روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 465
  • 565
  • 1,232,975
دبیر علمی کنگره بین المللی نظامی : برگزاری کنگره‌، گام بزرگی برای جلوگیری از تحریف نظامی است

دبیر علمی کنگره بین المللی نظامی گنجوی معتقد است کنگره‌ بین المللی نظامی گنجوی گام بسیار بزرگی در راستای جلوگیری از تحریف نظامی توسط برخی است تا آثار و هویت واقعی نظامی را به جامعه جهانی شناساند و او را از تحریف بازداشت‌.
ابراهیم اقبالی در حاشیه کنگره‌ی بین المللی نظامی گنجوی در خصوص اهمیت برگزاری کنگره بین المللی گنجوی، اظهار کرد: برگزاری این کنگره از چند نظر اهمیت داشت، از آنجایی که نظامی گنجوی یکی از شاعران بزرگ ایران به شمار می‌رود، ضروری بود که آثار و زندگی او را به خوبی به همگان معرفی کنیم.
وی ادامه داد: نظامی اهل آذربایجان بوده و دانشگاه تبریز نیز دارای صلاحیت برگزاری این کنگره بود تا با برگزاری این کنگره به شناخت این شاعر بزرگ بپردازد.
اقبالی با اشاره به حضور سخنرانان از کشورهای خارجی در کنگره، افزود: وجود میهمانان خارجی در این کنگره نشان می‌دهد، نظامی تا دور‌ترین نقاط جهان مانند بنگلادش پیش رفته و همه او را به عنوان شاعری نامی می‌شناسند به طوری‌که در برخی از دانشگاه‌‌های خارجی، واحدی به نام درس نظامی تدریس می‌شود.
دبیر علمی کنگره بین المللی نظامی گنجوی با بیان این‌که نظامی گنجوی داستان شناس بوده و هر پنج منظومه‌ی خود را در قالب داستان نوشته است، اظهار کرد: نظامی شاعری مذهبی، پایبند به اسلام و احکام شرعی بود و به به پسرش وصیت می‌کند” به دنبال شعر نرو و اگر روزی قصد سرودن شعر کردی، قبل از یادگرفتن احکام شرعی به هیچ عنوان شعر نگو” .
دبیر علمی این کنگره، نظامی گنجوی را جزو شاعران پرکار کشور دانست و گفت: این شاعر بزرگ هزار بیت در قالب خمسه، هزار و ۹۰۰ بیت نیز شعر سروده است، نظامی از نظر ادبی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و با این‌که چندین شرح در مورد او نوشته شده ولی هنوز هم نیازمند نوشتن شرح حال‌های خوب و مفصلی است و به همین دلیل باید دیوان و آثار او را از ابتدا تا آخر تصحیح کرده و نسخه‌ای به بازار کتاب، عرضه شود.
وی شگرد نظامی را انتخاب وزن‌های روان و بدون تکلف عنوان کرد و گفت: در طول تاریخ افراد زیادی به دلیل موسیقی شعر نظامی، اشعار او را تقلید کردند ولی هیچ کدام از آن‌ها، نتوانستد در سطح نظامی قرار بگیرند.
وی با بیان این‌که جنبه‌ی انتقادی نظامی از دوره‌ی پادشاهان خود، مورد غفلت واقع شده است، گفت: نظامی در اشعارش از ظلم حکام خود انتقاد کرده که نمونه‌ی این نوع اشعار در ادبیات فارسی بسیار محدود است‌.
دبیر علمی کنگره بین المللی نظامی گنجوی خاطرنشان کرد: نظامی گنجوی علاقه‌ی خاصی به پیامبر اکرم(ص) داشت، به طوری که نام پسر خود را نیز محمد انتخاب کرده بود و هرکدام از منظومه‌های خود را به نام پیامبر اعظم زینت داده است.
اقبالی ادامه داد: نظامی گنجوی تحمیدیه‌ها و مناجات نامه‌های خوبی در ستایش حضرت باری تعالی، پیامبر اکرم و بزرگان دین داشته است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز