روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۳۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 265
  • 841
  • 1,328,998
حرکت جمعیتی به شمال

مشاهدات میدانی و هم چنین اظهار نظرهای برخی از مشاوران املاک در شهرهای مختلف مازندران، نشان دهنده افزایش بی سابقه آمار فروش زمین و ملک به غیربومی‌ها طی ماه‌های اخیر است. درگذشته شتاب خرید ملک در ارتفاعات شمال بود، اما این روزها دیگر تفاوتی نمی‌کند. آنان با پرداخت مبلغی بیشتر از قیمت واقعی زمین بسرعت مالک زمین را متقاعد به فروش می‌کنند.
شتاب خرید زمین
از سوی ساکنان استان‌های دیگر
«عیسی قاسمی طوسی» مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران در این باره می‌گوید: آمارهای رسمی در این باره نداریم، اما واقعیت این است که این اتفاق در حال رخ دادن است؛ اینکه در بسیاری از استان‌ها مشکل کم آبی داریم واضح و روشن است، اما این روزها شتاب خرید زمین از سوی ساکنان استان‌های دیگر بیشتراست.
برهمین اساس، خریداران زمین‌ها بیشتر از ساکنان استان‌هایی هستند که در سال‌های اخیر برای تأمین آب با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو بوده‌اند، اما واضح است که مازندران و گیلان نیز با تأثیر گرفتن از کاهش باران‌ها دچار کمبود آب شده اند؛ کمبودی که بنا بر اظهارات مسئولان امر بیش از ۲۲ درصد تا مهر ماه امسال بوده است.
اما با وجود این، این کاهش‌ها در مقایسه با استان‌های گرم و خشک خیلی به چشم نمی‌آید و خیلی از ساکنان این مناطق برای دسترسی به آب تمام اموال خود را به پول نقد تبدیل کرده و راهی سواحل خزر می‌شوند. کاربری شمال در حال تغییر است؛ زمانی بحث، بحث ویلا و آخر هفته و تفریح بود حالا اما شمال دارد به پناهگاهی تبدیل می‌شود برای مردمی که از خشکسالی به ستوه آمده‌اند و دست‌شان هم به دهان‌شان می‌رسد؛ قمی‌ها، کاشانی‌ها، اصفهانی‌ها، خوزستانی‌ها و… را نیز باید به فهرست استان‌های دیگر اضافه کرد. اما ظاهراً سرفهرست متعلق به اصفهانی‌هاست. با این حال، این روزها گفته می‌شود خریداران جدیدی هم برای زمین‌ها پیدا شده است!
بومی‌ها جای خود را
به غیربومی‌ها می‌فروشند
در روزگار نه چندان دور تنها ویروسی که بازار املاک شمال را با خطر آلودگی روبه‌رو ساخته بود، تغییرکاربری‌ها و تبدیل اراضی کشاورزی به ویلا‌ها بود، اما امروز با ورود غیربومی‌ها دغدغه دیگری نیز پای خود را به مشکلات اراضی کشاورزی باز کرده است. در گذشته کشاورزان زمین‌های خود را می‌فروختند و سرایدار سازندگان ویلاها می‌شدند، اما امروز دیگر در آن زمین جایی برایشان نیست و باید جای خود را به غیربومی‌های مهاجر بدهند. تا چند سال قبل بیشتر غیر بومی‌هایی که برای خرید ملک در شمال قدم جلو می‌گذاشتند شامل اقشاری از اهالی سینما، ورزشکاران بنام و افراد پولدار ساکن تهران و چند کلانشهر بودند، اما این روزها خریداران از قشرهای مختلف هستند و برخی حتی پیشه کشاورزی دارند. البته هنوز اداره کل ثبت احوال به‌عنوان متولی اصلی آمار جمعیتی استان در این باره اظهار نظری نکرده است، چرا که بیشتر اراضی خرید و فروش شده دارای سند رسمی نیستند و با دست نوشته‌های معمولی که به‌عنوان اسناد «دستدارمی» (املاک فاقد سند رسمی) از آن نام برده می‌شود، معامله می‌شوند. ییلاقات استان که اغلب متعلق به افرادی است که دارای وضعیت مالی ضعیف تری هستند هدف خریداران قرار گرفته بود، اما اکنون مناطق دشت و جلگه نیز مورد معامله قرار می‌گیرد. در هر صورت شمال کشور شاهد ورود این میهمانان ناخوانده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز