روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 63
  • 420
  • 1,435,519
خشم خود را سـرکـوب نـکـنید

یک دکترای روانشناسی سرکوب خشم را خطری جدی برای سلامتی دانست و گفت: خشم باید مدیریت شده و به شکلی مناسب بروز داده شود.
جهانگیر کرمی خشم را هیجانی معرفی کرد که در تمامی افراد وجود دارد و اظهار کرد: هر احساسی در فرد ناشی از برداشتی است که از اتفاقات محیط اطراف خود دارد. اگر فرد احساس کند شرایط آنطور که می خواهد نیست ممکن است این احساس بصورت خشم بروز پیدا کند.
وی گفت: بروز هیجانات در هر فرد متفاوت با دیگری است و این قاعده در مورد خشم هم وجود دارد و ممکن است افراد به شیوه های مختلف خشم خود را بروز دهند.
کرمی با تاکید بر اینکه همیشه خشم به پرخاشگری منجر نمی‌شود، گفت: افرادی که دچار خشم می شوند آن را به شیوه های مختلفی بروز می دهند. برخی افراد قادرند از طریق گفت و گو و یا شیوه های دیگر به صورت شجاعانه اعتراضشان را بیان کنند بدون اینکه به دیگران صدمه برسانند، اما برخی نمی توانند آن را کنترل کنند که تبدیل به پرخاشگری می شود و حتی ممکن است به خود، دیگران و اشیای اطراف آسیب برسانند.
این روانشناس وجود خشم در زندگی همه افراد را ضروری دانست و افزود: سرکوب هیجانات مناسب نیست، اما بروز بدون کنترل آن هم خطرناک است و لازم است افراد اگر از موضوعی خشمگین می‌شوند به شکل مناسب آن را بروز دهند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی، محیطی، آموزش، یادگیری و… را از عوامل تاثیر گذار بر کنترل خشم عنوان کرد و افزود: فرد تحت تاثیر هر آنچه که یاد گرفته و شرایطی که در آن زندگی می کند تصمیم می گیرد چگونه رفتار کند، بنابراین لازم است افراد یاد بگیرند چگونه با شرایط کنار بیایند و رفتارشان را به صورت سازنده بروز دهند.
کرمی خاطرنشان کرد: اگر افراد نتوانند خشم خود را کنترل کنند و خیلی زود برانگیخته شوند علاوه بر اینکه بر کیفیت زندگی و روابط آن ها با دیگران تاثیرگذار است، امکان بروز بیماری‌هایی از جمله سکته‌های قلبی و مغزی، اختلال گردش خون و … نیز در آن ها افزایش پیدا می کند.
این روانشناس سرکوب خشم را خطری جدی برای سلامتی دانست و اظهار کرد: اگر هیجانات از جمله خشم سرکوب شود، در بلند مدت زمینه ساز بروز بیماری‌های جسمی و روانی خواهد شد، بنابراین توصیه می‌شود بروز خشم به درستی مدیریت شود، طوری که هم هیجان تخلیه شود و هم به دیگران آسیبی نرسد.
کرمی با تاکید بر لزوم تغییر نگرش افراد خشمگین نسبت به جامعه و اطرافیان، گفت: اگر افراد واقع بینانه رفتار کنند و از اتفاقاتی که رخ می‌دهد برداشت منفی نداشته باشند، خشم و ناراحتی کمتری را تجربه می‌کنند.
وی در خصوص راهکارهای کنترل خشم توصیه کرد: بهتر است افراد برای کنترل خشم خود نفس عمیق کشیده، یک لیوان آب خنک بنوشند، تغییر موقعیت مکانی داشته باشند و اولین فکری که به ذهن آنها می‌رسد را انجام ندهند و سعی کنند زاویه دید خود را نسبت به دیگران و مسائل تغییر دهند و افکار واقع‌بینانه داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز