روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 741
  • 659
  • 1,438,302
خشونت علیه زنان ، روز نارنجی

با توسعه جوامع ، مطالبات مدرنی شکل گرفته است که قبلا اسم آنها نیز بی معنی و مفهوم بود. یکی از مهمترین موضوعاتی که پشت بندش مطالبات مهمتری نیز شکل گرفته است، موضوع زنان است.
زنان بدلیل ساختار سیاسی اجتماعی جوامع در گذشته های دور، همواره مورد بی مهری هایی بوده اند که با گذر زمان شیب تحقق خواسته ها و آرزوهایشان در حال افزایش است . هرچند بعد از انقلاب اسلامی ، زنان بعنوان جنسی مساوی مردان درنظر گرفته شده اند و این ظرفیت را در اختیار دارند تا پا به پای مردان از حق و حقوق خود دفاع نمایند اما مساله خشونت علیه زنان همچنان مساله ای مهم و اثرگذار در جامعه ایرانی است که نباید نسبت به آن بی اعتنا بود .
به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان بد نیست آماری در خصوص زنان که کمتر مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار میگیرد، بیندازیم.۱ – حدود۳۵ درصد از زنان و دختران جهان یکی از اشکال خشونت، چون خشونت فیزیکی یا جنسی را در زندگی خود تجربه می‏‌کنند. در برخی کشورها سن این تجربه ۷ تا ۱۰ سال است.
۲ – حدود ۱۳۳ میلیون زن و دختر در جهان تجربه ناقص‌سازی جنسی دارند که در آفریقا و بخشی از خاورمیانه این تجربه‎ معمول‎تر است.
۳ – بیش از ۷۰۰ میلیون زن در قید حیات در کودکی ازدواج کرده‏‌اند. دخترانی که در زمان ازدواج کمتر از ۱۸ سال سن دارند کمتر ممکن است تحصیلات خود را ادامه بدهند و احتمال اینکه مورد خشونت خانگی قرار بگیرند، بیشتر است.
۴ – زنان به واسطه جنسیت خود مورد خشونت قرار می‌گیرند و در بسیاری از درگیری‌ها و جنگ‌ها تجاوز جنسی به مثابه یک تاکتیک جنگی استفاده می‌شود.
مساله چیست؟
بر اساس اظهارات سازمان ملل، از هر سه زن در دنیا، یک نفر مورد خشونت قرار می‎گیرد که می‏‌تواند خشونت جسمی یا جنسی باشد؛ موضوعی که می‎تواند قابل پیشگیری باشد. خشونت بیماری غیرقابل علاجی نیست که بی‎دلیل و نشانه باشد و واکسن و درمانی برای آن پیدا نشود، خشونت قابل پیشگیری است، اما درمان و پیشگیری آن باید جامع، چندجانبه و موازی با اقدامات درازمدت باشد که بتواند تاثیر خود را بر جامعه بگذارد. پیشگیری تم اصلی روز جهانی محو خشونت علیه زنان در سال ۲۰۱۵ است و امسال راه‎های پیشگیری از خشونت مورد بحث قرار خواهد.
خشونت ممکن است در خانه و از سوی نزدیکان اتفاق بیفتد، خشونت خانگی می‌تواند برای همه، از هر نژادی، هر مذهبی و با هر درآمد و هر سطح از تحصیلات رخ دهد.
هر زن از سه زن در دنیا مورد خشونت جنسی یا فیزیکی از سوی شریک جنسی خود قرار گرفته‎اند. در سال ۲۰۱۲، یک زن از دو زن کشته شده در جهان از سوی همسر یا خانواده خود به قتل رسیده بودند. از هر ۲۰ مرد، تنها یک مرد تحت چنین شرایطی به قتل رسیده بود.
خشونت جنسی
خشونت جنسی هر نوع عمل جنسی یا هر تلاشی برای برقراری ارتباط جنسی بر خلاف میل شخص است. خشونت جنسی همچنین می‎تواند شامل تجاوز توسط یک غریبه یا در جریان جنگ یا برقراری ارتباط جنسی با کودکان باشد.
در همه کشورها امکان اطلاع‌رسانی درباره تجاوزات جنسی وجود ندارد، حدود یک سوم دختران بزرگسال درباره اینکه مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‎اند، اطلاع‌رسانی می‎کنند. در اتحادیه اروپا، بین ۴۴ تا ۵۵ درصد زنان از ۱۵ سالگی آزار و اذیت جنسی را تجربه کرده‎اند. ۴/۵ میلیون نفر در جهان قربانی بهره‌برداری جنسی اجباری هستند که ۹۸ درصد آن‎ها را زنان تشکیل می‎دهند.
ازدواج زیر سن بلوغ
در کشور ما نیز یکی از موضوعاتی که همواره در بحث خشونت علیه زنان نیز ردی از آنها میتوان دید، ازدواج کودکان زیر سن قانونی است که مورد توجه فعالین این عرصه بوده است. هرچند اقدامات قانونی مناسبی برای ممانعت از این موضوع تا کنون صورت گرفته است اما فقط در استان آذربایجان شرقی هر سال ۳۰۰ ازدواج زیر ۱۵ سال صورت می پذیرد که تبعات آن میتواند بعد ها دامان شهروندان و جامعه را بگیرد.
برنامه‌های سازمان ملل
برای روز نارنجی
برای روز جهانی محو خشونت علیه زنان، سازمان ملل از همه دولت‌ها، اعضای سازمان ملل، سازمان‎ها و نهادهای مدنی و همه افراد خواسته تا با جمع‌شدن دور هم و راه‌انداختن کمپین و کارزار در جهت کاهش و حذف خشونت علیه زنان گام بردارند. همچنین سازمان ملل در اطلاعیه خود خواسته تا همه با بستن روبان‌ها و نمادهای نارنجی به مکان‌های مختلف، نارنجی‌کردن تابلوها و بیلبوردها، همچنین افزودن رنگ نارنجی به عکس‎های خود در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، جهان را نارنجی و توجه همه را به این موضوع مهم جلب کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز