روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 52
  • 420
  • 1,435,508
جلوگیری از بازگشت سرطان با استفاده از افشانه کلسیم کربنات

محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از افشانه کلسیم کربنات راهکار جدیدی را برای جلوگیری از بازگشت سرطان پس از خارج کردن تومور از بدن یافتند.
در این تحقیقات پس از انجام جراحی و خارج کردن تومور ملانوم از بدن موش ها، محققان محل زخم جراحی را با استفاده از افشانه کلسیم کربنات آغشته کردند. در نتیجه این اقدام رشد سلول های سرطانی کاهش یافت و موش ها توانستند حداقل ۶۰ روز را بدون رشد مجدد تومور سپری کنند.
کلسیم کربنات یک ماده معدنی است که در پوسته تخم مرغ و در سنگ ها یافت می شود و پروتئین CD47 را در سلول های سرطانی غیرفعال می کند. این پروتئین سیگنال هایی ایجاد می کند که از سلول های سرطانی در برابر سیستم ایمنی بدن محافظت می کنند.
کلسیم کربنات در محل زخم ها حل شده و ماکروفاژهایی را فعال می کند که امکان بیرون راندن اشیای خارجی را از بدن فراهم می کنند. ماکروفاژها سلول های بیگانه خوار هستند که سلول های فرسوده و بقایای سلولی را به درون خود کشیده و توسط آنزیم ها آن ها را از بین می برند.
به گفته محققان ژل کلسیم کربنات که در این تحقیقات به شکل افشانه مورد استفاده قرار گرفت، یکی از بزرگترین موانع درمان سرطان را از پیش رو برمی دارد. یکی از ویژگی های سرطان، پخش شدن آن در بدن است. در واقع ۹۰ درصد از افراد مبتلا به تومورهای سرطانی به دلیل بازگشت سرطان یا متازتاز جان خود را از دست می دهند.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا عملکرد این افشانه را در آزمایشات بیشتری مورد بررسی قرار داده و در صورت امکان مجوز استفاده از آن را روی انسان دریافت کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز