روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 75
  • بازدید دیروز: 460
  • کل بازدید ها: 602,452
حوادث

 اخراج از آرایشگاه زنانه و انتشار تصاویر مشتریان در فضای مجازی

پلیس در اعلام مهم ترین حوادث چند روز گذشته گذشته از دستگیری زنی خبر داد که با اخراج از آرایشگاه زنانه اقدام به انتشار تصاویر خصوصی مشتریان و صاحب آرایشگاه در فضای مجازی کرده بود.
سرهنگ امین یادگار‌نژاد رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان کرمان در رابطه با این خبر گفت: در پی شکایت خانمی صاحب یکی از آرایشگاه‌های زنانه در کرمان مبنی بر اینکه مدتی است که فردی در فضای مجازی عکس‌های شخصی من و مشتریانم را برای من و همسرم ارسال و از این طریق اقدام به ایجاد مزاحمت ‌و تهدید کرده است، موضوع به طور ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت.
وی افزود: با انجام تحقیقات علمی‌، پلیسی و با بررسی‌های به عمل آمده توسط کارشناسان این پلیس مشخص شد فردی که اقدام به ایجاد مزاحمت برای شاکیه و همسرش را کرده بود شاگرد سابق آرایشگاه وی بوده که چند ماه قبل به دلایلی از آن آرایشگاه اخراج شده بود.
این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: متهم پس از دستگیری به این پلیس دلالت که در بازجویی‌های خود اعتراف نمود‌، در مدتی که در آن آرایشگاه مشغول کار بودم به عکس‌ها و فیلم‌های دسترسی یافته و پس از اینکه مشکلاتی بینمان به وجود آمد و اخراج شدم با هدف‌ انتقام جویی و تسویه حساب شخصی اقدام به این کار کردم.
سرهنگ یادگارنژاد به شهروندان به خصوص بانوان توصیه کرد: مراقب عکس‌برداری در اماکن خصوصی و عمومی از خود باشند و اجازه ندهند دیگران از آنها با موبایل عکس‌برداری یا فیلم‌برداری بکند. چرا که اماکن سوء استفاده از این عکس و فیلم وجود دارد.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: بر اساس ماده۷۴۵ قانون مجازات اسلامی(قانون جرایم رایانه ای) هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 رشد فزاینده آسیب های اجتماعی در کشور

رئیس توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به رشد فزاینده آسیب های اجتماعی در کشور گفت: مطالعات انحرافات و آسیب های اجتماعی از آن جهت مهم است که از طریق آن می توان به ریشه یابی و ارائه راهکارهای حل آن، پرداخت.
فاطمه عباسی در آیین افتتاح عملیاتی سراسری سامانه پیمایش رصد آسیب های اجتماعی و تعیین‌کننده های آن موسوم به سراج در محل بهزیستی افزود: اگر به مساله آسیب های اجتماعی ورود پیدا نکنیم، این آسیب ها تکرار می شود و به مولفه های فرهنگی، رسوخ پیدا می کند.
وی خاطرنشان کرد: براساس برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی کشور جزو سازمانهایی است که باید تا آخر این برنامه، آسیب های اجتماعی را به ۲۵ درصد میزان کنونی برساند.بنابراین سامانه پیمایش رصد آسیب های اجتماعی در این راستا راه اندازی شده است.
رئیس توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: در این سامانه، پنج هدف شامل شناخت وضعیت موجود آسیب های اجتماعی، بررسی روند تغییرات آسیب ها، شناسایی عوامل تعیین کننده آسیب ها، طراحی برنامه مناسب برای پیشگیری از آسیب ها و تهیه اطلس سهمیه بندی روزآمد از وضعیت عوامل خطر و محافظ، مدنظر قرار گرفته است.
درک اهمیت رصد آسیب های اجتماعی از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر
پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اهمیت رصد آسیب های اجتماعی و اقدامات سایر کشورها در این زمینه گفت: در آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا نیز آسیبهای اجتماعی بصورت شبانه روزی رصد می شوند و در ایران نیز سامانه هایی مانند پزشکی قانونی و سازمان زندان ها فعال هستند و کاهش عوامل خطر از همین رصد ها بیرون می آید.

برداشت غیر مجاز  از حساب بانکی

سرهنگ دوم علی سرحدی رئیس پلیس فتا استان سیستان‌و بلوچستان از دستگیری فروشنده‌ای خبر داد که اقدام به سوء استفاده و برداشت غیرمجاز از کارت عابربانک مشتری خود کرده بود.
وی گفت: در پی شکایت یک خانم مبنی بر مفقودی کارت عابربانکش و برداشت‌های مکرر از آن پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. در تحقیقات اولیه متهم مدعی شد چند روز پیش جهت خرید به بازار رفته و بعد از آن کارت عابربانک وی مفقود شده که برداشت‌ها نیز از همان روز اتفاق افتاده است.
سرهنگ سرحدی ادامه داد: پرونده در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت و مامورین با اقدامات فنی و تخصصی متهم را شناسایی کردند و با توجه به اینکه متهم مبالغ را از حساب متشاکی به حساب همسر خود انتقال می‌داده هر دوی آنان به پلیس فتا احضار شدند که در ادامه تحقیقات مشخص گردید وی سابقه سرقت در پلیس آگاهی هم دارد.

خدشه‌دار کردن وجهه استاد دانشگاه با هک صفحه شخصی

سرهنگ« مرتضی ابوطالبی» در تشریح این خبر اظهار کرد: برابر مراجعه یکی از اساتید دانشگاه مبنی بر هک صفحه خصوصی وی در یکی از شبکه‌های اجتماعی، موضوع به صورت ویژه در دستور کارشناسان این پلیس قرار گرفت .
وی افزود: برابر اظهارات شاکی، متهم با استفاده از دسترسی به یکی از نرم افزارهای شبکه اجتماعی وی، با درج مطالب توهین آمیز و مستهجن باعث اعتراض شاگردان و دیگر اساتید دانشگاه شده است .
سرهنگ ابوطالبی گفت: در بررسی موضوع پرونده مشخص شد متهم اقدام به پاک نمودن پست‌ها و نظرات علمی موجود در صفحه شخصی استاد نموده و با بارگزاری مطالب مبتذل و مستهجن سعی در مخدوش نمودن وجه اجتماعی و علمی استاد خود را داشته است که در ادامه با انجام اقدامات فنی و تخصصی، متهم که یکی از شاگردان شاکی بود شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر و به همراه ادله جرم به پلیس فتا منتقل شد .
وی خاطرنشان کرد: در بازجویی از متهم وی اقرار نمود با دسترسی به ایمیل استاد خود که رمز آن شماره همراه وی بوده توانسته به شبکه اجتماعی استاد دسترسی پیدا کند و با توجه به خصومتهای مرسوم بین استاد و شاگرد این گونه جرمی را مرتکب گردد .
این مقام مسئول تصریح کرد: در بررسی تجهیزات کشف شده توسط کارشناسان این پلیس تعداد زیادی نرم افزارهای هک و همچنین تعداد زیادی نام کاربری و رمز عبور شبکه های های اجتماعی و ایمیل از متهم کشف گردید .
وی افزود: با توجه به هشدار سایبری بالاخص قشر با سواد جامعه توجهی به رمز ترکیبی نداشته و این مورد را برای رمزهای شبکه‌های اجتماعی و وای فای عملی ننموده که طبیعتا موجب بروز اینگونه مشکلاتی برای کاربران گردیده و زمینه را برای افراد سودجو فراهم می‌نمایند .
رییس پلیس فتا یزد خبر داد: کاربران توجه داشته باشند که هکرها با در اختیار داشتن آدرس ایمیل و شماره تلفن کاربران می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی در مرحله بعدی به اطلاعات حساب نرم افزار های شبکه های اجتماعی دسترسی داشته باشند .
سرهنگ ابوطالبی در پایان با اشاره به این‌که هک برابر قانون جرم تلقی می‌شود و شهروندان از هک و نفوذ به حریم شخصی افراد خودداری نمایند، گفت: شهروندان برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مطالب آموزنده به سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir مراجعه نمایند .ش

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز