روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 75
  • بازدید دیروز: 460
  • کل بازدید ها: 602,452
حادثه زمانی اتفاق می افتد که انتظارش رانداریم حوادث ناشی از گودبــرداری و پی کنی

عامل اغلب حوادث ناشی از گود برداری عدم شناخت رفتار خاکهای آبرفتی است
یکی دیگر ازحوادثی که به آتش نشانی اطلاع داده میشود حادثه گود برداری و پی کنی می باشد.گود برداری به آن قسمت از عملیات خاکی گفته می شود که پایین تر از سطح زمین برای احداث زیرزمین، موتور خانه و … انجام می گرد. ولی پی کنی به کلیه عملیات خاکی که در سطح زمین انجام می گیرد، الطاق می شود. شناسایی زمین، شناخت خصوصیات و قابلیت زمین که قرار است سازه بر روی آن ساخته شود. و همچنین نحوه ی گود برداری و استفاده از سازه های نگهبان، رعایت مسائل ایمنی و وضعیت ساختمان های اطراف حین گود برداری، مواردی که باید مورد توجه و دقت قر ار گیرد.
چهار نشانه خطرناک بودن گودبرداری:
۱ -ضعیف و یا حساس بودن ساختمان مجاور
مواردی نظیر عدم وجود اسکلت، ضعیف بودن ملات دیوارها و علائم ضعف اجرایی ساختمان، وجود ترک و شکستگی یا نشست و شکم دادگی دیوارها، از این جمله اند. وجود دیوار مشترک بین ساختمان مجاور آن نیز غالباً می تواند منبع ایجاد مشکل باشد. در پاره ای موارد ساختمان مجاور دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بوده و هرگونه نشست می تواند باعث خسارات جبران ناپذیر به آن شود. ممکن است در بعضی مواردساختمان موردنظر برای تخریب ، به دیوار همسایه تکیه داده باشد و با انجام تخریب ممکن است بدون هرگونه خاکبرداری ساختمان مجاور ریزش کند.
۲ -ضعیف بودن خاک
معمولاً هر چه خاک محل ضعیف تر باشد، خطر بیشتری برای ریزش گود و تخریب ساختمانهای مجاور وجود دارد. خاکهای دستی بارزترین نمونه خاکهای ضعیف هستند. در گذشته بسیاری از نقاطی که اکنون در داخل شهر هستند، خارج از شهر محسوب می شده اند و کامیونهای خاک و نخاله بار خود را در آنجا تخلیه می کرده اند. بعدها با ضمیمه شدن این محلها به داخل شهر، اغلب این خاکها و نخاله ها در همان جا بدون تراکم مهندسی تسطیح شده اند و اکنون خاک دستی را تشکیل می دهند.
همچنین در بسیاری از موارد محل به صورت تپه و ماهور و یا بستر مسیل بوده و با خاک یا نخاله به صورت غیر مهندسی تسطیح شده است و یا در گذشته گودهایی بعضاً عمیق به منظور تهیه مواد ساخت آجر وجود داشته که بسیاری از آنها اکنون با خاک دستی پر شده اند. رسوبات سست جوان که غالباً در اطراف مسیلها و پای دامنه ها وجود دارند نیز از جمله خاکهای ضعیف محسوب می شوند.
امکان زیادی وجود دارد که سازنده ساختمانی که در مجاورت زمین محل احداث پروژه قرار دارد، در زمان ساخت، خاک ضعیف را جابه جا نکرده و پی ساختمان را بر روی همان خاک سست بنا نهاده باشد. در این صورت ساختمان مجاور تا هنگامی که گودی در کنار آن ایجاد نشده استوار است اما به محض اینکه با گودبرداری هرچند کم عمق، اطراف آن خالی شد، خاک ضعیف موجود در زیر پی آن ریزش کرده و باعث خرابی ساختمان مجاور خواهد شد.
۳ – عمیق بودن گود
معمولاً هرچه عمق گود بیشتر شود خطر بیشتری کارکنان و ساختمانهای مجاور را تهدید میکند. در سالهای اخیر با افزایش تراکم ساختمانی، نیاز به پارکینگ و انباری و سطوح مشاع دیگر افزایش یافته و باعث افزایش تعداد طبقات زیرزمین شده است. باید توجه شود که با افزایش عمق گود، خطر ریزش آن به مراتب افزایش می یابد و اگر در گذشته میشد که در گودهای کم عمق بدون بررسیهای همه جانبه و طرحهای دقیق مهندسی، تنها با عقد قراردادی با مباشر ماشین آلات خاکبرداری و با حضور چند کارگر و بنا اقدام به گودبرداری نمود، اکنون با افزایش عمق گودها و افزایش ارزش ساختمانها و تأسیسات مجاور، گودبرداری غیر فنی بسیار خطرناک بوده و خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.
۴ -مدت بازماندن گود
معمولاً با افزایش زمان بازماندن گود حتی اگر بارندگی یا تغییرات جوی مطرح نباشد، خطر ریزش گود بیشتر میشود. اما افزایش زمان بازماندن گود به ویژه در فصلهای بارندگی و رطوبت (زمستان و بهار)، با وقوع بارشهایی گاه سنگین و سیل آسا همراه است که با اشباع خاک و یا جاری شدن آبهای سطحی خطر ریزش گود را به مراتب افزایش میدهد، به طوری که بسیاری از ریزشهای گود در گذشته به فاصله چند ساعت تا چند روز بعد از شروع بارندگی روی داده است.
رعایت مسائل ایمنی در گود برداری وپی کنی بخشی از حوادث که منجر به فوت و یا جراحت کارگران ساختمانی می شود حین گودبرداری و بعد از آن اتفاق می افتد.
بنابراین مسائل ایمنی زیر باید رعایت گردد.
الف: قبل از گودبرداری
۱ -کلیه اشیا زائد از قبیل درخت، تخته سنگ و ضایعات ساختمانی که ممکن است سبب وقوع حادثه ای گردد، از محل گودبرداری خارج گردد
۲ -در صورتی که ساختمان های مجاور ایستایی کافی نداشته باشند، آن ها را قبل از گودبرداری خالی از سکنه و با شمع بندی چوبی یا فلزی ساختمان، از داخل شمع بندی کرد.
۳ -از وضعیت پایداری ساختمان های مجاور (آیا شناژ دارند یا نه و یا دارای چه نوع سیستم سازه ای هستند) مطلع شده و نسبت به آن تمحیداتی در نظر گرفته شود.
رعایت مسائل ایمنی حین گودبرداری
در حفاری و خاک برداری با عمق بیش از ۱۲۰ سانتی متر، خطر ریزش و یا لغزش دیوار وجود دارد و لازم است تمحیدات ایمنی لازم به عمل آید. مگر اینکه شیب دیواره از زاویه شیب طبیعی خاک کمتر باشد.
رعایت مسائل ایمنی بعد از گود برداری
۱ – بعد از وقوع بارندگی، طوفان، سیل و زلزله باید محل گود برداری بازدید شود، تا در نقاطی که خطر ریزش یا لغزش دیواره وجود دارد با استفاده از شمع، سپر یا چوب بست، تحکیم یا تثبیت گردد.
۲ – برای جلو گیری از سقوط افراد حیوانات مصالح ساختمانی و ماشین آلات و نیز برخورد افراد و مسائل نقلیه با کارگران، باید اطراف گود برداری حصار کشی شود. در صورت نیاز باید از چراغهای چشمک زن یا علائم هشدار دهنده در شب استفاده گردد. سازه های نگهبان: برای مهار دیواره های گود برداری در مقابل ریزش در فاصله گود برداری تا احداث ابنیه از سازه نگهبان استفاده می گردد.
آتش نشان کمال حجابی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز