روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 642
  • 790
  • 1,326,850
خاطره های تامل برانگیز فائزه

vqhخاطره های خانم فائزه هاشمی از دوران گذشته این روزها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است .
هربخش از این خاطرات نیز از منظری و برای عده ای جالب توجه و لاجرم قابل استفاده بوده است. بعنوان مثال خاطره فالگوش ایستادن فرزندان هاشمی با شماتت و مذمت هاشمی توسط اصولگرایان همراه بود و یا ماجرای هاشمی زدایی بعد از انتصاب ولایتی به ریاست دانشگاه آزاد از سوی طیف رقیب.
اما نکته بسیار مهمی در این خاطره گویی ها وجود داشت که دوست و استاد بزرگوارم محمد آقازاده مورد اشاره قرار داده است .وی به ظرافت می گوید گاهی یک خاطره جزئی می تواند ذات پنهان و اصلی یک فرآیند تاریخی را لو بدهد.
آنجاییکه فائزه داستان ساندویچ فروشی مهدی هاشمی و سیدحسن خمینی را لو میدهد .
او می گوید افراد زیادی برای دیدار امام به جماران می آمدند .مهدی و سیدحسن هم که نوجوان بودند اما فکر معاش داشتند از ساندویچی محل ، ساندویچ میخریدند و همانجا میفروختند.کسی هم مانع نمیشد.
این همان نقطه آغاز یک فرایند تاریخی رانت خواری است که در کشور شروع شد و کار را به اینجا رساند . یک طرف شور و علاقه مردم عادی به انقلاب اسلامی و امام راحل و مبارز قرار دارد و در طرف دیگر دو نوجوان هرچند با توسل به نبوغ خود اما از این ارتباط دنبال تامین منافع شخصی خود هستند . اینجاست که حتی زحمت تولید را هم به خود نمیدهند چرا که فاصله کسب درآمد از دلالی بسیار کوتاه تر از کسب آن از تولید است.این روحیه سرآغاز شکل گیری رانت جویی هایی است که هر کدام با دهها توجیه و استدلال همراه میشود تا مهری باشدبر دهان منتقدین.
اینگونه است که کسب مال از طریق دلالی ترجیج داده میشود به هزاران مشکل و معضل تولید .
آنچه تجربه شد این بود که دولت ها مالک بی بدیل ترین منابع رانتی هستتد و نزدیکی به دولت ها میتواند زمینه دسترسی به ثروت های افسانه ای باشد که حتی در عیان ترین نظامات سرمایه داری هم تولید کنندگان به چنان سودهایی نایل نمیشوند.
این فکر که بهرحال ما داریم نیاز جامعه را برطرف میکنیم بدون اینکه به عواقب شیوه های این رفع نیاز توجهی نداشته باشیم سرنوشتی بهتر از این نمیتوانست برایمان رقم بزند.آن روحیه زرنگی که البته در سایه فرصت های رانت گونه بدست آمده بود در کنار عدم نظارت بر شیوه های رفع نیاز جامعه توسط دولتها فرایندی است که امروز جامعه را با انواع بحران مواجه نموده است و تصویر این وضع موجود جز از طریق بازخوانی آن خاطره ظریف ممکن نیست.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز