روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
دانشگاهیان باید تقاضاهای خاموش اجتماعی را شناسایی کنند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که دانشگاهیان باید تقاضاهای خاموش اجتماعی را در بدنه جامعه شناسایی و در این خصوص به خدمت گذاران جامعه تذکر دهند، گفت: چرا که در غیر این صورت، فلسفهی وجودی دانشگاه مخدوش شده و کارکرد آن مثمر ثمر نخواهد شد.
رحیم شهرتی فر در مراسم گرامیداشت هفته ی پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور استان، با بیان این‌که طبق تاکیدات آیات الهی، تمامی انسان‌ها همواره به علم آموزی و پژوهش دعوت شده‌اند، اظهار کرد: علی رغم توصیه‌های فراوان جهت تحقیق و پژوهش در آموزه‌های دینی، این موضوع در کشور ما در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است.
شهرتی فر با تاکید بر این‌که طی قرن‌های متمادی، اکثر جوامع اسلامی از روش‌های علمی و پژوهشی به دور افتاده است، افزود: مقوله‌ی پژوهش در تحقیقات موضوعات مختلف حائز اهمیت است و ما باید نسبت به وضعیت گذشته، به موضوع پژوهشی توجه ویژه کنیم و انجام پژوهش در مسائل اجتماعی، مطالعات علمی، سیاسی، فرهنگی و … را مجدداً مورد بازنگری دقیق قرار دهیم.
وی افزود: در جوامع پیشرفته روش‌های علمی را اصلاح کرده و برخورد و روش علمی را در پژوهش‌های خود اجرایی کرده‌اند.
شهرتی‌فر با بیان این‌که پژوهشگران ما در انجام پژوهش‌های مختلف پیشتاز هستند، افزود: متاسفانه پژوهشگران جامعه ما در بیان مسئله در جامعه دچار مشکل اساسی هستند و علل این‌که دانشگاه نمی‌تواند تقاضاهای روشن و خاموش جامعه را پاسخ دهد، در همین موضوع پژوهش نهفته است.
وی با تاکید بر این‌که برخی از دانشگاه‌ها طرح مسئله‌ی خود را آزادانه در جامعه بازگو نمی‎کنند، افزود: دانشجویان باید مجهولی را به معلول تبدیل کنند و شرایطی ایجاد کنیم که بر اساس نیازسنجی، اقدامات پژوهشی انجام دهند تا بتوان نتایج مثبتی به دست آوریم.
وی ادامه داد: در حال حاضر نتوانسته‌ایم فضای لازم را از لحاظ روانی در دانشگاه‌ها فراهم کنیم و باید به این موضوع توجه کنیم؛ چرا که روش‌های پژوهشی ما در زمینه‌های مختلف دچار مشکل شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که دانشگاه یک نوع نهاد اجتماعی و فرهنگی از نوع دانش است و فلسفه‌ی آن نیز تولید رفاه اجتماعی از طریق علم، دانش و پژوهش است، اظهار کرد: دانشگاه می‌تواند جهت اداره جامعه از طریق دانش پژوهشی و علم آموزی ورود کند و معتقدم رسالت دانشگاه غیر از این نخواهد بود.
وی در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید شفاف‌سازی اداره ی جامعه به عنوان یک سیاست ابلاغ شده و در حال اجرا است، افزود: نمونه‌ی بارز این سیاست را می‌توان در بودجه ی ۹۷ مشاهده کرد که تمامی اطلاعات بودجه‌ای کشور به صورت شفاف در لایجه درج شده و علی‌رغم نقد برخی از رسانه‌ها، این سیاست اقدامی قابل تحسین است و مجلس شورای اسلامی باید در این خصوص تصمیم گیری لازم را انجام دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز