روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 216
  • 696
  • 1,076,747
خانـواده‌ حادثه‌دیـدگان قطار «تبـریـز- مشهـد» هم‌چنان در انتظار مجازات عاملان حادثه

عضو خانواده یکی از قربانیان حادثه قطار «تبریز- مشهد» و عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: ما دیه نمی‌خواهیم، با دادن دیه بی‌حرمتی و بی‌توجهی‌ها از یاد نمی‌رود، ما تنها به‌دنبال این هستیم که تا پیش از رسیدن دومین سالگرد جان باختگان این حادثه، مقصران آن مشخص شده و درس عبرتی برای سایر افراد شوند.
دکتر «محمد فاریابی» در خصوص مطالبات خانواده های داغدار از حادثه قطار «تبریز- مشهد»، اظهار کرد: حدود چهار ماه به دومین سالگرد زائران پر کشیده حرم رضوی باقی مانده اما هنوز مسببان اصلی این حادثه مشخص نشده و کسی پیگیر و پاسخگوی این قضیه نیست.
وی با بیان این‌که با گذشت حدود دو سال از این حادثه ، هنوز اطلاعات شفافی به خانواده و مردم ارائه نشده است، ادامه داد: مسئولان می‌گویند که در حال آماده کردن گزارش هستیم، مگر کل داستان این حادثه و زمان مکالمه بین لوکوموتیورانان و همکاران راه آهن در عرض چند ثانیه اتفاق نیفتاده است؟ پس چرا برای این ۴۸ زائر تا این حد بی‌توجهی می‌شود؟.
وی افزود: اغلب خانواده‌ها از از وزارت راه، راه‌آهن و ایستگاه سمنان، شکایت کرده‌اند، اما تاکنون کسی پاسخگوی شکایت‌های ما نبوده، مگر در کشور ما قانون وجود ندارد؟ پس چرا باید رسیدگی به شکایت‌ها حدود دو سال طول بکشد؟.
فاریابی گفت: در دومین سالگرد این عزیزان ابراز تأسف‌ها و اظهار همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان سانحه و البته وعده بسیاری از مقامات کشوری و لشکری نیز مجدداً در فضاهای مجازی آغاز خواهد شد، به جای پرداختن به این کارها وقت خود رابرای محاکمه کردن مقصران حادثه صرف کنند تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با بیان این‌که وزیر راه تا کی با این طرز ادبیات عجیب با مردم رفتار می‌کند؟ عنوان کرد: چند ساعت از وقوع این حادثه نگذشته و در حالی که به دنبال یافتن جسد جان باختگان این حاثه بودیم؛ وزیر راه وارد معامله شده و بحث بیمه را مطرح کردند، اگر یکی از وابستگان خود نیز در این حادثه پر پر می شد، آیا بازهم وجدان گفتن این حرف را داشتند؟
وی با بیان این‌که بنده به نمایندگی از خانواده‌های قربانیان این مباحث را مطرح می‌کنم، اظهار کرد: اغلب نمایندگان مردم، مطرح کرده بودند که با استیضاح وزیر موافق هستند اما واقعاً پشت پرده چه اتفاقی افتاد که با استیضاح وزیر مخالفت کردند، پس نمایندگان مردم چه زمانی از حق مردم دفاع می‌کنند؟.
عضو خانواده قربانیان حادثه قطار تبریز- مشهد گفت: بارها اعلام کردند که مسببان اصلی حادثه قطار تبریز- مشهد، شناسایی شده است پس چرا تاکنون این افراد معرفی نشده و مجازات آن‌ها انجام نشده است؟، هر چند با مشخص شدن مقصران این حادثه عزیزان ما بر نمی‌گردند اما درس عبرتی برای سایر افراد و مدیران می‌شود.
وی گفت: ادعا می‌کنند که ۴۰۰ میلیارد تومان برای ایستگاه سمنان هزینه شده است؟ پس چرا خطای سیستم رخ داده است؟ شفاف سازی کنند که این ۴۰۰ میلیون واقعاً کجاست؟.
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با بیان این‌که اشکال در مدیریت منابع انسانی است نه تجهیزات، خاطرنشان کرد: اگر منابع انسانی صحیح مدیریت نشود و به مسئولیت خود عمل نکنند این هزینه ۴۰۰ میلیارد تومان برای تجهیزات ایستگاه راه آهن هیچ ارزشی ندارد.
وی با بیان این‌که قوه قضائیه در این حادثه کوتاهی کرده است، تصریح کرد: در برخی حوادث، اعم از حادثه تلخ پاسداران طی چند روز دادگاه تشکیل شد، اما در این حادثه چرا باید این همه بی‌مهری و کوتاهی کنند؟.
وی خاطرنشان کرد: استعفا به معنی عفو خواستن است و شاید در تسکین دل خانواده‌ها موثر باشد، اما آیا مقام در این حد شیرین است که آقای آخوندی نمی‌تواند حداقل به ظاهر استعفا دهد؟.
وی بر ضرورت ترویج وجدان کاری، مسئولیت‌پذیری، فرهنگ عذرخواهی و قبول اشتباه تأکید کرد.
در حادثه برخورد دو قطار مسافربری در حوالی «ایستگاه هفت خوان» در محور سمنان-دامغان که در ساعت ۷:۲۲ صبح روز جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ به وقوع پیوست، قطار سمنان به مشهد از پشت به قطار تبریز به مشهد که در همان ریل متوقف بود، برخورد کرد. در پی برخورد دو قطار، چهار واگن از ریل خارج و پنج واگن نیز دچار حریق شدند. در این حادثه ۴۷ نفر کشته و ۱۰۳ نفر نیز مصدوم شدند.
این حادثه یکی از مرگبارترین حوادث ریلی در ایران پس از حادثه قطار نیشابور به شمار می‌رود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز