خواب جنگ طلبان برای اقتصاد ایران

بارها گفته ایم که سیاست در ایران به صورت سناریویی و امنیتی تعقیب می شود . گروه ها و جریانهایی هستند که از وضعیت ویژه کشورمان همواره استفاده می نمایند تا شرایط کشور هرگز روی آرامش را نبیند و به اصطلاح همواره از وضعیت نرمال به دور باشیم.
یکی از نمونه های قابل بحث مان تلقین احتمال آغاز جنگ بین ایران با آمریکا، اسرائیل و یا یکی از کشورهای همسایه بوده است. اصولگرایان همواره حسن روحانی را متهم نموده اند که وی با بزرگ نمایی احتمال شروع جنگ ، توانست نظر مثبت مردم برای مذاکره را جلب نماید. اما این در حالی است که مردم بدلیل وضعیت بد اقتصادی، دولت را مامور گفتگو و اجتناب از جنگ نمودند. متاسفانه عکس این گزاره شاید صادق می نماید و این اصولگرایان و هسته های سخت قدرت در ایران است که به مواقع نیاز از کابوس ناقوس جنگ به نفع منافع جناحی خود سوء استفاده می نمایند. آخرین مورد از این سناریو نویسی ها را میتوان در نحوه پرداخت سایت تابناک محسن رضایی به موضوع خروج نظامیان آمریکا از سوریه مشاهده نمود. این سایت رسما تلاش میکند تا این انگاره را به ذهن مخاطب القا نماید که آمریکا در حال برنامه ریزی برای جنگ با ایران است .
خروج آمریکا
چهارشنبه گذشته ترامپ در میان جمعیت حاضر در اوهایو اعلام کرد وقت بازگشتن سربازان مان از سوریه است . البته این خبر را ترامپ در قالب توئیتی هم منتشر نمود . اما ای در حالی بود که سی ان ان در گزارش مفصلی به مخالفت های باب کروکر و رییس کمیسیون روابط خارجی سنا و همچنین مخالفت جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا ، جمیز متیس وزیر دفاع و مایک پمپئو وزیر خارجه پرداخته و از ترامپ بابت این حرکت انتقاد می کنند . اما ماجرا چیست ؟
عملی شدن وعده خروج نظامیان آمریکا از سوریه طبق قرار ۸ ماه پیش ترامپ هست که گفته بود ما باید از سوریه خارج شویم اما همان روزها نیز با مخالفت اغلب کارشناسان و مسئولین امنیتی آمریکا مواجه شده بود که ترامپ مهلتی ۸ ماهه را اعلام میکند تا ۸ ماه بعد این خروج صورت گیرد. امروز پایان آن مهلت است و عملا این اتفاق در حال روی دادن است اما اکنون نیز مخالفت ها ادامه دارد چرا که تحلیل گران به او تاکید کرده اند که خروج آمریکا از سوریه باعث تقویت دشمنان منطقه ای آمریکا مانند ایران و روسیه خواهد شد. اما ترامپ میگوید من به فکر همسران و مادران سربازان مان هستم. او در واقع نمیخواهد هزینه بیشتری خرج کند .
اما در ایران سایت محسن رضایی آشکارا جنگ هراسی را دامن می زنند و میگویند آمریکا نیروهای خود را برای جنگ با ایران از سوریه خارج میکند .
این سایت در گزارشی مفصل این گزاره که عقب نشینی آمریکا از سوریه بخشی از طرح جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و مایک پمپئو برای تمرکز نظامی و امنیتی علیه ایران است را بولد نموده و کدهای امنیتی زیادی برای اثبات آن و انتقال ایران هراسی به ذهن مخاطب مطرح مینماید.
تابناک مینویسد: براساس این سناریو، واشنگتن احتمالا نیروهای خود را از نقاطی مانند سوریه به سمت خلیج فارس گسیل می کند و در مرحله بعد ممکن است آن ها به دنبال اقدام نظامی علیه ایران باشند.
حال ممکن است این سوال مطرح شود که این فرض تا چه حد قابل پذیرش است؟
در حالی که اغلب کارشناسان بین المللی معتقدند این خروج احتمالا امتیازی است که آمریکا آن را در ازای نادیده گرفتن نقش گاو شیر ده منطقه در قتل خاشقچی در استانبول به اردوغان داده است بطوریکه با باز گذاشتن دست اردوغان ، ترکیه خواهد توانست نقش مهمی در آینده کشور سوریه ایفا نماید. چرا که این روزها ترکیه به منظور تضمین امنیت نوار مرزی جنوبی خود ، در حال آغاز حمله نظامی به مناطقی است که تحت تسلط تروریست های pyd و pkk قرار دارند.
حال با این تفاسیر معلوم است که چه گونه با سناریو نویسی های امنیتی و به چه دلایلی تمایلی ندارند تا کشور روی آرامش ببیند و به تبع آن نرخ ارز و طلا که نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند سیر نزولی خود را تداوم بخشند.
شاید اینچنین معلوم میشود که چگونه مسایل راهبردی نظام را عده ای گروگان منافع و مطامع مادی خود گرفته اند.
البته این نخستین باری نیست که سیاسیون در نزاع حزبی خود از حربه جنگ هراسی برای رسیدن به خواسته ها و مطامع خود سو استفاده میکنند اما این بار باید توجه نمود که شرایط کشور به گونه ای است که همه جناح ها بر سر لزوم اولویت دهی به حفظ ایران و نظام اسلامی به اتفاق نظر رسیده اند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از