روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 886
  • 1,139
  • 1,384,193
حمل و نقل شهری

احترام به حقوق یکدیگر با رعایت فرهنگ ترافیک

لازمه یک جامعه پویا و امن، احترام به حقوق یکدیگر است که در این راستا رعایت فرهنگ ترافیک به عنوان یکی از شاخصه های مهم توسعه یافتگی می تواند شاهدی بر این مطلب باشد. فرهنگ ترافیک همه گیر و موثر است که فقط شامل رانندگان نمی شود، بلکه تمامی شهروندان اعم از پیاده و سواره را دربر می گیرد.
با تاکید بر اینکه یکی از راه های فرهنگ سازی، آموزش است باید از همه ابزار های موجود از جمله ابزار هنر، رسانه و آموزش چهره به چهره به فرهنگ سازی ترافیک در جامعه پرداخته شود.
بدیهی است با برنامه ریزی دقیق آموزش فرهنگ ترافیک می‌توان از معضلات فوق کاسته و به کاهش تصادفات، افزایش ضریب ایمنی در عبور و مرور و ترافیکی روان دست یافت.
قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی هم برای رانندگان و هم برای عابران پیاده تعریف شده ولی به نظر می رسد قوانین مربوط به عابران پیاده توسط دستگاه های مربوطه به خوبی برای جامعه تبیین نشده است.زیر پا گذاشتن قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی توسط عابران پیاده بنا به دلایل مختلف از جمله جدیت نداشتن راهنمایی و رانندگی در برخورد با متخلفان، اجرا نشدن درست قوانین و شاید ضعف قوانین هر روز تکرار می شود و همواره بدلیل همین بی توجهی ها حوادث تلخی رقم می خورد.

رقابت شهرهای دنیا با ارتقای مبلمان شهری

یک مدرس دانشگاه در گفتگو با خبر نگاران درباره نقش مبلمان شهری در جهان، اظهار کرد: شهرهای بزرگ در دنیا، با ارتقای مبلمان شهری در حال رقابت با یکدیگر هستند و این رقابت‌ها، امروزه خیلی پررنگ شده است. این رقابت‌ها بر پایه‌ی زیبایی، جذب گردشگر و درآمد بیشتر است که در این کار نیز بسیار موفق بوده‌اند. شهری که بتواند هر سال در رتبه‌های کیفیت، مقامی به‌دست آورد، گردشگر بیشتری جذب می‌کند.
طبق آماری که در اروپا ثبت شده است، هر گردشگر حدود ۱۰ هزار دلار پول خرج می‌کند و به این ترتیب، میلیاردها دلار درآمدزایی در شهر و کشور مقصد گردشگران ایجاد می‌شود.
او با مثال زدن ساختار و مبلمان شهری پاریس، بیان کرد: شهری مانند پاریس در زمان ناپلئون سوم، یک جهش بزرگ داشت. او شهرداری را که یک معمار بزرگ فرانسوی بود، انتخاب کرد و خواست تا از نظر شهرسازی، انقلابی در پاریس به‌وجود آورد. شهردار پاریس نیز آنقدر عرض خیابان‌ها را زیاد گرفت که هنوز هم تعدادی از پهن‌ترین خیابان‌های دنیا در پاریس است که هویت آن را نیز تشکیل می‌دهد.
لاهیجی ادامه داد: کشورهایی مانند فرانسه از همان دوران، سخت‌گیری‌های‌شان را در زمینه معماری و مبلمان‌ شهری شروع و به همان حالت حفظ کردند. شهر پاریس، یک معماری خاصی دارد و امروزه اگر قرار باشد برای پاریس مبلمان شهری طراحی شود، متناسب با بافت تاریخی و اصول زیبایی‌شناسی آن خواهد بود. از سویی، در کنار همه‌ی این‌ها در پاریس، بافت مدرن هم وجود دارد که در دیگر شهرهای اروپایی با ارزش مانند پراگ و زوریخ نیز دیده می‌شود. نکته اینجاست که بافت مدرن به بافت قدیمی شهر آسیبی وارد نکرده است.
این طراح صنعتی اضافه کرد: فرانسه و بسیاری از کشورهای دیگر به اندازه درآمد نفت ایران، از گردشگری درآمد دارند. نیویورک با توجه به شلوغی و تراکم بسیار زیاد، درآمد گردشگری و مدیریت شهری بسیار خوبی دارد، زیرا شهردار آن، برای شهر وقت می‌گذارد و از متخصصان امر و هنرمندان استفاده می‌کند.
لاهیجی با اشاره به این‌که در حوزه مبلمان شهری، تصمیم‌گیری‌ها مانند گذشته نیست، گفت: قرار نیست مانند گذشته به فاصله ۲۰ متر، یک نیمکت بگذریم، بلکه امروزه نظر بر این است که شهر باید محلی برای استراحت و آرامش داشته باشد و مبلمان باید در جای مناسبی از نظر تراکم، کاربری، منطقه و چشم‌انداز قرار بگیرد، به‌عنوان مثال هر جا که چشم انداز بهتری دارد، نشیمن بیشتری هم باید داشته باشد. نکته مهم این است که آن مبلمان، علاوه بر این‌که پاسخگوی نیازهای شهروندان است، باید هویت و زیبایی‌شناسی خاص خود را نیز داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز