روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 302
  • 761
  • 1,434,699
جذب ۳۶ میلیون دلار سرمایه خارجی در ارس

محسن نریمان در آستانه یک سالگی دوران تصدی گری خود در منطقه آزاد ارس نشستی خبری برگزار نمود تا رسانه ها را در جریان تحولات انجام گرفته دراین منطقه آزاد قرار دهد. البته این نشست رسانه ای بعد از دیدار معنی دار پزشکیان نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی از این منطقه انجام گرفته است. این در حالی است که هنوز استاندار جدید آذربایجان شرقی نه برای بازدید از منطقه آزاد ارس اقدام نموده و نه اینکه حسب شنیده ها، نریمان را برای ارائه گزارش کار، به حضور پذیرفته است.
در نشست خبری نریمان، البته هیچ سئوالی در این موضوعات مطرح نشد و نریمان به راحتی و به خوب توانست از پس سئوالات خبرنگاران استانی بر آید .
وی در این جلسه با برشمردن آمار صادرات و واردات انجام گرفته از مرز منطقه آزاد اظهار نمود : واردات ۱۱۹ میلیون دلاری در ۱۰ ماهه سال گذشته به ۴۵ میلیون دلار در سال جاری کاهش یافته و تراز تجاری سال ۹۷ منطقه آزاد ارس از ۱۰۵ میلیون دلار در سال ۹۶ به ۱۵۰ میلیون دلار در سال جاری رسیده است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از صادرات ۱۹۸ میلیون دلاری در ۱۰ ماهه ابتدای سال‌جاری خبر داد و افزود: میزان صادرات ارس نسبت به ۱۰ ماهه سال گذشته تغییری نکرده است، اما با این حال، عملکردمان رضایت بخش است.
محسن نریمان بیان کرد: وجود فرودگاه در منطقه آزاد ارس برای رونق گردشگری و افزایش صادرات محصولات کشاورزی ضرورت دارد و بنده پس از بررسی پرونده‌ی احداث فرودگاه ارس، مشکلات آن را از وزارت راه پیگیری کردم و باتوجه به نواقصات طرح مطالعه شده، مشاور طرح را برای بررسی مجدد فراخواندم.
نریمان در رابطه با مرخصی خودروهای ارس پلاک و تردد آن‌ها در سطح استان، با گلایه شدید از پلیس راه استان در خصوص مخالفت با مرخصی یک ماهه برای خودروهای ارس پلاک اظهارداشت : ۸۰۰۰ دستگاه خودروی ارس پلاک وجود دارد و بنده پیگیر صدور مرخصی یک ماهه خودروهای ارس پلاک هستم و این مرخصی در سایر مناطق آزاد کشور وجود دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در خصوص میزان تولید در ارس، بیان کرد: امسال در ۱۰ ماهه، ۶۳ هزار تن تولید داشته‌ایم که نسبت به زمان مشابه سال گذشته، شاهد افزایش ۵۸ درصدی در این زمینه هستیم.
وی در خصوص آمار اشتغال ارس گفت: ۱۳ هزار نفر که معادل دو برابر آمار جمعیت فعال ارس است در منطقه آزاد ارس شاغل هستند و همچنین امسال نسبت به سال ۹۶ در بخش جذب گردشگر داخلی افزایش ۶۳ درصدی و در بخش جذب گردشگر خارجی نیز افزایش ۲۳ درصدی را شاهد هستیم.
نریمان با بیان اینکه قطب تولید محصولات کشاورزی در بین مناطق آزاد هستیم، گفت: بزرگترین گلخانه کشور در فضایی به وسعت ۵۰ هکتار در ارس فعالیت کرده و سالانه ۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند، همچنین زنجیره اقتصادی از تولید تا توزیع هم توسط دست اندرکاران این گلخانه شکل گرفته است.
وی وجود چهار زون منفصل را از ویژگی‌های جالب منطقه آزاد ارس دانست و افزود: یکی از افتخار آمیزترین کارهای نظام، تبدیل خداآفرین به منطقه مهاجر پذیر است. اکنون زمین‌های رها شده خداآفرین زیر کشت رفته و سرمایه‌گذاران برای فعالیت و سرمایه‌گذاری در خداآفرین ترغیب شدند.
نریمان ادامه داد: تولید محصولات گلخانه‌ای ارس در سال گذشته، ۶/۵ هزار تن بود که امسال سه برابر شده و صادرات آن نیز با افزایش ۱۶۰ درصدی به ۱۳ هزار تن رسیده است. گلخانه‌ی ۵۰ هزار هکتاری در خداآفرین نیز در حال احداث بوده و امیدواریم بخشی از آن به زودی به بهره‌برداری برسد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در خصوص استراتژی ارس، اظهار کرد: چهار میلیون نفر در عید نوروز امسال از ارس بازدید کردند و به نظر می‌رسد علی‌رغم ماهیت تجاری و صنعتی، وجود جاذبه‌های تاریخی همچون کلیسای سنت استپانوس و حمام کردشت و طبیعت بکر جنگل‌های ارسباران، گردشگری را به ما تحمیل کرده است و به همین دلیل به دنبال جذب گردشگر و فراهم کردن شرایط برای حضور آنان در ارس هستیم.
نریمان در بخش دیگری از سخنان خود به جذب ۳۶ میلیون دلاری سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد و گفت : علی‌رغم تحریم‌ها، موفق به جذب این رقم شده‌ایم و با این اوصاف، ارس علاوه بر گردشگری، منطقه آزاد تجاری و صنعتی نیز به شمار می‌رود.
وی تاکید کرد : توطئه‌های اقتصادی منجر به از دست رفتن ۴۵ میلیارد تومان از درآمدهای ارس شده، اما با این حال در پرداخت حقوق مشکل نداریم و حتی برای پرداخت حقوق و سایر هزینه‌ها تا نیمه‌ی سال آینده، تدارکات لازم انجام شده است.
نریمان در خصوص سقوط ارزش پول ایران و خرید کالاهای اساسی توسط گردشگران کشورهای همسایه، گفت: به دنبال ساماندهی این موضوع برای جذب گردشگران و اقامت آنان در ارس هستیم. معتقدم با تبدیل این تهدید به فرصت، شاهد رونق اقتصادی بین اصناف ارس خواهیم بود.
وی در رابطه با آمار قاچاق در ارس، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌ نهادهای قضایی، امسال تنها چند مورد معدود قاچاق در منطقه ارس کشف شده که سازمان منطقه آزاد نیز در کشف آن‌ها کمک کرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز