روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 327
  • 1,139
  • 1,383,634
حال « زمین » وخیم است زمین بدون زباله زیباتر است

اصل پنجاهم قانون اساسی؛ در جمهوری اسلامی حفظ محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می شود و از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست همراه و یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا نماید، ممنوع می باشد.
به گزارش نصر، از ۴۴ سال پیش تاکنون هر ساله در ایران ( روز ۱۵ تا ۲۱ خرداد برابر با هفته محیط زیست است ) و در سراسر جهان( ۵ ژوئن ) از طرف سازمان ملل متحد روز “ محیط زیست” نامیدند، تا با آگاهی بخشی به مردم و تحریک سیاست مداران بتوانند از تخریب محیط زیست و حفظ آب و خاک و حفظ گونه های زیست جانوری از تخریب و آلودگی بیشتر زمین این مادر طبیعت جلوگیری کنند.
طبیعت سخاوتمندانه آغوش مهربان خود را به روی انسان گشوده است و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای آدمی می ریزد و تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت که همان حفظ سلامت طبیعت است در نوبه خود پایبند باشند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است.
هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می شوند و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند و جنگل های طبیعی از میان می روند و بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود می شوند و متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای می گذارد.
با تعاریفی که داشتیم، معلوم میشود هر فردی و هر جمعی و هر ملتی و در آخر جهان وظیفه دارد در حفظ “ سلامت محیط زیست” چه برای بقا و چه برای تداوم زندگی بشر و تداوم نسل بکوشد و این موضوع را با نام گذاری روز جهانی محیط زیست به تک تک افراد یادآور می شود.
ولی با در نظر گرفتن موضوع مهمی مانند “ محیط زیست “ وقتی از در خانه بیرون می رویم و به کوچه ها و خیابان های شهر خود نگاه می اندازیم و یا به محیط اطراف شهر میرویم به طبیعت نگاهی کوتاه میندازیم، و یا وقتی که در اینترنت و گوگل به جستجو در جهان اطراف می پردازیم با کمال تعجب به این درک می رسیم نه تنها در حفظ سلامت محیط زیست نمی کوشیم، بلکه روز به روز در آلوده کردن محیط و جهان اطراف بیشتر سهیم می شویم.
شاید الان و درون خودتان فکر کنید و بگویید این حرف اشتباه است و من قبول ندارم که جهان اطراف را آلوده می کنم و یا با خود بگویید من شهروند مسئولی هستم و وظایف خود را نسبت به محیط زیست می دانم، ولی با چند مثال ساده از جهان پیرامون خود شروع می کنیم.
حفظ محیط زیست از خانه شروع می شود
آب؛ یکی از عناصر اصلی حیاط که به طور طبیعی و نیاز روز در منزل استفاده می شود، ولی متأسفانه هر روز در هدر دادن آن بیشتر تلاش می کنیم، نگاه کنید به شیر آب! خراب است و دارد چکه می کن؟ یا آب را باز گذاشته اید تا کاری مانند دست شستن و یا مسواک زدن انجام دهید؟ و یا به وقت استحمام زیر دوش یاد چه کنم و چه نکنم می افتید و ساعت ها به تفکر مشغولید و آب همچنان باز است؟ و مسائلی از این دست که زیاد هستند!
انرژی؛ برق و گاز انرژی هایی هستند که به زندگی ما نور و گرما می بخشند و ما چقدر در حفظ و نگهداری این دو انرژی کوشا هستیم آیا از این دو انرژی به خوبی استفاده می کنیم، اجاق خوراک پزی محلی است برای خانم های خانه دار تا در آن انواع غذاهای خوشمزه را پخت و پز کنند، اما تا چه حد به طریقه استفاده بهینه از گاز اجاق خوراک پزی آشنا هستند؟
خانم های خانه دار “آیا هر زمان که کیک های خوشمزه می پزند در فر را مدام باز و بسته می کنند؟
برق را چگونه استفاده می کنید؟ آیا لامپ های اضافی را صبح تا شب روشن می گذارید و خاموش نمی کنید و یا از وسایل برقی در ساعات پر مصرف شبانه روز استفاده می کنید؟
زباله؛ هیچ فکر کرده اید که انسان یک ماشین زباله ساز بزرگ است و باید دقت داشته باشد تا زباله کمتری به طبیعت انتقال دهد؟ زباله هایی که در خانه تولید می شود را تا چه اندازه تفکیک می کنیم و یا تا چه اندازه از مواد قابل بازیافت به چرخه طبیعت استفاده می کنیم؟
(این موارد تنها برای درک بهتر آنچه که می خواهیم بیان کنیم، می باشد.)
با نگاه کوتاه به آن چه که بیان شد در میابیم که حتی ما وقتی برای حفظ سلامت محیط زیست در خانه نیز کوشا نیستیم.
با محیط زیست آشتی کنیم
اگر انسان به خلقت خودش به عنوان اشرف موجودات توجه ویژه نشان دهد و این موضوع را بر اثر روزمرگی ها و مسائل روز از یاد نبرد و به یاد داشته باشد که او الگوی موجودات دیگر است متوجه این موضوع خواهد شد که به عنوان یک موجود اشرف باید به شایستگی در حفظ زمین و سلامت زمین کوشیده و در این تلاش از موجودات و مخلوقات دیگر پیشی بگیرد.
اگر هر فرد در منزل تنها با رعایت موارد کوچک خود به درک این مطلب برسد که چقدر می تواند در حفظ سلامت محیط زیست نقش دارد ویا از همین ساعت و ثانیه به این درک برسد؛ مطمئن باشید که محیط زیست سالم تری می توانیم در اطراف خود داشته باشیم و یا حتی می توانیم طبیعت سالم تری به نسل بعدی خود اهدا نماییم.
پس از همین حالا با طبیعت و محیط زیست خود آشتی کنیم و برنامه حفظ و نگهداری از طبیعت را جزو عادات روز مرگی خود قرار دهیم.
آیرین رحیمیان

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز