روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 637
  • 798
  • 1,334,136
خانه مشروطه کجاست؟

این خانه در ضلع غربی بازار تبریز و در محلی به نام «راسته کوچه» روبه‌روی مسجد جامع این شهر قرار دارد. خانه مشروطه به سبک معماری دوره قاجار و ازسوی حاج‌ولی، معمار تبریزی، در سال ١٢۴٧ ساخته شده است. این بنا با هزارو ٣٠٠ مترمربع مساحت، در دو طبقه ساخته شده‌ است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خانه مشروطه می‌توان به پنجره‌های اُرسی، در‌های منبت‌کاری‌شده، غلام‌گردش، کلاه‌فرنگی و نورگیر اشاره کرد. خانه مشروطه همچون سایر خانه‌های تاریخی هم‌عصر خودش، با یک درِ کوتاه و کوچک چوبی در نقطه تاریخی تبریز خودنمایی می‌کند. برای ورود به این خانه باید سرت را خم کنی و به حیاط وارد شوی، معماری زیبا و منحصربه‌فرد این خانه، هر تاریخ‌دوستی را مجذوب خود می‌کند. در سالن که قدم می‌گذاری گویا صدای بزرگان تبریز از آنجا به گوش می‌رسد، هنوز نوای صدای کربلایی علی‌مسیو برای همراه‌کردن مردم و فریادهای باقرخان برای سرخم‌نکردن در مقابل قشون روس به گوش می‌رسد.
اینجا هنوز خانه سران مشروطه است
علاوه بر معماری زیبا و ستون‌های خاص و پنجره‌های قدی و اُرسی خانه حاج‌مهدی کوزه‌کنانی، آنچه برای مردم بسیار د‌رخور توجه است، گردهم‌آمدن مجسمه‌های سران مشروطه در این خانه است. مقابل درِ ورودی مجسمه ستارخان و باقرخان تنومند و باقدرت ایستاده‌اند تا به بازدیدکنندگان بگویند مجاهدت و رشادت هنوز در این خانه تازه است و از یاد نرفته؛ داخل سالن مجسمه سران دیگر همچون حسین‌خان باغبان، حاج‌علی دواچی، ثقه‌الاسلام تبریزی، حاج‌علی ختایی، هوارد باسکرویل، کربلایی‌علی‌مسیو، شیخ‌علی‌اصغر لیلاوایی، آخوندخراسانی، علی‌اکبر دهخدا و زینب پاشا (تنها زن در صفوف مشروطه‌خواهان) به همراه مهرهای مختلف گروه‌های انقلابی خودنمایی کرده و حسی ناب از دوران مشروطه را به انسان القا می‌کند. از مقابل هر یک از این مجسمه‌ها که می‌گذرم، حال‌وهوای خاصی دارم، اما آنچه مرا بیشتر به فکر وامی‌دارد، دیدن مجسمه باسکرویل است…
معلمی که برای تدریس تاریخ به تبریز آمد اما تحت‌تأثیر جریان مشروطه قرار گرفت و به صف مشروطه‌خواهان پیوست تا جایی که در جواب درخواست جدایی از صفوف مشروطه نوشت: تنها فرق من با این مردم، زادگاهم است و این فرق بزرگی نیست.
بوی باروت تپانچه روسی
پس از تأسیس این موزه، یدالله‌خان سردار ملی (پسر ستارخان) گران‌بهاترین میراث خانوادگی‌شان را به این موزه اهدا کرد تا یادگار پدرش نه‌فقط برای خانواده، بلکه برای مردم یک کشور سند مجاهدت و سربلندی باشد. این اسلحه کمری با آن غلاف چرمی‌اش روزی از کمر سردار ملی آویزان بود تا نفس هر متجاوزی را به شماره اندازد و فقط برای آزادگی به صدا دربیاید. این تپانچه ماوزر ١٠ تیر روسی، شاید گران‌بهاترین یادگار از دوران مشروطه باشد که در این موزه نگهداری می‌شود. همان‌طور که غرق در تماشای اسلحه کمری ستارخان بودم، صدای راهنمای موزه من را از عالم خیال بیرون کشید؛ خانم احمدی از راهنمایان تخصصی بود که می‌گفت اگر از فضای سلاح ستارخان بیرون بیایی، متوجه اشیا دیگر هم خواهی شد. حق داشت؛ فرش خانه حاج‌مهدی، دستگاه چاپ ژلاتینی برای تکثیر شب‌نامه‌های دوره مشروطه، عکس‌های محمدعلی و مظفرالدین‌شاه و تصویر اسناد تاریخی فرمان مشروطیت، جذابیتی کمتر از آن اسلحه نداشتند./ندا فرشباف

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز