روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 145
  • 771
  • 1,433,781
درباره سند آمایش استان

چند روز پیش در یکی از گروه های واتس آپی خلاصه ای از سند آمایش استان را برای نخستین بار دیدم.
همین که این سند به همت سازمان برنامه و بودجه استان تهیه شده قابل تقدیر است . چه اینکه باید بدانیم استان آذربایجان شرقی در تالیف سند راهبری توسعه استان که به سند تدبیر و توسعه معروف است پیشگام می باشد. در مصاحبه ای که اخیرا با دکتر بهبودی داشتم وی میزان تحقق اهداف این سند را ۶۱ درصد اعلام نمود. نکته مهمی که در بررسی سند توسعه و این سند آمایش قابل توجه است تاکید بر میدان داری دولت در توسعه است.چه اینکه در مقدمه سند آمایش، تئوری مبنا و مفروض ، الگوی توسعه نهادی مقرر گردیده است. این تئوری هرچند بر تاکید روی تاثیر و اهمیت فراوان نهادها (institution) استوار است اما تلویحا دولت را بعنوان مهمترین نهاد موجود نیز به رسمیت میشناسد .
می دانیم که انتخاب مبنای تئوریک برای سند های استراتژیک مانند زیرساخت است برای یک ساختمان . از این روی باید انتخاب این تئوری ها بیشتر مورد دقت قرار گیرد تا با درنظر گرفتن جمیع شرایط این کار انجام گیرد.
واقعیت میدانی و استراتژیک جامعه ایرانی است که اغلب کارشناسان معتقدند دولت ایران به عنوان مسئول قانونی شناخته شده در نظام، حداقل تا ۱۰ سال آتی از آسیب های چند بحران و تهدید در امان نخواهد بود . تهدیداتی مانند شرایط امنیتی منطقه، تحریم های ظالمانه علیه ایران، موضوعات نقل و انتقال پول با بانک های جهانی و..
و علی القاعده در این شرایط امکان ثبات ایده آل برای اقتصاد نیز به این زودی ها وجود نخواهد داشت. بنابراین با توجه به موضوع فوق، به نظر میرسد تصمیم گیران توسعه ای کشور و استان بایستی به سمت الگوهای لیبرال توسعه سوق یابند که در آن نقش دولت به حداقل رسیده و بر نقش حداکثری بخش خصوصی بعنوان پیشگامان توسعه تاکید می گردد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز