روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 307
  • 407
  • 1,282,538
خطر بی‌ثباتی جهان بخاطر جاه‌ طلبی‌ های صنعتی امریکا

در صورتی که امریکا تعهد خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را عملی نکند می‌توان شاهد تولید ۳۵۰ میلیارد تن دی اکسید کربن بود. این مطالعه نشان می‌دهد که در آن صورت دمای سیاره زمین ۰/۲۵ درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت و این یعنی کاهش شانس جلوگیری از گرم شدن سیاره زمین طبق توافق پاریس.
گمانه‌زنی‌های زیادی پس از انتخابات درباره تغییرات اقلیمی به دنبال پیروزی دونالد ترامگ نامزد جمهوریخواهان مطرح شده است. برخی از تحلیلگران منتظر پیامدهای وخیم اجرای سیاست‌های مدنظر او هستند.
به‌تازگی مقاله‌ای توسط «بنیامین سندرسون» از مرکز ملی تحقیقات جوی زوریخ منتشر شده است. او در این مقاله اشاره می‌کند اگر تاخیر هشت ساله‌ای در اجرای تعهدات امریکا برای کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و اقلیمی ایچاد شود، وضعیت جهان چگونه خواهد شد.
او در این مقاله سناریوی بد مضاعفی را در نظر گرفته است که در آن ایالت متحده دیگر تعهدی نسبت به استفاده زا انرژی پاک نخواهد داشت و این سناریویی بسیار بد برای جهان خواهد بود. در این مقاله اشاره شده است که هرگونه تاخیر در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر توسط امریکا به احتمال زیاد می‌تواند سبب دسترسی‌ناپذیری به نگهداشتن گرمایش زمین در سطح ۲ درجه سانتی‌گراد شود.
در بخش دیگری از این مقاله اشاره شده است که در صورتی که امریکا تعهد خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را عملی نکند می‌توان شاهد تولید ۳۵۰ میلیارد تن دی اکسید کربن بود. این مطالعه نشان می‌دهد که در آن صورت دمای سیاره زمین ۰/۲۵ درجه سانتی‌گراد افزایش خواهد یافت و این یعنی کاهش شانس جلوگیری از گرم شدن سیاره زمین طبق توافق پاریس. سندرسون در ادامه اشاره می‌کند که خطر اصلی آن است که پس از جاه‌طلبی‌های صنعتی کوتاه مدت امریکا در کوتاه‌مدت در بلند مدت کل جهان بی‌ثبات شود.
او در این مقاله اشاره می‌کند که مشکل اصلی عدم همراهی امریکا با بودجه کربن یعنی سرمایه‌گذاری لازم برای کاهش استفاده از سوخت کربنی و تولید گازهای گلخانه‌ای خواهد بود. این موضوع سبب می‌شود تا شانس باقی‌ماندن درجه ما در ۲ درجه سانتی گراد از ۶۵ درصد به ۵۰ درصد کاهش یابد.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: در سه سال گذشته انتشار گاز‌های گلخانه‌ای کاهش چشمگیری نداشته است اما تا حدودی بهتر شده است. کاهش سوزاندن زغال سنگ در چین و ایالات متحده به نظر می‌رسد یکی از این عوامل بوده است. البته بازهم معلوم نیست که آیا ترک تعهدات امریکا درباره انرژی پاک می‌تواند به تنهایی بر روی سیاست‌های دیگر نقاط جهان نیز تاثیر جدی بگذارد یا خیر.
وی تاکید می‌کند که نگهداشتن میزان گرمایش کره زمین زیر ۲ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح ماقبل صنعتی تصمیمی مهم خواهد بود. در نتیجه امریکا که سهم بزرگی در اقتصاد دارد کناره‌گیری‌اش از این روند و عدم مشارکت می‌تواند وضعیت را بدتر کند. باید دید کلیت جهان چه پاسخی برای این موضوع خواهد داشت و چه واکنشی نشان خواهد داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز