روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 81
  • 899
  • 1,048,498
دایی، زیباکلام و اعتماد عمومی

منصوریاعتماد عمومی شاخص مهمی است برای سنجش میزان بهنجار و سالم بودن روابط اجتماعی یک جامعه.
بدیهی است اعتماد عمومی دارای ابعاد و زوایای مختلفی است اعم از اعتماد مردم به مردم، مردم به نهادهای دولتی و دست آخر اعتماد حکومت به مردم.
مشخص است هرچقدر میزان اعتماد عمومی در جامعه ای بالا باشد، نظم و اطمینان بیشتری در روابط انسانها و نهادها برقرار میشود و این نظم و اطمینان به نوبه خود امکان شکوفایی هرچه بیشتر روابط اجتماعی خواهد بود.
با این مقدمه میروم سراغ خبر بسیار بدی که این روزها رسانه ای شد.
خبر احضار صادق زیباکلام و علی دایی به دادسرا برای اخذ توضیح در خصوص نحوه هزینه کرد پول های دریافتی از مردم برای کمک به زلزله زدگان که از چند جهت قابل تامل است.
ماجرا از این قرار بود که بعد از زلزله کرمانشاه در سال قبل، در شرایطی که مردم اعتماد چندانی به برخی نهاد نداشتند، با اعلام شماره حساب توسط سلبریتی ها، هدایا و کمک های نوع دوستانه خود را به این حساب ها واریز نمودند بطوریکه این مبالغ چند برابر پولی بود که مثلا هلال احمر جمع آوری نموده بود.
نخستین مساله همینجاست .مردم به این سلبریتی ها اعتماد داشته و بازهم دارند. بنای روابط اجتماعی در اسلام بر اعتماد است. شکستن این چرخه اعتماد در کوتاه مدت به ضرر آن سلبریتی اما در درازمدت به ضرر همه جامعه میباشد.
دوم اینکه اگر هم بناست افرادی در برابر پلهای جمع آوری شده مسئولیت پذیری داشته باشند، راه آن ابدا امنیتی کردن و یا قضایی کردن آن نیست.
بهتر بود این کار توسط شورای شهر یا روستای مناطق زلزله زده انجام میپذیرفت.
سوم اینکه، چرا دایی و زیباکلام؟ این دو جزو معدود سلبریتی هایی هستند که مرتبا گزارش اقدامات خود در مورد زلزله زدگان را علیرغم بایکوت توسط صدا و سیما در صفحات رسانه ای خود منتشر میکنند
کوتاه سخن آنکه نه انتخاب افراد و نه نحوه مواجهه با مساله به هیچ وجه در راستای افزایش اعتماد عمومی نبوده است.
اگر به بهانه های واهی شروع به تخریب عمدی یا غیرعمدی چهره های محبوب مردم کنیم دقیقا تیشه به ریشه اعتماد عمومی زده ایم .
این نکته هم قابل تامل است که ثروت علی دایی و آبروی سیاسی زیباکلام به نظر میرسد بسیار بالاتر از میزان کل مبلغی باشد که مثلا مورد سو تفاهم قرار گرفته است.
بهتر است در این موارد اندکی آینده نگرانه تر و عاقلانه تر رفتار کنیم.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز