روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 89
  • 702
  • 1,334,290
حزب‌ها و جریان‌های کشور هدف اصلی خود را گم‌کرده‌اند

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حزب‌ها و جریان‌هایی که در کشور وجود دارد بیشتر وارد موضوعات سیاسی شده‌اند و ازاین‌رو هدف اصلی خود را گم‌کرده‌اند
مسعود پزشکیان درراستای تعامل مجلس و دولت در موضوع رأی اعتماد اظهار کرد: حزب‌ها و جریان‌هایی که در کشور وجود دارد بیشتر وارد موضوعات سیاسی شده‌اند و ازاین‌رو هدف اصلی خود را گم‌کرده‌اند و دولتی که انتخاب می‌شود نیز سردرگم می‌ماند.
وی بابیان اینکه دولت تدبیر و امید خود را دولت تعادل می‌نامد درحالی‌که باید به‌خوبی شفاف‌سازی از معنای اعتدال به همه داشته باشد، افزود: وقتی مدام حرف از اعتدال به معنای احترام متقابل زده می‌شود چرا باید در عمل نتوانیم به زبان مشترک در جامعه بین افراد سیاسی و بانفوذ کلام برسیم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود سه فراکسیون امید، اصول‌گرایان و مستقلین در مجلس، بیان داشت: این فراکسیون‌ها نیز در عمل به یک‌زبان مشترک در بین خود نرسیده‌اند و متأسفانه این عدم وجود زبان مشترک در بین همه وجود دارد.
وی با تأکید به دغدغه‌های اصلی مجلس در رأی اعتماد به وزاری پیشنهادی مبنی بر دغدغه‌های منطقه‌ای، قانونی، توان مدیریت وزیر پیشنهادی، نقد برنامه‌ها، ابراز کرد: البته در بین نگاه متفاوت در رأی اعتماد به وزاری پیشنهادی نگاه سیاسی نیز وجود داشت و اصلاً تمام نگاه‌ها به‌صورت یکسان نبود.
پزشکیان اذعان داشت: متأسفانه علاوه بر اینکه الگو و روش مناسب برای ارائه برنامه‌های وزرای پیشنهادی نبود روش مناسب پرسش و پاسخ در بین نمایندگان نیز وجود نداشت که همگی ناشی از این است که ما اصلاً نمی‌دانیم ارائه برنامه نیاز به یک تعریف و الگوی مناسب دارد.
وی با اشاره به اینکه برنامه نوشتن و ارائه آن تعریف و روش مخصوصی دارد، گفت: اگر نگاهی دوباره به برنامه تک‌تک وزرا در مجلس شود خواهید دید که هیچ‌کدام در چارچوب گفت‌وگوی یکسان نبوده و حتی سوالاتی که از وزیر پیشنهادی پرسیده می‌شد نیز با الگوی مشخصی نبود و در بحث‌ها و روش‌های مختلفی بیان و مطرح می‌شد.
ویث در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به عدم وجود الگوی مناسب برای نوشتن و ارائه برنامه، دولت نیز چنین مطالبه‌ای نداشته و وقتی از یک وزیر خواستیم که برنامه ارائه دهد بابیان های مختلف شروع به این کارکرده و اصلاً جمع‌بندی مناسبی حاصل نشده است.
وی متذکر شد: تحلیل برنامه‌های بدون الگوی مشخص وزاری پیشنهادی کار بسیار سختی بود و ازاین‌رو برای بررسی تمام برنامه‌های وزاری پیشنهادی در یک هفته با مشکلات زیادی روبرو شدیم که همگی ناشی از نبود زبان مشترک، روش‌های مشخص و روش‌های اجرایی بین مجلس و دولت است.
پزشکیان بابیان اینکه امروز رئیس‌جمهور پیشنهاد رأی اعتماد واحد به‌کل کابینه را در مجلس ارائه داد درحالی‌که مشکل اصلی رأی اعتماد به وزارا نیست، ادامه داد: ما می‌توانیم در یک روز به‌کل دولت رأی اعتماد دهیم درحالی‌که باید نظارت بر اجرای برنامه‌های پیش‌بینی‌شده دولت و کابینه معرفی‌شده در طول چهار سال را داشته باشیم تا در صورت وجود قصور و کم و کاستی برخورد قاطع با دولت شود.
وی خاطرنشان کرد: ۱۷ وزیر پیشنهادی توسط رئیس‌جمهور به معنای این است که دولت و رئیس جمهور، مشاوران و متخصصان، تمام توان خود را گذاشته و به این نتیجه رسیدند که این افراد صلاحیت اداره این وزارتخانه‌ها را دارند و در صورت عدم پذیرش مجلس شورای اسلامی قطعاً اولویت دوم و نفر بعدی معرفی خواهد شد که اصلاً به صلاح نیست.
وی با تأکید به اینکه اگر دولت، مجلس، قوه قضائیه و مردم به قانون عمل کنند شاهد هیچ‌گونه انحرافی نخواهیم بود، گفت: به ۱۶ وزیر پیشنهادی رأی اعتماد بالا داده شد و این نباید به آن معنا باشد که کار نمایندگان تمام‌شده بلکه با کوچک‌ترین انحراف وزارتخانه‌ای باید هرکدام از رأی‌ها مورد بازخواست از وزیر منتخب شود.
وی متذکر شد: با توجه به اینکه مشکل مجلس رأی اعتماد نبوده بلکه باید نظارت در حین انجام کار جزو دغدغه‌های اصلی خود قرار دهد از این‌ رو به تصور من باید به وزرای پیشنهادی دولت اعتماد کرد تا در حین اجرا بتوان رأی اعتماد اصلی را به آنها داد.
نماینده مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: اگر توانایی اجرای کاری را نداریم نباید به مردم وعده وعید داده شود و اصلاً حرفی نزنیم که قرار بر اجرا شدن ندارد زیرا عدم اجرای یک وعده گناه بزرگی است که ما خیلی از این گناه‌ها را انجام می‌دهیم.
پزشکیان ابراز کرد: همه باید موظف به اجرای قانون در کشور باشند و وقتی یک قانون در کشوری تصویب می‌شود چه مخالف و چه موافق باید مطیع به آن باشند.
پزشکیان با اشاره به اینکه دربیشتر مواقع وقتی به قانون عمل نشود خیلی راحت از کنار آن می‌گذریم و کوتاه می‌آییم درحالی‌که همین قانون در یک کلمه حلاّل همه مشکلات کشور خواهد بود، افزود: در خیلی مواقع دولت به قانون عمل‌نکرده و مورد بازخواست قرار نداده که البته این امر شامل همه‌جا می‌شود.
وی اذعان داشت: وقتی دولت، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و مردم قانون‌مدار واقعی باشند می‌توان آرامش و راحتی را برای کشور به ارمغان آورد و از ایجاد هرج‌ومرج جلوگیری کرد.
وی با تأکید به اینکه در حال حاضر با چالش‌های مختلف از قبیل آب، بیکاری، اختلاف درآمد، حقوقی، زیست‌محیطی و منطقه‌ای روبرو هستیم که در کنار این چالش‌ها سلایق سیاسی و اخلاقی متفاوت نیز نمایانگر است، گفت: تا زمانی که به زبان مشترک در راستای قانون و علم و آگاهی نرسیم قطعاً این چالش‌ها بحرانی‌تر شده و غیرقابل‌حل خواهند شد.
وی ابراز کرد: تمام افراد سیاسی و مسؤول بانفوذ کلام موظف به ارائه مطالب درست به مردم هستند و نباید عیوب را برای تخریب فردی و دولتی استفاده کنند.
پزشکیان بالا بردن توقعات در کشور را عامل اصلی شکست و عدم موفقیت یک دولت دانست و اضافه کرد: نباید آرمانی به موضوعی نگاه شود بلکه باید برنامه ارائه‌ شده قابلیت اجرا داشته باشد؛ زیرا مردم مطالبه دارند و بعد از مدتی در صورت عدم اجرای برنامه‌های پیشنهادی این مجلس و رأی اعتماد داده‌شده را زیر سوال خواهند برد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز