روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 173
  • 702
  • 1,334,374
خدادادی : برخی سفرا کارنامه خوبی ندارند

نماینده مردم ملکان در مجلس گفت: مشکل بزرگ دستگاه دیپلماسی اینجاست که برای سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی سفیر پیدا نکرده‌ایم بلکه برای افراد سفارتخانه پیدا کرده‌ایم.
خدادادی گفت: ساختار وزارت امورخارجه دچار مشکلات ریشه‌ای است که روی عملکرد سفرای جمهوری ‌اسلامی سنگینی می‌کند، البته آقای ظریف کارنامه قابل قبولی در دولت یازدهم برجای گذاشته است.مسؤولیت مذاکرات برجام بر دوش ظریف منجر به ایجاد خلاء حضور وزیر شد که در نتیجه امور به معاونان محول شد؛ در این وضعیت عملکرد دستگاه دیپلماسی تاحدودی افت کرد.چالش‌های دستگاه دیپلماسی باتوجه به گستردگی حوزه فعالیت وزارت امورخارجه به مراتب بیش از سایر دستگاه‌های اجرایی دولت است.
خدادادی گفت: سفرای جمهوری اسلامی کارنامه قابل قبولی تاکنون نداشته‌اند زیرا براساس نیازهای محل ماموریت و متناسب با ظرفیت های کشور میزبان انتخاب نشده‌اند. بعضا دوران ماموریت سفیری تمام می‌شود اما بدون در نظر گرفتن قابلیت‌های وی محل ماموریت جدید مشخص می‌شود. برخی سفرا توان عملیاتی بالایی در حوزه کشورهای خاورمیانه دارند اما می‌بینیم که به کشورهای اروپایی اعزام می‌شوند یا بالعکس.مشکل بزرگ اینجاست که برای سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی سفیر پیدا نکرده‌ایم بلکه برای افراد سفارت پیدا کرده‌ایم.معیارهای انتخاب سفرا در ایران با کشورهای توسعه یافته دارای تفاوت‌های فاحشی است که قدرت مانور را از دستگاه دیپلماسی می‌گیرد.
غفلت دستگاه دیپلماسی از اهرم اقتصادی
خدادادی گفت: در دنیای امروز منافع اقتصادی منجر به تحت‌الشعاع قرار گرفتن روابط دیپلماتیک می‌شود اما دستگاه دیپلماسی و سفرای ایران از این مهم غفلت کرده‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز