روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 344
  • 1,575
  • 1,392,780
خرید و فروش انسان به ویژه نوزاد و کودک، جرم است

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۷۰۰ نوزاد طی سال گذشته از مادران معتاد در بیمارستان ها متولد شدند که پس از بررسی های روانشناختی و مددکاری، نیمی از این نوزادان به مراکز نگهداری بهزیستی منتقل شدند.
حبیب الله مسعودی فرید در گفت و گو با خبرنگاران افزود: نیمی دیگر از این ۷۰۰ نوزاد نیز بعد از پذیرش اولیه به خانواده های درجه یک مادر معتاد یعنی به خاله ، دایی، مادربزرگ یا پدربزرگ واگذار شد ؛ این واگذاری ها دلایل مختلفی از جمله پیشگیری از خرید و فروش کودک داشته است.
وی تاکید کرد: خرید و فروش انسان به ویژه نوزاد و کودک، جرم است و این مساله در لایحه حمایت از کودکان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است و حتی نهادهای اطلاعاتی به آن توجه دارند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: کسانی که اقدام به خرید و فروش نوزاد می کنند باید به فکر عواقب آن نیز باشند چراکه این مساله جزو جرائم مهم طبقه بندی شده است.
مسعودی فرید افزود: خرید و فروش نوزادان از سوی والدین معتاد انجام می شود و بنابراین برنامه هایی در این زمینه در بیمارستان ها هنگام زایمان مادر معتاد انجام می شود تا از خرید و فروش نوزاد پیشگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: گرفتن نوزاد از مادر معتاد در بیمارستان ها و مراکز درمانی می تواند دائم یا موقتی باشد.
وی اضافه کرد: باید از ظرفیت تشکل های مردم نهاد در اطلاع رسانی و کمک به مادران قبل و بعد از زایمان استفاده کرد تا خرید و فروش نوزاد انجام نشود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: بررسی های محیطی و میدانی نشان می دهد که موارد خرید و فروش نوزادان ، دست کم ۸۰ درصد کاهش یافته است.
مسعودی فرید در پاسخ به این سئوال که سرنوشت کودکان در معرض خرید و فروش که خارج از نظام بیمارستانی متولد می شوند، چیست، گفت: خیریه ها و تشکل های غیردولتی و مردم نهاد نقش موثری در شناسایی و معرفی این نوزادان به سازمان بهزیستی دارند .
وی افزود: ممکن است برخی زنان بی خانمان و کارتن خواب در خارج از نظام بیمارستانی، زایمان داشته باشند که تلاش داریم این موارد را با کمک تشکل های مردم نهاد شناسایی کرده و خدمات دوران بارداری را به آنان ارائه دهیم و در نهایت از خرید و فروش نوزاد جلوگیری کنیم.
به گفته مسعودی فرید، اغلب موارد خرید و فروش نوزادان در کلانشهرها اتفاق می افتد چراکه موارد کارتن خوابی در شهرهای کوچک وجود ندارد یا خیلی کم است.
وی تصریح کرد: نوزادانی که پس از بررسی های لازم از مادران معتاد در بیمارستان ها جدا می شوند به مراکز شبانه روزی منتقل شوند و اگر مادر در مرحله بهبودی از اعتیاد و ترک قرار گیرد ، نوزاد با بررسی های لازم به او بازگردانده خواهد شد و در غیراینصورت در مراکز نگهداری باقی خواهد ماند یا به خویشاوندان مورد تائید و دارای صلاحیت ، واگذار خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز