روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 582
  • 899
  • 1,048,999
حزبی شدن انتخابات نمایندگان را نسبت به عملکردشان پاسخگو می کند

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه هنوز حزبی شدن انتخابات در قانون مطرح نشده است گفت: اگر انتخابات حزبی شود نمایندگان نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
شهاب الدین بیمقدار در گفت و گو با خبرنگاران، در خصوص اعلام آمادگی دولت برای ارائه لایحه جامع نظام انتخابات به مجلس، اظهار داشت: از گذشته همواره ارائه لایحه جامع نظام انتخابات مطرح می‌شد، زمانی که من به مجلس دهم آمدم این بحث‌ها وجود داشت.
عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شاید ارائه لایحه جامع نظام انتخابات جز اولویت‌های دولت نیست که تاکنون آن را به مجلس ارائه نکرده‌اند، بیان کرد: اکنون قانون انتخابات مجلس در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها بررسی می‌شود ولی اگر دولت نیز لایحه خود را به مجلس دهد بصورت یک جا لایحه دولت و مصوبات کمیسیون را به صحن ارائه می‌کنیم.
وی افزود: اگر لایحه جامع نظام انتخابات به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، احتمال اینکه این قانون مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی شود، وجود دارد. البته طرحی که مجلس اکنون تهیه کرده، مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی نمی‌شود زیرا به هر حال انتخابات باید برگزار شود و نمی‌توان با توجیه داشتن بار مالی، این طرح را در شورای نگهبان رد کنند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اکنون استانی شدن انتخابات مجلس در کمیسیون امورداخلی کشور مورد بحث قرار گرفته است، گفت: همچنین راجع به تبلیغات انتخاباتی نیز مباحثی مطرح شده است.
وی با بیان اینکه در کمیسیون امورداخلی کشور مجلس تبصره‌ای در قانون انتخابات تصویب شده که اگر شورای نگهبان بخواهد کسی را رد صلاحیت کند باید مستند به دلایل باشد، بیان کرد: در سیاست‌های کلی انتخابات نیز همین موضوع آمده بود و مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید کرده‌اند تا حقی از کاندیداها ضایع نشود.یکی از اعضای کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها پیشنهاد داد تا مقرر شود از این پس شورای نگهبان نتواند کاندیدایی را بدون ارائه دلیل رد صلاحیت کند؛ عدم احراز صلاحیت موضوعیت ندارد بلکه رد صلاحیت کاندیداها باید بنابر ادله متقن باشد و به خود آن کاندیدا ارائه شود.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان یا باید کاندیداها را رد صلاحیت کند یا اینکه صلاحیت کاندیداها را تایید کند، گفت: اگر شورای نگهبان این قانون را تصویب کند، این قانون نسبت به قوانین سابق ممتاز می‌شود همچنین این شیوه به عدالت نزدیک‌تر است.
وی در پاسخ به اینکه تعداد بالای کاندیداهای انتخابات مجلس کار شورای نگهبان را برای رسیدگی به صلاحیت کاندیداها سخت می‌کند، افزود: اگر انتخابات مجلس استانی شود، تعداد کاندیداها کاهش می‌یابد، البته راه حل این مشکل حزبی شدن انتخابات مجلس است.
بی مقدار با بیان اینکه هنوز حزبی شدن انتخابات در قانون مطرح نشده است، ادامه داد: نظر من این است که کشور برای داشتن دموکراسی باید حزبی شود، اگر انتخابات حزبی شود نمایندگان نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز