روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 667
  • 771
  • 1,434,303
دائرﺓ المعارف ترکی در راه

تاسیس بنیاد فرهنگ، ‌هنر و ادب آذربایجان فرصتی را فراهم آورده است تا این بنیاد برای سامان بخشیدن به تحقیق و تالیف و نشر آثار مرجع به زبان ترکی اقدامات مطلوبی را انجام دهد و البته بصورت علمی خود مرجعی باشد برای داوری در مورد نشر آثار به این زبان فاخر.
تامین زیرساخت ها و نیازهای اساسی تحقیق و تالیف در خصوص ادبیات ترکی میتواند یکی از کارویژه های مهم این نهاد عمومی نیز باشد. امری که به نظر میرسد با مصوبه سی و دومین نشست هیات مدیره این نهاد تا حدودی جامه عمل بپوشد.
علیمحمدی مدیرعامل این بنیاد در مصاحبه با روزنامه ساقی آذربایجان اظهار داشت : این بنیاد در نظر دارد تالیف آثار مرجع پژوهش‌بنیاد و اصیل را در مرکز فعالیت‌های علمی – پژوهشی خود قرار داده و در حوزه‌های خط و زبان و تاریخ ادبیات و گونه‌های ادبی، آثار بنیادی و قابل ارجاع و اتکائی را تدوین و نشر کند.
علیمحمدی با اشاره به تدوین کتاب یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی “سؤزلرین واحد یازیلیشی” توسط این بنیاد که درمرحله چاپ قرار دارد اظهار داشت: دراین اثر فاخر، ورود به معانی ، ریشه ها ، مدخل نویسی برای کلمات و .. نداشته ایم و فقط شیوه نامه ای برای صحیح نویسی بوده است.
وی افزود: در مصوبه اخیری که داشته ایم کار تالیف مدخل نویسی ، واژه یابی ها، ریشه یابی برای واژه ها و شاهد نویسی برای هر کلمه و واژه آغاز خواهد گردید . وی زمان اجرایی شدن این تالیف که به شیوه ای علمی – تحقیقی انجام خواهد شد را منوط به شکل گیری هیئت تدوین و هیئت بررسی دانست و گفت امیدوارم از دی ماه کار تالیف این اثر آغاز گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز