روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 689
  • 821
  • 1,076,524
جلوگیری از نابینایی با استفاده از ایمپلنت چشمی

محققان آمریکایی ایمپلنت جدیدی را ساختند که به اندازه یک دانه برنج است و پس از قرارگیری در درون چشم، دارویی را آزاد می کند که مانع نابینایی شخص در اثر بیماری انحطاط ماکولا می شود.
دژنراسیون ماکولا یا انحطاط ماکولا، یکی از شایع ترین بیماریهای چشمی است که باعث می شود فرد با افزایش سن دید متمرکز خود را از دست بدهد و انجام فعالیت هایی مانند مطالعه و رانندگی غیر ممکن شود.
ماکولا یک ناحیه کوچک در شبکیه است که مسئول بینایی مرکزی محسوب می شود و باعث می شود چشم قادر به دیدن جزییات باشد. تاری تصاویر، مشاهده مناطق تیره و اعوجاج در دید مرکزی مهمترین علایم انحطاط ماکولای مرتبط یا افزایش سن (AMD) محسوب می شوند.
محققان برای حل این مشکل ایمپلنتی توسعه داده اند. این ایمپلنت کوچک دارای مخزنی برای نگهداری دارو است که از طریق یک ورودی حلقوی می توان آن را مجدداً از دارو انباشته کرد. این ورودی کوچک در زمان انجام ایمپلنت درون سطح چشم و زیر پلک شخص قرار می گیرد.
در آزمایشات اولیه این ایمپلنت مشخص شد اثرگذاری آن در درمان AMD کاملا مشابه روشهای متداول تزریق دارو به چشم است. با این تفاوت که مخزن این ایمپلنت هر ۱۵ ماه یک بار نیاز به پر شدن دارد. در نتیجه نیازی به مراجعه مکرر به مطب پزشک نیست و دارو به طور مستمر به چشم بیمار می رسد.
این فرآیند مانع کاهش دید چشم بیمار در اثر تاخیر در مراجعه به پزشک یا انجام تزریق می شود.
به گفته محققان با وجود این که جراحی اولیه برای کارگذاشتن ایمپلنت درون چشم دارای عوارض جانبی است، این شیوه دارورسانی در مجموع ایمن است و ظرف سه سال آینده آماده بهره برداری تجاری خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز