روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 665
  • 997,583
خودکفایی را بت نکنیم

vqhهفته پیش در یک نشست خبری ، خبرنگار یکی از رسانه های اصولگرای استان در برابر اظهارات یک مسئول، مکررا می پرسید پس تکلیف خودکفایی چیست ؟ گوئی همه زوایای ذهنی این دوست عزیزمان در یک کلمه خلاصه می گردید که باید به هر ترتیب ممکن محقق گردد.
مدیر مورد نظر توضیح میداد که ما نیازمند واردات فلان محصول هستیم ، این دوست مان مدام می پرسید پس چرا خودکفا نیستیم و …
واژه خودکفایی جزو آن دسته از مفاهیمی است که سالیان دراز مورد سوء تفاهم اهالی سیاست و رسانه واقع شده است.
خودکفایی به این معنا نیست که کشوری باید تمام مایحتاج شهروندانش را خودش تامین کند. در دنیای مدرن این امر ابدا نه مورد قبول عقلا است و نه قابلیت اجرایی دارد . فرض کنید با این وضعیت کم آبی کشور، بخواهیم در تولید هندوانه خودکفا شویم. برای هر کیلو هندوانه باید ۲۰۰ لیتر آب مصرف کنیم. بعد همین هندوانه را هر کیلوئی ۲۰۰۰ تومن بفروشیم . یعنی طلا را صرف میکنیم تا آهن پاره ای در دستمان باشد و این خودکفایی به جز حماقت صرف نیست.
مدل دیگری را در نظر بگیرید، کره جنوبی هر ساله میلیون ها هکتار زمین زراعی پر آب کنیا و اتیوپی و چند کشور آفریقایی را اجاره میکند تا در آن نیازمندی های کشاورزی خود را بکارد. در واقع با زمین مفت ، آب رایگان ، نیازمندی های خود را با کمترین هزینه تامین میکنند و حتی در کشورهای آفریقایی شهرت و محبوبیت نیز کسب می نمایند. این داستان دنیای امروز است. حال بعضی ها در کشور ما صد البته بر اساس برخی منافع باندی و گروهی تلاش میکنند تا از طرح چنین مفاهیمی سود مادی بالایی کسب نمایند.
خود کفایی در تولید محصولات دو شرط مهم و عمده دارد. ابتدا باید دید با چه هزینه ای این خود کفایی بدست می آید و دوم اینکه کیفیت محصول تولیدی برای سلامتی شهروندان چگونه است؟ همه ما داستان تولید بنزین داخلی را به خاطر داریم که نیازی به واکاوی بیشتر ندارد.
متاسفانه اغلب بدون توجه به این دو نکته کلیدی، شعار مهمی چون خودکفایی را چنان تبدیل به بت میکنیم که گوئی سخن گفتن بر خلاف آن گناهی نا بخشودنی خواهد بود و همه مسئولین کشور باید در تمامی زمینه ها کشور را به خودکفایی برسانند و این در حالی است که عقل سلیم حکم میکند تنها در تولید محصولات استراتژیک باید خودکفا باشیم و نه در همه زمینه ها با هر هزینه ای .
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز