روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 205
  • 814
  • 1,335,941
خانه ملت

 کنترل جذب نیرو توسط وزارت کشور با تصویب لایحه استخدام شهرداری‌ها

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بسیاری از شهرداری‌ها حدود ۴ تا ۵ برابر بیش از ظرفیت، نیروی انسانی دارند، گفت: لایحه استخدام کارکنان شهرداری‌ها نقشی در تعدیل نیروهای مازاد ندارد.
سلمان خدادادی در خصوص لایحه استخدام کارکنان شهرداری‌های کشور، اظهار داشت: لایحه استخدام کارکنان شهرداری در حال طی مراحل اداری و قانونی در مجلس است، این لایحه در چند ماه گذشته در چهار جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور کارشناسان مرکز‌پژوهش‌های مجلس، کارشناسان سازمان امور استخدامی، شهرداران کلان‌شهر، شهرداران شهرهای متوسط و کوچک بررسی شد.
وی با بیان اینکه لایحه مذکور برای انجام کارهای کارشناسی دقیق‌تر به کارگروهی ارایه شده است، تصریح کرد: هرچند هم‌اکنون بسیاری از شهرداری‌ها حدود ۴ تا ۵ برابر بیش از ظرفیت، نیروی انسانی دارند اما این لایحه به وضعیت گذشته یا تعدیل نیروهای مازاد نپرداخته است.
وی افزود: متاسفانه شهرداری‌ها در دوره‌های گذشته بدون توجه به قوانین استخدامی، بی‌رویه به جذب نیرو پرداختند، در این میان شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز از فرصت استفاده کردند لذا وضعیت کنونی رقم خورده است. بر همین مبنا شهردار فعلی تهران (آقای قالیباف) به یکی از مسئولان کشوری اعلام کرده بود که یکی از مشکلات اساسی شهرداری تهران هم نیروی مازاد است که اگر بتوان این میزان را به یک سوم تقلیل داد، منابع مدیریت می‌شود.
وی گفت: در لایحه استخدام کارکنان شهرداری به موضوع ساماندهی استخدام‌ها بعد از تصویب قانون اشاره دارد، بدین صورت که وزارت کشور و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها متولی استخدام شهرداری‌ها شوند، در حقیقت در لایحه مذکور تاکید شده استخدام‌ها تحت کنترل سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها و با مجوز از این مجموعه امکان‌پذیر باشد.
وی با بیان اینکه لایحه مذکور نقشی در تعدیل نیروهای مازاد شهرداری ندارد، گفت: این لایحه از محدودیت‌های قانونی، ابهامات و اشکالاتی برخوردار است که نمایندگان به دنبال رفع آنها هستند، از سویی تکلیف نیروهای مازاد باید مشخص شود و از سوی دیگر کاهش اختیارات شهرداری‌ها به عنوان نهادهای عمومی غیر دولتی و اخذ مجوزهای دولتی برای جذب نیرو باید شفاف شود زیرا این قانون نباید سبب تداخل در اختیارات یا دخالت شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: شهرداری‌ها به جهات مختلف اعم از تامین منابع و غیره زیرمجموعه دولت‌ها نیستند، بنابراین به راحتی نمی‌توان این اختیارات را به وزارت کشور محول کرد، بر همین اساس کارگروه مشخص کمیسیون اجتماعی متشکل از نمایندگان متخصص در این حوزه لایحه را بررسی و ابهامات را رفع خواهد کرد تا قانونی روشن و کارساز تصویب شود.

 آموزش مدیریت بحران در کتاب های درسی

معاون و سخنگوی سازمان مدیریت بحران گفت: طرح آموزش مدیریت بحران در حوادث طبیعی در قالب ۲ واحد درسی تهیه و تدوین شده که با تایید وزارت آموزش و پرورش از سال آینده در کتب درسی دانش آموزان قرار خواهد گرفت.
بهنام سعیدی افزود: این ۲ واحد درسی در چند سال گذشته به صورت اختیاری در میان دروس مقطع کارشناسی دانشگاهها قرار داشت که با توجه به افزایش حوادث طبیعی کشور در چند سال اخیر، تصمیم بر آن شد این واحدها در دوره های متوسطه نیز گنجانده شود.
وی در خصوص آموزش کودکان در سوانح گفت: این کارگاههای آموزشی در قالب تفاهم نامه و همکاری های بین المللی که در حوزه مدیریت بحران بین وزارت کشور و یونیسف برقرار شده، عملی شده که پس از برگزاری آن در کیش و شیراز سومین دوره آن در مشهد برگزار شده است.هدف از این کارگاههای آموزشی کاهش خطرپذیری از بلایای طبیعی به ویژه برای کودکان است که در آن دستگاههای اجرایی ذیربط در حوزه مدیریت بحران، تجارب بین المللی این حوزه را با توجه شرایط بومی استانها و مناطق مختلف اجرایی خواهند کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز