روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 453
  • بازدید دیروز: 1,004
  • کل بازدید ها: 871,951
خطر تبدیل شدن زمین به « گلخانه داغ »

وقوع حوادث اقلیمی پی در پی زمین را به سوی وضعیت “گلخانه‌ایِ داغ” هدایت می‌کند و تاکنون تلاش‌های بشر برای کاهش گازهای گلخانه‌ای بی‌ثمر بوده است.
برای دانشمندان علوم زمین، تبدیل شدن سیاره ما به یک “گلخانه داغ” موضوعی کاملا جدی است.
کارشناسان در همین رابطه هشدار می‌دهند که ممکن است به زودی از مرزی غیرقابل بازگشت بگذریم که نتیجه آن دمای طاقت فرسا و بالا آمدن سطح دریاها برای چند قرن خواهد بود.
حتی اگر کشورها موفق به مهار دی اکسید کربن در سطح توافق شده شوند، باز هم امکان شروع این “مسیر غیرقابل بازگشت” وجود دارد.
ذوب شدن پهنه‌های یخ، گرم شدن آب دریاها، تغییر جریان‌های آب و خشکی جنگل‌ها حوادث اقلیمی دومینو مانندی هستند که زمین را به یک گلخانه‌ داغ تبدیل کرده است. علاوه بر این، تلاش‌های بشر به منظور کاهش گازهای گلخانه‌ای به طور فزاینده‌ای بی‌نتیجه مانده است.
کارشناسان با بیان اینکه تحلیل انجام گرفته قطعی نیست هشدار دادند: تعهدات ذکر شده در قرارداد آب و هوایی پاریس و جلوگیری از افزایش دو درجه سانتیگرادی دما برای ثابت نگه‌ داشتن دما در کره زمین کافی نیست.
آنها همچنین اظهار داشتند: تبدیل شدن زمین به یک گلخانه داغ خطر آسیب‌های ناشی از طوفان‌های ساحلی و از بین رفتن صخره‌های مرجانی را تا پایان این قرن و حتی زودتر افزایش می‌دهد.
محققان سوئدی اظهار داشتند: این پرسش مورد بررسی قرار گرفت که آیا افزایش دمای زمین به اندازه دو درجه سانتیگراد پایدار می‌ماند یا به سمت وضعیت شدیدترین هدایت می‌شود. در حال حاضر، میانگین دمای جهانی بیش از یک درجه سانتیگراد بالای سطح پیش از دوره انقلاب صنعتی است و هر دهه ۰/۱۷ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.
در توافق آب و هوایی پاریس اقداماتی برای ثابت نگه داشتن دما به میزان ۱/۵ تا دو درجه سانتیگراد تا پایان قرن در نظر گرفته شده اما کارشناسان معتقدند وجود اقدامات جدی بیشتر برای دستیابی به این هدف ضروری است.
همچنین بنابر گزارش بی‌بی‌سی، پروفسور “یوهان راکستروم” از نویسندگان این مقاله در مرکز رزیلیانس استکهلم گفت: ما می گوییم که وقتی هوا دو درجه گرمتر شد، ممکن است در نقطه ای باشیم که مکانیسم کنترل به دست کره زمین بیافتد. درحال حاضر کنترل دست ماست اما وقتی از دو درجه گذشتیم، می بینیم که سیستم زمین از دوست تبدیل به دشمن می شود. آن وقت سرنوشت را به سیستمی سپرده ایم که توازنش درحال به هم خوردن است.
بنابر این گزارش، نگرانی این است که اگر تعادل یکی از این سیستم ها به هم بخورد و شروع به انتشار مقدار زیادی دی اکسید کربن در جو کند، بقیه سیستم های مشابه هم در یک حرکت زنجیره وار بی تعادل شوند.
به گفته این دانشمندان می‌توان از سناریوی “گلخانه داغ” پرهیز کرد به شرطی که شاهد تنظیم بنیادی روابط خود با سیاره باشیم.
“کاترین ریچاردسون” از دانشگاه کپنهاگ و از نویسندگاه این مقاله می گوید: آب و هوا و سایر تغییرات سراسری نشان می دهد که تاثیر فعالیت انسانی بر سیستم های زمین جهانی است. این بدان معنی است که ما به عنوان یک جامعه جهانی می توانیم روابط با سیاره را طوری مدیریت کنیم که بر شرایط آینده اثر بگذارد.
وی افزود: این مطالعه بعضی از اهرم های موجود برای انجام این کار را شناسایی می کند. به این ترتیب نه فقط باید تا نیمه قرن جاری سوزاندن سوخت های فسیلی را متوقف کنیم، بلکه باید به شدت مشغول کاشتن درختان، حفاظت از جنگل‌ها، یافتن راه های مسدود کردن نور خورشید و توسعه دستگاه هایی برای مکیدن کربن از هوا شویم.
نویسندگان می گویند که لازمه آن تغییر جهت کامل ارزش ها، رفتار و فناوری انسانی است. همه ما باید نقش نگهبان زمین را بازی کنیم.
بعضی محققان می گویند که نظر نویسندگان این مقاله افراطی است اما بسیاری دیگر بر این نظرند که نتیجه گیری آنها منطقی است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز