روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
اخبار کوتاه

حمایت دادگستری آذربایجان‌شرقی  از تشکیل و فعالیت مؤسسات داوری

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌شرقی «ارتقاء سطح عملکرد کمی و کیفی مؤسسات داوری» و استفاده از ظرفیت مؤسسات داوری را ضروری دانست.
مسعودی‌فر با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت داوری و علی الخصوص داوری سازمانی یکی از راهبردها و سیاست‌های کلی قوه قضائیه است، گفت: در کلیه نظام‌های حقوقی و قضایی دنیا گرایش زیادی به سمت داوری سازمانی وجود دارد؛ داوری در نظام حقوقی ایران سابقه‌ای یکصد ساله دارد. امیدواریم همانند سایر نظام‌های حقوقی در دنیا بتوانیم داوری سازمانی را نهادینه کنیم و اختلافات را به داوری ارجاع دهیم.
وی داوری را از مصادیق بارز قضازدایی عنوان و بر ترویج داوری سازمانی و تشویق مردم به رجوع به داوری در زمان اختلاف تأکید و اعلام کرد: قوه قضائیه متقاضی و حامی داوری‌های سازمانی است و دادگستری استان نیز از تشکیل و فعالیت مؤسسات داوری حمایت می‌کند.
وی اصلاح مبایعه نامه‌ها و اجاره نامه‌ها و درج شرط داوری در قراردادهای پیش فروش ساختمان در استان را از موارد زمینه‌سازی برای تحقق رویکرد استفاده از ظرفیت داوری عنوان و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک قسمت قابل توجهی از پرونده‌های حقوقی به بخش داوری فرستاده شود.
مسعودی‌فر احراز صلاحیت ۲۱ مؤسسه داوری در استان را اعلام کرد و از ارجاع پرونده‌های حائز شرط داوری به این مؤسسات در آینده ای نزدیک خبر داد.
وی میزان هزینه‌های داوری را از دغدغه‌های ارجاع پرونده به داوری عنوان کرد و خواستار تعیین هزینه عادلانه داوری با تشکیل هیئت مدیره مؤسسات داوری شد.

تجهیز ۱۵ استان به خانه‌های امن برای بانوان در معرض خشونت

مدیر کل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از تجهیز و راه‌اندازی حداقل یک خانه‌ی امن برای بانوان در معرض خشونت در ۱۵ استان خبر داد.
فریبا درخشان‌نیا در آیین افتتاح اولین خانه‌ی امن بانوان در معرض خشونت با بیان اینکه خانه‌ی امن یکی از فعالیت‌های دفتر امور آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور است، اظهار کرد: این طرح در راستای حفظ امنیت و حمایت‌های روانی، اجتماعی از زنان و دخترانی که تحت خشونت‌های خانگی هستند، طراحی شده است و از سال ۹۲ آغاز به کار کرده و در سال ۹۳ به طور دولتی در هفت استان پایلوت شده است. مراکز غیر دولتی نیز در این طرح مشارکت کرده‌اند و مقرر شده سال جاری در ۱۵ استان کشور حداقل یک مرکز خانه‌ی امن راه‌اندازی شود که ۱۰ مورد این مراکز در هفته‌ی بهزیستی افتتاح رسمی می‌شود.
درخشان‌نیا با بیان اینکه مراحل مختلفی برای راه‌اندازی این طرح پیش‌بینی شده است، اعلام کرد: راهنمای عمل مداخلات تخصصی این طرح در قالب پروتکل اجرایی تدوین شده است و نیز غربالگری سال گذشته با همکاری مراکز بهداشتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شده و در ۱۵ استان غربالگری و شناسایی موضوع خشونت اجرایی شده که هنوز گزارش آن منتشر نشده است.
وی ادامه داد: هدف از این غربالگری سنجیدن میزان خشونت در مناطق مختلف کشور است که این آمار در هر استان باتوجه به فراخور فرهنگ متفاوت است.
وی با بیان اینکه سال گذشته یک هزارو ۶۰۰ نفر زن که در معرض خشونت خانگی بودند در این مراکز پذیرش شده‌اند، اعلام کرد: در مرحله‌ی اول برای تجهیر و راه‌اندازی هر یک از این مراکز به طور میانگین ۱۰۰ میلیون تومان تخصیص یافته است.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های مهم سازمان بهزیستی افزایش مشارکت‌پذیری و مسئولیت‌پذیری اجتماعی شهروندان است، تاکید کرد: خانه‌های امن ۱۵ استان در قالب مراکز غیر دولتی فعالیت می‌کنند ولی مجوزهای این مراکز را سازمان بهزیستی کشور صادر می‌کند و بعد از یک فیلترینگ سخت موسساتی که صاحب تجربه و سابقه ی فعالیت درحوزه‌ی زنان و کودکان هستند، انتخاب می‌شوند.
وی به برگزاری دوره‌های آموزشی برای این موسسه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: برای مسئولان فنی، مددکاران اجتماعی و روانشناسان که در این مراکز مشغول به کار می‌شوند دوره‌های آموزش‌های تکمیلی را هم اجرایی خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه این طرح، خانواده محور است و سازمان بهزیستی کشور از طریق توانمندسازی اجتماعی و روانشناختی زنان و سایر اعضای خانواده به دنبال تحکیم و تعالی خانواده بوده است، اعلام کرد: در زمینه مرتکبین خشونت سال‌جاری راهنمای مداخلات تخصصی با مرتکبین خشونت تدوین شده است، امیدوارم تا پایان امسال این موضوع ابلاغ شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز