روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 244
  • 1,066
  • 1,388,312
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز: تعاونی‌ها در تمام بخش‌ها در کشور رو به افول هستند

دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز در عین حال وضعیت تعاونی‌ها را در تمام بخش‌ها با شرایط فعلی و روند حمایت‌ها رو به افول دانست و گفت: اگر وضعیت به همین روال پیش برود قطعا تعداد تعاونی‌های در کشور کم شده همانطور که اکنون شاهد بسته شدن یا کم کاری برخی از تعاونی‌های مصرف هستیم.
کریم صادق‌زاده تبریزی در نشست مدیران عامل شرکت‌های تعاونی مصرف کارگری کارخانجات تولیدی آذربایجان‌شرقی با مدیر امورهماهنگی اتحادیه امکان در تبریز، اظهار داشت: متاسفانه در شرایط کنونی کشور ایران که تعاونی‌های مصرف می‌توانند اهرمی مناسب برای توسعه اقتصادی محسوب شده و همگام با سیاست‌های دولت این توانایی را دارند در جهت بهبود شرایط زندگی، کار و تولید وارتقای سطح درآمد مردم موثر باشند مورد توجه جدی نیست.
نماینده تعاونی‌های مصرف کارگری آذربایجان‌شرقی در مجمع اتحادیه امکان با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور باید به ۲۵ درصد برسد، خاطرنشان کرد: توسعه بخش تعاون از سویی سبب می‌شود تا بار هزینه‌های دولتی کاهش یافته و مهم‌تر از همه به تدریج زمینه‌ساز استقرار شرایطی می‌شود که در آن طبقات مختلف مردم در مسائل اقتصادی مربوط به خود تصمیم گیرنده بوده و متناسب با برنامه‌های عمومی دولت امور اقتصادی خود را عهده‌دار شوند.
عضو شورای اسلامی پنجم کلانشهر تبریز در عین حال وضعیت تعاونی‌ها را در تمام بخش‌ها با شرایط فعلی و روند حمایت‌ها رو به افول دانست و گفت: اگر وضعیت به همین روال پیش برود قطعا تعداد تعاونی‌های در کشور کم شده همانطور که اکنون شاهد بسته شدن یا کم کاری برخی از تعاونی‌های مصرف هستیم این درحالی است بر اساس ماده ۱۳۳ قانون کار مدیران کارگاه‌ها موظف به حمایت از بخش تعاون هستند.
صادق‌زاده تبریزی با اشاره به فعالیت حدود ۶ هزار فروشگاه تعاونی مصرف در سطح کشور گفت: از این تعداد سهم استان آذربایجان‌شرقی نزدیک به ۵۰۰ تعاونی فعال و نیمه‌فعال است که توانسته‌اند اجناس مورد نیاز مردم را به طور مستقیم و بدون واسطه دلالان و بقیه مخارج واسطه‌ای به شکل ارزان‌تر به دست مردم برسانند.
صادق‌زاده با اشاره به برخی نقاط ضعف تعاونی‌های مصرف در سطح کشور گفت: سنتی بودن تعاونی‌های مصرف، عدم استفاده از فروش الکترونیکی که به دلیل کمبود آگاهی و هزینه بر بودن از آن پرهیز می‌شود، کمبود سرمایه، عدم توجه جدی به خواسته‌هایی تعاونی‌ها، عدم اعمال بخشنامه معافیت از مالیات، فقدان نیروی متخصص، عدم آموزش مدیران از جمله موانع توسعه تعاونی‌های مصرف به شمار می‌رود که در یک نگاه اجمالی می‌توان آن را برشمرد.
نماینده تعاونی‌های مصرف کارگری آذربایجان‌شرقی در مجمع اتحادیه امکان از وجود و توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای تهیه و توزیع کالاهای اساسی برای مردم را از سویی به عنوان یک تهدید و از طرفی به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت: نقش اشتغالزایی در مراکز فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروش گسترده کالاهای ایرانی که به دست کارگران داخلی تولید می‌شود، تنوع کالا در این فروشگاه‌ها و افزایش ساعات کار به صورت دوشیفته از موفقیت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای به شمار می‌رود که در بخش تعاون با آن مواجه نیستیم.
دبیر اجرایی خانه کارگر خواستار توجه جدی به موضوع تعاون در کشور شد و گفت: ادغام وزارت تعاون در وزارت کار و امور اجتماعی در واقع انحلال این بخش بود در حالی که ما انتظار داشتیم تا تعاون به عنوان یک وزارتخانه مستقل روی پای خود بایستد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز