روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 82
  • 933
  • 1,362,014
خاصه خرجی بازهم برای مشهدی ها

پدیده شاندیز نام پروژه عظیم عمرانی با محوریت رفاهی تجاری در مشهد است که چند سال بعد از رونق هیجان انگیز خود آرام آرام دچار حاشیه هایی شد. مهمترین حاشیه این پروژه عظیم ، حجم بزرگ خلاف و رانتی بودکه در ساخت وساز آن اتفاق افتاده بود.
دفاتر شیک و پر زرق و برق و بالاتراز آن حجم بالای تبلیغات تلویزیونی از همه کانال های صداو سیما تشویق بزرگی بود برای مردم ایران تا نسبت به خرید سهام آن اقدام نمایند غافل از اینکه پشت پرده این پروژه ظاهرا فساد بزرگی نهان است. متعاقبا با ورود دادستان مشهد و صدور حکم توقف اجرای پروژه ، هزاران نفر از خریداران سهام آن در همه ایران دچار ضرر و زیان زیادی شدند . تقصیر عمده این امر بر عهده مسئولین نظارتی و همچنین کسانی بود که با دریافت رانت و رشوه مجوزهای این طرح کلان را صادر نموده بودند آن هم زیر لوای عناوین مقدس .
بهرحال متضررین نهایی، مردمی بودند که سرشان کلاه رفته بود اما هیچ گاه پول آنها مسترد نگردید تا اینکه دیروز خبری از سوی یک نماینده مردم مشهد منتشر گردید که ظاهرا دستور رییس جمهور برای پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان بابت خسارت مردم ناشی از کلاهبرداری متصدیان این پروژه را دریافت نموده است.
نصرا… پژمانفر نماینده مشهدی مجلس شورای اسلامی، از ارسال نامه خود به سران سه قوه خبر داد و گفت: در این نامه از سران سه قوه خواسته‌ام تا در جلسات‌شان راهکاری برای حل مشکلات سهام‌‌داران پدیده شاندیز پیدا کنند.
در همین راستا، رییس‌جمهور در نامه‌ای به معاون اقتصادی‌اش دستور اختصاص هزار میلیارد تومان برای حل مشکلات سهامداران معسر پدیده شاندیز را صادر کرده است.
نماینده مردم مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: معاون اقتصادی رییس جمهور ساز‌وکار اجرایی شدن دستور رییس‌جمهور از جمله نحوه شناسایی سهام‌داران معسر و زمان عملیاتی شدن این دستور را مشخص می‌کند. این خبر کافی بود تا مردم به یاد پرداخت چندین هزار میلیارد از بیت‌المال برای جبران خسارت موسسات مالی بیفتند که برخی از آن‌ها نیز ریشه مشهدی داشتند.
سئوال مهمی اینجا وجود دارد که باید به صراحت پرسید : این پول از کجا پرداخت می گردد؟ معلوم است این پول هرگز از متخلفین گرفته شده و به مردم عودت داده نمیشود چه اینکه برای این کار اصلا نیازی به دستور رییس جمهور نبوده و نیست. پس بنابراین پول ها از جایی پرداخت می شود که خارج از قاعده است، یعنی از بیت المال. سئوال مهم تری در این میان وجود دارد آن هم اینکه این برای دومین بار است که برای عده ای هر چند به درستی خاصه خرجی صورت می گیرد اما از جیب مردم و هر دو بار در مشهد. مگر در مشهد چه چیزی وجود دارد که سیاست فشار از خیابان و دریافت پول از جیب بیت المال را آنجا جا انداخته اند. مگر همین دی ماه نبود که با دعوت تلویحی امام جمعه این شهر ، مردم به خیابان ها ریختند و اعتراض کردند تا دولت مجبور شود ۳۰ هزار میلیارد تومان از کیسه بیت المال را به مالباختگان موسسات مالی ای تقدیم کند که اغلب دفاتر مرکزی شان در مشهد است. این چه تبعیضی است که در کشور راه افتاده است؟ مگر مال باختگان موسسات مالی و اعتباری شهرهای دیگر جزو این ملت نیستند. اصالتا مهمترین سئوال این است که چرا این پول ها را از حلقوم مدیران این موسسات غیرمجاز و یا پروژه کلان شاندیز نمی گیرند تا پول مردم را به خودشان بازگردانند.
چرا دولت دارد رویه ای را باب می کند که هرکسی که به باندهای قدرت متصل است میتواند از بابت اشتباهات خود مطمئن شود که دولت هزینه های آن را خواهد پرداخت. اگر دولت این چنین دنبال خاصه خرجی هایی است ، بهتر است حقوق معوق کارگران لیفت تراک سازی و ماشین سازی و … دیگر استان ها را بدهد . بهتر است پاداش معوق بازنشستگان آموزش و پرورش و وزارت بهداشت را بدهد. براستی چرا دولت دنبال خاصه خرجی دوم برای مشهدی هاست ؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز