روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 144
  • 501
  • 1,256,076
خطر مسئولان مصلحتی !

اسوه و الگوی والای انسانیت، مولای متقیان حضرت علی (ع) می فرماید : دوست داشتن ستایش دیگران ، از مغتنم ترین فرصتهای شیطان است.از کسی که تو را بی جهت مدح و ستایش می کند پرهیز کن ، زیرا زود باشد که بی جهت نیز توسط او بی حرمت و آبرو شوی.
جامعه شناسان بر این باورند که تمام جوامعی که دچار تغییر و دگرگونی های اساسی بوده و به تعبیری با پدیده انقلاب بیرونی و درونی مواجه می باشند ، پس از پشت سر گذاشتن مشکلات طبیعی این تغییر اساسی ، ارکان مدیریتی آن جامعه شدیداً دچار آفت سیاسی زدگی شده و برخی گردانندگان امور با اولویت قرار دادن «مصلحت» بجای «حقیقت »علاوه از آنکه سعی می‌کنند وظایف اداری خویش را در چهارچوب فضای سیاسی روز جامعه هماهنگ نمایند بلکه شدیداً دچار مصلحت اندیشی و مصلحت خواهی‌هایی می‌شوند که بیش از آنکه حافظ حق و حقیقت و مصلحت جامعه باشند حافظ پست و مقام و مصلحت فردی خویش می شوند و در حقیقت مصلحت توده ملت، فدای مصلحت فرد یا افراد خاصی می‌شود که این سبک قبیح مدیریتی در کوتاه مدت باعث ایجاد نارضایتی عمومی از یک سو و از دست رفتن فرصت های عمران و آبادانی کشور از سوی دیگر می شود.
امروزه فضای کنونی کشور به شدت دچار این آفات گردیده واکثر رؤسا یا مدیران کشور در طبقات مختلف مدیریتی از یک مدیر دبستان ابتدایی در دورترین و محرومترین نقطه کشور گرفته تا مدیران ارشد دستگاههای دولتی سعی در حفظ موقعیت اداری خویش همگام با فضای سیاسی حاکم بر کشور و منطقه خود دارند و از این رو اولویت مدیریتی خود را بیشتر هماهنگی با برخی ! نموده‌اند تا خود را از مقام پاسخگویی در برابر وظایف ذاتی وقانونی خویش کنار کشانده و بجای پاسخگویی به افکار عمومی در حل مشکلات حوزه کاری و مدیریتی خویش تمام سعی و تلاش خود را برای استحکام پایه های میز و صندلی ریاست و موجّه جلوه دادن خویش در آن مسئولیت صرف می‌نمایند که مهمترین و خطرناک ترین نتیجه این نوع مدیریت‌ها، تقویت روحیه تملق و چاپلوسی و در مراتب بالای آن نفاق و دورویی و چند رویی و هزار چهره ای در سیستم مدیریت کشور می باشد که آفتی بزرگ و جبران ناپذیر در خط سیر عمران و آبادانی کشور و حل مشکلات و معضلات بسیار سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی جامعه تلقی می‌گردد.مثلا مسئول یک اداره بجای تلاش شبانه روزی برای ارتباط با مردم و پیگیری حل مشکلات و رفع موانع کاری خود، با توسل به چاپلوسی های حرفه ای ، همواره در همه مراسم های بی ربط ، و در همه عکسها و تصاویر و مناسبتها ، او را کنار امام جمعه شهر و یا فرماندار و استاندار و مجالس مذهبی و سیاسی و ….. می بینیم و چه هزینه های مادی و معنوی که ازناحیه چنین افرادی به سیستم اداری کشور و افکار عمومی تحمیل می شود و چه نارضایتی ها و بد بینی ها که در آحاد مردم نسبت به مسئولان ایجاد می گردد. هرچند برخی زعمای قوم نیز بدلیل شیرینی چاپلوسی چنین افرادی ، خود نیز بی میل به چنین رفتارهایی از سوی برخی مسئولان نیستند!
امروزه بیش از هر زمان دیگری خطر مسئولان مصلحتی ! نظام اسلامی مان را که حاصل خون پاک دهها هزار شهید انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی می باشد به شدت تهدید می‌کند و مسئولین ارشد نظام می بایست با ساز و کارهای کارشناسی جلوی سیاسی زدگی و سیاسی کاری های مسئولین دولتی را در هر رده و مقامی بگیرند و همه این افراد را صرفاً متوجه مسئولیت های قانونی و اداری خویش نمایند تا شاهد چرخش بیشتر چرخ‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه بوده و از فرصت‌های بیشماری که لحظه به لحظه از دست ملت شریف ایران در جهت آبادانی ایران زمین به هدر می رود جلوگیری نمایند.
در پایان نیایشی را از مرحوم دکتر شریعتی زمزمه می کنیم که خدایا: مرا از این فاجعه پلید مصلحت پرستی که چون همه گیر شده است، وقاحتش از یاد رفته و بیماری شده است که از فرط عمومیتش، هر کس از آن سالم مانده باشد بیمار می نماید مصون بدار، تا، به رعایت مصلحت، حقیقت را ذبح شرعی نکنم. خدایا رحمتی کن تا ایمان ، نام ونان برایم نیاورد ، قوتم بخش تا نانم را وحتی نامم را در خطر ایمانم افکنم تا از آنها باشم که پول دنیا را می گیرند و برای دین کار می کنند نه از آنها که پول دین را می گیرند و برای دنیا کار می کنند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز