روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
حوادث

 شاهدی برای قتل مسافر اتاق ۲۰۲

نیمه شب ۲۶ آذر، رهگذرانی که درحال عبور از میدان راه آهن بودند با پیکر نیمه جان مرد میانسالی در گوشه خیابان روبه‌رو شدند. با انتقال مصدوم به یکی از نزدیکترین بیمارستان‌ها مرد ۶۲ ساله تحت درمان قرار گرفت اما با وجود تلاش پزشکان،او پس از ۵ روز کما جان سپرد. با اعلام این خبر به بازپرس کشیک قتل، تحقیقات جنایی با دستور بازپرس منافی آذر برای شناسایی عامل یا عاملان جنایت آغاز شد.
کارآگاهان در بررسی‌های مقدماتی دریافتند قربانی ۶۲ ساله جنایت «محمد» نام دارد. پس از شناسایی هویت مقتول، به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران،خانواده‌اش تحت تحقیق قرارگرفتند. همسر «محمد» گفت: شوهرم برای انجام کاری از «ایرانشهر» به «تهران» رفته بود و ۵ روز قبل از مرگش با من تماس گرفت و گفت در مسافرخانه‌ای نزدیک راه آهن اقامت دارد.اما بعدازآن تماس هایش قطع شد وبه تلفن هایش هم جواب نداد.ماهم درتلاش برای یافتن ردی ازاوبودیم که به نتیجه نرسیدیم.»
به دنبال اظهارات همسر مقتول، مسافرخانه مورد نظر شناسایی شد و صاحبش تحت بازجویی قرارگرفت. «بهنام»- ۳۸ ساله- به مأموران گفت: شب ۲۶ آبان،مردی به نام محمد-مقتول- به مسافرخانه آمد و اتاقی کرایه کرد. وقتی مدارک و پول اجاره اتاق را گرفتم او راهی اتاق ۲۰۲ شد که ۴ مسافر دیگر هم درآنجا بودند.اما نیمه شب متوجه سر و صداهایی از داخل اتاق شدم. وقتی پیگیر شدم، هم اتاقی‌های او گفتند حال «محمد» خوب نیست و آنها نمی‌توانند این شرایط را تحمل کنند.به همین خاطر از من خواستند او را بیرون کنم. من هم به خواست مسافران، شناسنامه و پولش را پس دادم و او رفت.
پس ازاین اظهارات، کارآگاهان در تحقیق از کارگران مسافرخانه به حقایق دیگری دست یافتند که با داستان صاحبکارشان متفاوت بود. یکی از کارگران به نام «سهراب» که ادعا می‌کرد شاهد درگیری مرد مسافر با صاحب مسافرخانه بود، گفت: «من همه چیز را خودم دیدم. «بهنام»، او را کشت و همه حرف هایش دروغ است. آن مرد آن شب به مسافرخانه آمد و چون هم اتاقی هایش از وضعیت جسمانی او شکایت داشتند «بهنام» او را بیرون کرد. من درگیری آنها را دیدم و حتی شاهد بودم که «بهنام» با میله آهنی ضربه‌ای به سر او زد که مرد بیچاره نقش بر زمین شد. «بهنام» خیلی ترسیده بود به همین دلیل ماشین یکی از دوستانش را گرفت و او را با خود برد. اما یک ساعت بعد بدون او برگشت و از من هم خواست درباره این موضوع با هیچکس حرفی نزنم.»
این اظهارات در حالی مطرح شده بود که پزشکی قانونی نیز علت مرگ را اصابت جسم سنگین به سر و ضربه مغزی اعلام کرده بود. به این ترتیب با توجه به شواهد و مدارک به دست آمده، بازپرس منافی آذر دستور بازداشت صاحب مسافرخانه را صادر کرد. مرد ۳۸ ساله برای بازجویی به شعبه سوم دادسرای امور جنایی تهران منتقل شد. اما در تحقیقات اتهام قتل را رد کرد و مدعی شد کارگر جوانش به خاطر شک به ارتباط او با دختر مورد علاقه‌اش چنین اظهاراتی داشته است.
– با مقتول مشکلی داشتی؟
– نه، حتی او را نمی‌شناختم. او هم مثل تمام مسافرهای دیگر بود. من وضعیت مالی خیلی خوبی دارم و پدر بزرگم نیز هتل مجللی در یکی از شهرها دارد.
– آن شب چه اتفاقی افتاد؟
– محمد برای اجاره اتاق به مسافرخانه ما آمد وتختی دریک اتاق عمومی که ۴ مسافر دیگر داشت کرایه کرد. یک ساعتی از اقامتش گذشته بود که سر و صدای مسافران بلند شد و از من خواستند او را بیرون کنم. آنها می‌گفتند که حال محمد بد شده و آنها نمی‌توانند بخوابند. من هم از محمد خواستم مسافرخانه را ترک کند و با دادن مدارک و پول‌هایش او را تا مقابل در خروجی همراهی کردم.
– محمد مخالفتی نکرد؟
– نه، همه چیز خیلی عادی انجام شد و او هیچ اعتراضی نداشت.
– اما یکی از کارگرها گفته که تو با میله به سر مقتول زدی؟
– دروغ می‌گوید، او از من کینه دارد و می‌خواهد انتقام بگیرد.
– کینه؟ برای چه باید دروغ به این بزرگی بگوید؟
– چند وقت قبل سهراب تلفن همراهی خرید و روی آن تلگرام نصب کرد. چند روز بعد متوجه شدم با دختری دوست شده. او عکس‌های آن دختر را به من نشان داد. وقتی عکس‌ها را دیدم به سهراب گفتم این دختر به درد تو نمی‌خورد و با او قطع رابطه کن. اما سهراب از من کینه به دل گرفت و تصور کرد که من پنهانی شماره تلفن آن دختر را برداشته‌ام و با او دوست شده ام. حالا هم به خاطر همین کینه، مرا متهم به قتل کرده است! و…

خطرات مجازی در کمین ۴۷ میلیون ایرانی

رئیس پلیس فتای استان البرز با تأکید بر لزوم افزایش آگاهی ۴۷ میلیون کاربر اینترنتی، درباره دام‌های مختلف تبهکاران و کلاهبرداران اینترنتی و سودجویی افراد در بحران‌هایی مانند زلزله وانواع سوء‌استفاده‌ها درتلگرام هشدارداد.
سرهنگ محمد اقبالی در نشستی با خبرنگاران، ضمن اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از ۴۷ میلیون نفر در کشور کاربر اینترنتی هستند گفت: بیش از ۸۵ درصد مردم کشور از فضای مجازی استفاده می‌کنند. به‌همین خاطر برخی از کانال‌ها در این فضا هدفمند ایجاد می‌شوند به همین منظور باید در استفاده از این فضا به مباحث مختلفی توجه شود.
وی به ناآگاهی کاربران از خطرات شبکه‌های اجتماعی مانند «تلگرام» اشاره کرد و افزود: برخی افراد شبکه اجتماعی تلگرام را از تلفن همراه خود پاک می‌کنند اما نمی‌دانند که یک نسخه از آن در شبکه اصلی کشور سازنده می‌ماند. با استفاده از این اطلاعات، روبات‌هایی ساخته می‌شود که به صورت تقریبی جامعه را نیازسنجی می‌کنند و یافته‌های نهایی را به سازمان‌های جاسوسی می‌فروشند. برای جلوگیری از این اتفاق‌ها از شهروندان می‌خواهیم از اشتراک گذاشتن مسایل زندگی شخصی خود در این فضا جلوگیری کنند.
رئیس پلیس فتای استان البرز به برخی شایعه پراکنی‌ها این روزها درباره زلزله اخیر استان‌های البرزو تهران پرداخت و گفت: خوشبختانه در سطح استان البرز با چنین مشکلی مواجه نبودیم. اما مردم باید بدانند زلزله را نمی‌توان پیش‌بینی کرد و برخی پیام‌های دارای جنبه تبلیغاتی با محوریت افزایش کاربران کانال‌ها ارسال می‌شود. به همین خاطر البته در پی وقوع زلزله اخیر در تهران و کرج، برخی‌ها در فضای مجازی با ارسال پیام‌هایی که وجهه علمی نداشت باعث ایجاد ترس و دلهره شدند که پلیس فتای استان تهران آنها را دستگیر کرده است.
سرهنگ اقبالی افزود: متأسفانه کاربران اینترنتی به‌دلیل ناآگاهی در دام کلاهبرداران می‌افتند. یکی از راه‌هایی که شهروندان می‌توانند برای جلوگیری از گرفتار شدن در دام کلاهبرداران اینترنتی انجام دهند این است که هنگام پرداخت اینترنتی، رمز کارت خود را اشتباه وارد کنند. در این حالت اگر سایت تقلبی باشد، پیامی مبنی بر غیرممکن بودن تبادل برای شما ارسال نمی‌شود و عملیات را موفقیت‌آمیز نشان می‌دهد.
وی در بخش دیگری درباره کلاهبرداری با دستگاه‌های کپی‌کننده کارت و اطلاعات شهروندان گفت: کلاهبردارانی در سطح کشور هستند که با استفاده نادرست از این دستگاه‌ها، اطلاعات افراد را کپی و پس از آن اقدام به برداشت غیرمجاز از کارت‌های عابربانک می‌کنند. شهروندان برای مقابله با این مشکل باید عملیات پرداخت را خودشان انجام دهند. پس این فرهنگ باید در جامعه نهادینه شود و مردم در استفاده از صفحات اینترنتی، اطلاعات خود را با رعایت نکات ایمنی وارد کنند.

آزادی گروگان بعد از ۱۶ ماه اسارت در پاکستان

گروگان ایرانی پس از ۱۶ ماه اسارت سرانجام در پاکستان نجات یافت و تحویل خانواده‌اش شد.
ایوب مکی‌زاده در شهرستان میناب ربوده شده بود که به گفته سرهنگ محمد رستمی- فرمانده نیروی انتظامی میناب- با وساطت پلیس و همکاری پلیس بین‌الملل، در مرز پاکستان تحویل پلیس آگاهی میناب شد.
پس از انتقال گروگان به خارج از کشورو در بررسی‌های تخصصی مشخص شده بود سه نفر که اهل و ساکن میناب بودند در انتقال گروگان به پاکستان نقش داشتند که هرسه دستگیر شدند.

اعتراف طلافروش ورشکسته به جنایت

طلافروش ورشکسته که پس از آزادی، با هم‌بندی‌های سابقش باند سرقت و زورگیری راه انداخته بود، پس از دستگیری پی‌برد که به اتهام قتل مهندس جوان تحت تعقیب بوده است. این جنایتکار در بازجویی‌های فنی، مدعی شد نمی‌دانسته قربانی‌اش با اصابت یک ضربه چاقو به پایش جان باخته است.
ساعت ۶ بعدازظهر ۴ آذر امسال، دو دختر جوان که کنار خیابانی در نزدیکی منطقه کوهک-غرب تهران- منتظر تاکسی ایستاده بودند شاهد صحنه تلخی بودند. آنها پراید دودی را دیدند که در کنار جاده متوقف شد و سه مرد که سعی داشتند صورت هایشان را با دست هایشان بپوشانند از ماشین پیاده شدند. لحظاتی بعد هم پیکرخونین مرد جوان نیمه جانی را از ماشین بیرون انداخته و بلافاصله سوار بر خودروی پراید متواری شدند.آنها که با دیدن این صحنه شوکه شده بودند خیلی سریع موضوع را به پلیس و اورژانس اعلام کردند و کمک فوری خواستند. اما زمانی که تیم امدادی و مأموران به محل حادثه رسیدند دریافتند مرد جوان جان باخته است.
پس از اعلام گزارش قتل به بازپرس دشتبان و تیم بررسی صحنه جرم، تحقیقات تخصصی دراین باره آغاز شد. پس از شناسایی هویت قربانی مشخص شد مرد ۳۴ ساله مهندس مکانیک بوده که بعد از ترک محل کارش راهی خانه شده اما در دام مسافربرنماهای قلابی گرفتار شده است. شواهد نشان می‌داد مهندس جوان در برابر مسافربرنماها مقاومت کرده و از سوی آنها هدف قرار گرفته است.
درگام بعدی تحقیقات، شماره پلاک خودروی پراید مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد این خودرو شب گذشته به سرقت رفته است.
درحالی که تجسس‌های گسترده برای شناسایی و دستگیری جنایتکاران فراری ادامه داشت، کارآگاهان پایگاه پنجم آگاهی تهران که سرگرم تحقیق درباره یک باند زورگیری بودند، ردپای زن جوانی را در انتقال پول‌های مالباختگان به‌دست آوردند.
وی پس ازدستگیری گفت: «مدتی است که با چند سارق جوان که سابقه کیفری هم دارند آشنا شده‌ام. آنها از من خواستند برایشان عابر بانک‌های سرقتی یا بی‌هویت ببرم و در ازای هرکارت به من ۱۰۰ هزار تومان می‌پرداختند.
اعتراف‌های دختر جوان، مأموران را به سه متهم سابقه دار رساند و آنها در عملیات ویژه‌ای دستگیر شدند. از آنجا که شیوه و شگرد متهمان دستگیر شده با عاملان قتل مهندس جوان شباهت زیادی داشت، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی از آنها دراین باره تحقیق کردند. تا اینکه یکی از متهمان به نام فرید، مدعی شد که با چاقو ضربه‌ای به سفید ران یکی از مالباخته‌ها زده و او را در اطراف تهران رها کرده است.
بدین‌ترتیب راز قتل مهندس جوان فاش شد.با شناسایی عامل اصلی این جنایت، مرد جوان برای تحقیقات به دادسرای جنایی تهران منتقل شد و جزئیات جنایت را تشریح کرد.
روزحادثه چه اتفاقی افتاد؟ باورکنید قصد کشتن و زخمی کردن مرد جوان را نداشتم. زمانی که از او پول خواستم مقاومت کرد که من هم برای ترساندنش با سر چاقویی که در دست داشتم ضربه‌ای به سفید رانش زدم. اما ناگهان پایش خونریزی کرد. ما هم از ترس همانجا ماشین را نگه داشتیم و مرد جوان را در گوشه‌ای از بزرگراه رها کردیم.
چرا او را به بیمارستان نبردید؟ ترسیده بودیم و نمی‌دانستیم چکار باید بکنیم.
چند دقیقه قبل ازدرگیری سوارماشین شده بود؟ شاید ۵ دقیقه. ولی باورکنید به هیچ عنوان فکر نمی‌کردیم او به‌خاطرهمین یک ضربه بمیرد.
با همدستانت چطور آشنا شدی؟ من طلافروشی داشتم و به خاطر ورشکستگی و بدهی سنگین ۱۰ سال به زندان افتادم. درزندان با دو همدستم آشنا شدم و قرارگذاشتیم از زندان که آزاد شدیم زورگیری کنیم.
پشیمانی؟ چه فایده‌ای دارد، ما به‌خاطر پول، یک انسان را بیگناه کشتیم. هر چقدر هم پشیمان باشم باز هم نمی‌شود کاری کرد. ولی باورکنید خیلی ناراحتم!

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز