روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 653
  • 260
  • 1,440,668
دادستان و گران فروشان

با خروج ترامپ از برجام، به یک باره جهش قابل توجهی در نرخ ارز در کشور بوجود آمد بطوریکه دلار از ۳۷۰۰ تومان به بالای ۱۸۰۰۰ تومان رسید . با این افزایش قیمت طبیعی بود که محصولات و یا خدماتی که مواد اولیه و یا نیازمندی های پایه آنها از خارج مرزها وارد یا تامین میشود، با افزایش قیمت مواجه شوند. اما دراین میان بودند اجناسی که بدون منطق اقتصادی و بدون اینکه توجیهی برای گرانی آنها وجود داشته باشد نیز به داستان گرانی پیوستند .
مثلا بسیاری از محصولات کشاورزی و یا اقلامی که سالهای سال خودکفایی در تولید آنها با افتخار تمام به رخ کشیده میشد. با فرارسیدن ۱۳ آبان و اجرایی شدن تحریم ها آرام آرام اقتصاد کشور نیز به آرامش نسبی رسید و قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان رسید. اما دراین میان مساله ای هم چنان لاینحل باقی مانده است آنهم سودجودیی های بخشی از تجار و فروشندگان کالا و خدمات است.
در ایامی که دلار در عرض ۲۴ ساعت از ۴۰۰۰ تومان به ۶۰۰۰ تومان رسیده بود، بسیاری از اقلام با دوبرابر قیمت عرضه می شدند. این در حالی بود که اقلا مواد اولیه مورد نیاز کالاها ، چند ماه قبل و با دلار ۳۷۰۰ تومانی خریداری شده بود . اما امروز که داستان برعکس شده است ، فروشندگان و تجار ، با پائین آمدن قیمت ها مطابق فرمول افزایش آن مخالفت میکنند و این جا ، مساله دیگر اقتصادی نیست. این موضوع مغفول دیروز در شورای عالی قضائی کشور توسط عالی ترین مقام قضائی طرح و مورد تاکید قرار گرفت.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به مسئولیت دولت در اداره اقتصاد کشور گفت:
ماهیت اداره کشور و رفع مشکلات معیشتی مردم، یک ماهیت کاملا اجرایی است که دولت محترم با همکاری و حمایت قوای دیگر باید این امر را به پیش ببرد. بحمدالله تلاش‌های بسیار خوبی شده و مسئله ارز به تدریج در یک مسیر تعادلی قرار گرفته، اما همچنان مشکل گرانی ارزاق و وسایل مورد نیاز مردم پابرجاست و این جای تأسف دارد. زمانی برخی بی تدبیری‌ها موجب افزایش بی رویه نرخ ارز شد. در حال حاضر نیز نباید اجازه داد که پاره‌ای بی تدبیری‌ها موجب وارد آمدن فشار بر مردم شود. برخی به بهانه اینکه قیمت ارز بالا رفت، قیمت کالا‌های خود را افزایش دادند و امروز هم که نرخ ارز سیر نزولی دارد باز هم به بهانه آنکه اجناس را به قیمت بالا خریداری کرده‌اند، همچنان گران فروشی می‌کنند.
مهمترین قسمت صحبت های رییس محترم قوه قضائیه آنجایی بود که وی دستور ورود دادستان های سراسر کشور به این موضوع را صادر نمود و گفت : دادستان‌ها باید در چارچوب قانون و با همکاری مراجع ذی صلاح به موضوع گرانی‌ها ورود کنند.
حال با صدور این دستور ورود، باید منتظر ماند و دید دادستانی محترم تبریز برای مواجهه با این مساله چه برنامه ای خواهد داشت و چگونه خواهند توانست در این آزمون سخت و مهم ضمن حفظ آرامش بازار با گران فروشی بی منطق این بخش از تجار و فروشندگان مقابله نمایند تا اجحافی در حق مردم صورت نپذیرد. فروشندگانی که بالا رفتن نرخ دلار را برای افزایش قیمت کالای خود بهانه میکنند اما کاهش قیمت دلار را به هیچ می انگارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز