ، چه اقدام مطالبه گرانه ای در این خصوص خواهد داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از